Aktualności

Warunki kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w PyeongChang

Igrzyska-Pjongczang

W ostatnich dniach Międzynarodowy Komitet Olimpijski opublikował dokument określający kryteria kwalifikacji do XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w PyeongChang. Będą one rozgrywane w dniach 9-25 lutego 2018 roku.

Zawody – jak? gdzie? kiedy?

W kategorii skoków narciarskich sportowcy będą rywalizować na kompleksie skoczni w Korei Południowej w ośrodku w PyeongChang. Został on otwarty w roku 2008 i obecnie należy do najnowocześniejszych obiektów umożliwiających oddawanie skoków na świecie.

O medale rywalizować będzie aż 100 zawodników – 65 skoczków i 35 skoczkiń. Każde państwo może wystawić maksymalnie 8 zawodników (4 kobiety i 4 mężczyzn) spełniających kryteria kwalifikacji. Jeżeli w trakcie trwania igrzysk jeden ze sportowców dozna kontuzji lub zachoruje, będzie mogła go zastąpić osoba z rezerwy, która musi jednak spełniać te same kryteria kwalifikacji.

Panie już po raz drugi w historii igrzysk będą zmagać się w tej dyscyplinie. Na razie jednak tylko podczas zawodów indywidualnych na obiekcie normalnym, którego punkt K wynosi 98 m, a rozmiar skoczni to 109 m. Panowie natomiast konkurować będą także na skoczni dużej (K-125 / HS-140) zarówno podczas zawodów indywidualnych, jak i drużynowych. Łącznie odbędą się zatem 4 konkursy.

Kryteria w pigułce

Najważniejszym warunkiem wzięcia udziału w nadchodzących Zimowych Igrzyskach Olimpijskich jest spełnianie postanowień Karty Olimpijskiej oraz wymagań medycznych zawartych w artykule 221. Międzynarodowych Zasad Zawodów Narciarskich.

Zawodnicy muszą także być urodzeni przed 1 stycznia 2002 roku, więc każda osoba poniżej 14 roku życia nie będzie brana pod uwagę. Istotne jest także posiadanie punktów w zawodach Pucharu Świata, Letniego Grand Prix czy Pucharu Kontynentalnego. Do startu w igrzyskach może być nominowany tylko zawodnik, który w przeciągu swojej kariery zdobył choć 1 pkt. w rywalizacji Pucharu Świata czy w cyklu Letniego Grand Prix lub w okresie od lipca 2016 do 21 stycznia 2018 zdobędzie przynajmniej 1 pkt w Pucharze Kontynentalnym.

Jeżeli sportowcom z Korei Południowej nie uda się spełnić powyższych warunków, to jako organizator igrzysk kraj ten będzie miał prawo do wystawienia po 1 zawodniku zarówno do konkursu indywidualnego mężczyzn, jak i kobiet. Każdy kraj pozna swoją kwotę startową najpóźniej 22 stycznia 2018 roku.


  • Źródło: fis-ski.com

O autorze

Monika Baran