Aktualności

Nowe twarze w polskich kadrach

28 kwietnia Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził składy grup szkoleniowych w skokach narciarskich. Do kadry C juniorów dołączyli: reprezentanci klubu WSS Wisła – Paweł Wąsek i Tomasz Pilch oraz Łukasz Bukowski z TS Wisła Zakopane. Kadrę kobiet zasiliła natomiast Anna Twardosz, reprezentująca PKS Olimpijczyk Gilowice.

Od dziadka do kadry młodzieżowej

Paweł Wąsek to 16-letni skoczek narciarski, reprezentujący klub WSS Wisła. Pasję do skoków narciarskich zaszczepił w nim dziadek, który był trenerem w LKS Olimpia Goleszów – właśnie tam Paweł rozpoczął swoją przygodę ze sportem. – Swój pierwszy skok pamiętam tylko ze zdjęć, miałem wtedy 6 lat – wspomina młody skoczek. Niestety w jego karierze zdarzały się również gorsze chwile. Styczeń 2014 roku to fatalny upadek przed Pucharem Świata w Wiśle.  – Z wypadku pamiętam tylko wyjście z progu i moment lotu do zetknięcia się z ziemią a potem już tylko badania w szpitalu. Na szczęście nie zaważyło to na karierze młodego skoczka i po przerwie mógł powrócić do treningów. Jego największe osiągnięcie to trzy złote medale zdobyte podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Następca Adama Małysza?

Skład polskiej kadry młodzieżowej wzmocnił Tomasz Pilch – siostrzeniec Adama Małysza, który jak przystało na więzy rodzinne oraz umiejętności sportowe może stać się jego godnym następcą. Swoją przygodę ze skokami narciarskimi rozpoczął w wieku 6 lat. Tomasz Pilch wygrał już rywalizację Lotos Cup w kategorii junior E. W roku 2016 młody i ambitny skoczek okazał się najlepszy w kategorii Junior C.

18 lat i 145 metrów

Mowa tu o Łukaszu Bukowskim – reprezentancie klubu TS Wisła Zakopane. – Swój pierwszy skok oddałem na skoczni K-15 w Zakopanem i od razu wiedziałem, że chcę dalej trenować. Do skoków namówił mnie trener Józef Jarząbek – wspomina rozpoczęcie swojej kariery. Jego rekord życiowy wynosi aż 145 m i został zdobyty podczas zgrupowania w Niemczech. – Byłem tam w najlepszej dyspozycji sportowej, czułem się zadowolony z postępu jaki zrobiłem. Plany Łukasza na przyszłość to dostanie się do kadry A oraz występ na zawodach wyższej rangi. Łukasz Bukowski zajął m.in 5. miejsce w klasyfikacji generalnej LOTOS Cup 2015, natomiast podczas finałowych zawodów LOTOS Cup zajął 3. i 5. miejsce.

Anna Twardosz

15-letnia skoczkini narciarska, reprezentantka klubu PKS Olimpijczyk Gilowice, prekursorka żeńskiej kombinacji norweskiej oraz przede wszystkim od sezonu 2016/2017 członkini kadry narodowej kobiet. Za sukces początkującej skoczkini można też uznać 8. miejsce podczas finału FIS Cup w Rasnovie.


  • Źródło: pzn.pl / informacja własna
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Aleksandra Legutko