Aktualności

Apoloniusz Tajner dla Skoki24.pl: „Nasi zawodnicy i trenerzy są troszeczkę zszokowani!”

Tajner-Skoczkowie-10

Podczas czwartkowego spotkania z mediami w Centralnym Ośrodku Sportu w Szczyrku rozmawialiśmy z Apoloniuszem Tajnerem. Prezes Polskiego Związku Narciarskiego opowiedział o współpracy z nowym szkoleniowcem kadry A – Stefanem Horgnacherem, odniósł się również do tematu modernizacji Wielkiej Krokwi w Zakopanem oraz rezygnacji z przeprowadzenia kilku krajowych konkursów skoków narciarskich.

Początek współpracy

Od wyboru Horngachera na stanowisko trenera polskich skoczków narciarskich minęło już kilka tygodni, dzięki czemu zawodnicy oraz sztab szkoleniowy mieli okazję się wzajemnie poznać.

– Miesiąc kwiecień Horngacher poświęcił na zorganizowanie się do szkolenia, przeprowadził rozmowy ze wszystkimi członkami sztabów szkoleniowych i z zawodnikami. Niezdecydowanych przekonał, zdecydowani tylko się utwierdzili w przekonaniu, że jest to odpowiednia osoba. Ułożył te trzy kadry według własnego uznania, decydujący głos tutaj zawsze ma trener główny i zrobił to Stefan Horngacher. Do pomocy miał Adama Małysza oraz ustępującego Łukasza Kruczka, który od początku deklarował pełną współpracę. – przyznaje Apoloniusz Tajner.

Innowacje

Zmiana na stanowisku głównego trenera jest związana z licznymi modyfikacjami w planach treningowych oraz zasobach sprzętowych. Prezes PZN opowiedział o najważniejszych innowacjach w polskich skokach narciarskich.

– Zakupiliśmy dwie platformy tensometryczne, na których pracują w tej chwili tylko Norwegowie, Niemcy i Austriacy, są to najnowocześniejsze, drogie urządzenia, ale już widać, że było warto. Nasi zawodnicy i trenerzy są troszeczkę zszokowani. Nigdy nie mieli do dyspozycji takiego sprzętu do diagnostyki treningu. Zgodnie z sugestiami Horngachera, który widział na Pucharach Świata jakieś niedoskonałości w sprzęcie, kombinezonach, zaproponował dołączenie do zespołu Michała Doleżala, czyli Czecha, który pełni rolę asystenta trenera głównego czeskiej reprezentacji, ale jest w tej chwili u nas i zajmuje się właśnie jako trener techniczny tymi sprawami dla wszystkich trzech grup, a oprócz tego będzie pełnił funkcję trzeciego asystenta Horngachera.

Cele na sezon

Nie sposób pominąć podczas konferencji przedsezonowej tematu oczekiwanych wyników w najbliższym sezonie.

– Mamy cel główny na ten sezon – Mistrzostwa Świata w Lahti i klasyfikację generalną Pucharu Świata. Biorąc pod uwagę wyzwolenie się tego potencjału pod kierunkiem Horngachera, liczę naprawdę na zdobywanie medali indywidualnych i drużynowych oraz naszego zawodnika w trójce klasyfikacji generalnej. Kamil Stoch na treningu w Szczyrku to był ten dawny Kamil. Zdaję sobie sprawę ile z niego obciążeń spadło w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, bardzo dużo, cała masa i myślę, że ten słabszy sezon będzie mocnym fundamentem dla bardzo dobrego najbliższego sezonu i również dla tego olimpijskiego. – opowiada Tajner.

Co się dzieje w Zakopanem?

Kwestia modernizacji Wielkiej Krokwi już od kilku miesięcy budzi spore emocje zarówno wśród kibiców jak i zawodników. Dlatego też dziwić może stan wiedzy na temat tego co się dzieje w Zakopanem prezesa Polskiego Związku Narciarskiego.

– Najlepiej to byłoby zapytać dyrektora tego ośrodka, bo on jest dyrektorem tej inwestycji. Ja nie wiem jaki jest stan tam teraz. Trwają sprawy formalne – projekt, przetarg, pozwolenia na budowę, czas na odwołania. To są takie rzeczy, ale ja nie wiem na jakim etapie to jest w tej chwili. – powiedział niezbyt dobrze poinformowany prezes PZN.

Dodał jednocześnie, że jeśli w Zakopanem uporają się ze wszystkimi procedurami najpóźniej do początku czerwca, to termin wykonania remontu do października lub listopada jest realny. – Planujemy 26 grudnia zrobić konkurs świąteczny, jako Mistrzostwa Polski i w tym momencie otworzyć skocznię i przetestować ją przed Pucharem Świata. – komentuje Tajner.

W dniu dzisiejszym próbowaliśmy skontaktować się z pracownikami działu inwestycji Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem, który jest odpowiedzialny za przeprowadzenie modernizacji Wielkiej Krokwi. Niestety, „urzędnicy byli dziś w terenie”.

Rezygnacja z przeprowadzania konkursów

Według kalendarza Polskiego Związku Narciarskiego na najbliższy sezon letni, nie odbędą się krajowe zawody z cyklu Pucharu Prezesa oraz Memoriał Olimpijczyków. Postanowiliśmy spytać się o powody rezygnacji z przeprowadzenia tych konkursów, jednak okazało się, że również i na ten temat prezes PZN może nam powiedzieć niewiele.

– Ja nie wiem, nie odpowiem, nie znam tego (kalendarza – przyp.red.). Został mi przesłany, ale nawet nie przeglądałem. To komisja nad tym pracowała, trzeba tam kogoś pytać, ja nie wiem jakie były powody. – przyznaje Apoloniusz Tajner.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Justyna Gorzkowska
  • Korespondencja ze Szczyrku: Justyna Gorzkowska i Przemysław Krawiec

O autorze

Kacper Kolenda