Aktualności

Nowy asystent trenera Turcji w skokach narciarskich

Turcja-skoki

W nieco mniej popularnym, a dla niektórych nieco egzotycznym kraju, który stawia pierwsze kroki w świecie skoków narciarskich, czyli w Turcji, niedawno nastąpiły zmiany trenerskie. 

Nowy asystent

Asystentem trenera Pekki Niemelae (który wcześniej trenował chociażby reprezentację Finlandii) został Frederic Zoz (po lewo). Poprzednio był on głównym trenerem we francuskiej reprezentacji skoków narciarskich pań, a teraz będzie mieć okazję spróbować swoich sił w Turcji. W poprzedni piątek w Antalyi podpisał on kontrakt na okres 1 roku z opcją przedłużenia na następny sezon. Ponadto nowy asystent będzie również odpowiedzialny za sprzęt skoczków, a szczególnie za kombinezony zawodników tureckich.

Sytuacja skoków narciarskich w Turcji

W lipcu miną dokładnie 2 lata, kiedy trenerem reprezentacji Turcji został Pekka Niemelae. Do jego obowiązków jako trenera należy również doradzanie w sprawach związanych z rozwojem tego sportu w Turcji, tworzenie systemów szkolenia oraz ustanowienie kontaktów międzynarodowych.

Jak mówił wówczas trener, Turcy mieli mieć realistyczne szanse na awans do Pucharu Świata, a także szansę na walkę o kwoty na MŚ w narciarstwie klasycznym oraz na igrzyska olimpijskie w ciągu 2 lat. Jak pokazał czas, jeszcze nie przyszła na to pora.

Reprezentanci Turcji zdobywali już jednak punkty w zawodach FIS Cup. Doskonałym tego przykładem są: niespełna 23-letni Samet Karta i prawie 19-letni Muhammet Irfan Cintimar. Karta wygrał zawody tego cyklu w lutym 2015 roku w Brattleboro. Oprócz tego jeszcze w 5 innych konkursach zajmował miejsca w czołowej 10-tce. Występował też w zawodach Pucharu Kontynentalnego, jednak nie odniósł tam na razie większych sukcesów. Zaś najlepszym osiągnięciem Cintimara było 8. miejsce w Pyeongchang w styczniu br. i w Eau Claire w lutym br., również w zawodach FIS Cup. Innymi skoczkami są też m.in.: Ayberk Demir (również znany z FIS Cup) oraz młody 16-letni Muhammed Ali Bedir.

Kompleks skoczni w Erzurum

Najbardziej znany kompleks skoczni w Turcji nosi nazwę „Kiremitliktepe” i jest położony w Erzurum, a jego budowa została zakończona we wrześniu 2010 roku. Całkowity koszt wyniósł 20 milionów euro. Na przełomie stycznia i lutego 2011 odbywała się tam „Uniwersjada”, a w lutym 2012 miały tam miejsce mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym.

Jednakże 15 lipca 2014 roku kompleks skoczni został poważnie zniszczony na skutek osunięcia się ziemi, o czym informowały liczne media. Na odbudowę rząd turecki przeznaczył kwotę ponad 10 milionów euro, trwają obecnie prace z tym związane – zakończono jej pierwszy etap. W lutym 2017 roku Erzurum będzie organizatorem Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF). Pozostaje mieć nadzieję, że skoki w Turcji pójdą w dobrym kierunku.


O autorze

Radosław Matyjakowski