Aktualności

Dla kogo najwięcej konkursów w sezonie 2016/17?

W piątek poznaliśmy ostateczne wersje kalendarzy wszystkich międzynarodowych zawodów dla kobiet i mężczyzn w skokach narciarskich na nadchodzące lato oraz kolejny sezon zimowy. Jak co roku w jednych państwach odbędzie się więcej konkursów, a w innych mniej. Absolutnym liderem okazali się Niemcy, którzy przez lato i zimę będą organizatorami aż 26 zawodów dla skoczkiń i skoczków. Kto jeszcze jest w czołówce i jak w tym zestawieniu wypada Polska? Sprawdźcie. 

Letnia Grand Prix

Konkursy Letniej Grand Prix są podzielone bardzo sprawiedliwie. Wynika to z pewnością z tego, że sezon letni jest o wiele krótszy od zimowego. Biorąc pod uwagę cykl dla kobiet i mężczyzn łącznie, to po dwa konkursy odbędą się w Polsce, Niemczech, Japonii i Francji. Organizatorami czterech konkursów będą Kazachowie i Rosjanie, a jedne zawody przypadły Szwajcarom.

Letni Puchar Kontynentalny i FIS Cup

Zawody tak zwanej ,,drugiej ligi” tego lata odwiedzą Słowenię, Niemcy, Polskę, Czechy, Austrię, Norwegię i Finlandię. W każdym z tych krajów odbędą się po dwa konkursy. Dodatkowo Niemcy i Norwegia będą gościć skoczkinie w ramach Letniego Pucharu Kontynentalnego Pań. Natomiast zawody cyklu FIS Cup (mężczyzn i kobiet) to szansa organizacji czterech konkursów dla: Austrii, Polski i Rumunii. Szwajcarzy zorganizują 3 konkursy, Finowie – 2. Biorąc pod uwagę zarówno Letni Puchar Kontynentalny, jak i FIS Cup najwięcej razy organizatorami zawodów będą Niemcy, którzy zorganizują w sumie dla pań i panów osiem konkursów.

Puchar Świata

W kolejnym sezonie zimowym czeka nas trochę nowości jak Turniej Norweski, czy większa ilość lotów w końcówce sezonu. Jadnak tutaj podział konkursów dla poszczególnych państw nie jest aż tak równy jak w przypadku zawodów niższych rang. W Niemczech odbędzie się aż osiem konkursów. Niewiele mniej, bo sześć konkursów zorganizuje Norwegia. Na trzecim miejscu znajduję się Polska z dwoma weekendami, czyli czterema konkursami. Następnie dla Słowenii przewidziano tradycyjnie trzy konkursy w Planicy, a dla Korei, Japonii, Szwajcarii, Finlandii dwa. Dodatkowo w Finlandii odbędą się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym.

8 konkursów – Niemcy

6 konkursów – Norwegia

4 konkursy – Polska

3 konkursy – Słowenia

2 konkursy – Korea, Japonia, Szwajcaria i Finlandia

Puchar Świata Pań

Zdecydowanie inaczej przedstawia się sytuacja wśród organizatorów zawodów Pucharu Świata Pań. Tutaj na pierwsze miejsce wysunęli się Japończycy, którzy zostali organizatorami czterech konkursów. Tuż za nimi znajdują się Norwegowie z trzema zawodami. Pozostałe kraje: Rosja, Niemcy, Rumunia, Austria, Słowenia i Korea będą gospodarzami dwóch konkursów.

Puchar Kontynentalny

W ramach zawodów Pucharu Kontynentalnego w najbliższym sezonie zimowym, skoczkowie najwięcej razy będą startowali w zawodach organizowanych przez Niemców – sześć konkursów. Tuż za naszymi zachodnimi sąsiadami znajdują się Norwegowie, którym przyznano pięć konkursów. Za plecami tych dwóch liderów znalazła się Japonia, która będzie organizowała zawody trzy razy, a także Finlandia, Polska, Turcja, Szwajcaria, USA, Austria, Słowenia i Rosja, które to kraje zorganizują dwa konkursy. Dodatkowo Norwegowie otrzymali prawo organizacji dwóch konkursów Pucharu Kontynentalnego dla kobiet.

Zimowy FIS Cup

W zimowym kalendarzu na sezon 2016/2017 zawody tzw ,,trzeciej ligi” zostały przyznane trzem krajom: Norwegii, Polsce i USA. Polacy i Amerykanie ugoszczą mężczyzn, a Norwegowie pierwszego dnia rywalizacji także kobiety.

Łączna liczba konkursów dla poszczególnych krajów w lecie i zimie:

26 konkursów – Niemcy

23 konkursy – Norwegia

16 konkursów – Polska

13 konkursów – Austria

11 konkursów – Japonia

10 konkursów – Rosja

9 konkursów – Słowenia

8 konkursów – Szwajcaria i Finlandia

6 konkursów – Rumunia

4 konkursy – USA, Korea, Kazachstan

2 konkursy – Turcja, Czechy, Francja

Łącznie zostanie rozegranych 148 konkursów.


  • Źródło: fis-ski.com

O autorze

Justyna Gorzkowska