Aktualności

Planica i Oberstdorf zorganizują mistrzostwa

Podczas kongresu FIS w Cancun zatwierdzono kalendarze na sezon letni i zimowy. Oprócz tego dowiedzieliśmy się, kto zorganizuje mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym za 5 lat i mistrzostwa świata w lotach narciarskich za 4 lata. Pierwsze zawody będą miały miejsce w Oberstdorfie, a drugie w Planicy. Sprawdźcie, jak wyglądały szczegóły wyboru tych miejscowości.

Nazwy miejscowości, na których odbędą się wspomniane wcześniej wydarzenia, ogłoszono w czwartek po południu (czasu lokalnego), a w nocy czasu polskiego.

MŚ w Oberstdorfie 2021

Za niespełna 5 lat niemiecki Oberstdorf będzie areną mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Zawody odbędą się na kompleksie skoczni Schattenbergschanze (skocznia normalna K-90 i duża K-120). Miejscowość ta starała się o organizację tych zawodów po raz piąty. Cztery razy z rzędu próby te kończyły się niepowodzeniem. Kandydatury Oberstdorfu o organizację MŚ w narciarstwie klasycznym w latach: 2013 (zorganizowało je Val di Fiemme), 2015 (rozegrane zostały w Falun), 2017 (areną zmagań będzie Lahti) i 2019 zostały odrzucone. Najbliżej sukcesu Oberstdorf był przy organizacji MŚ w 2019, gdzie przegrał jednym głosem z Seefeld.

Oberstdorf zdobył w czwartek 11 głosów, Trondheim 4, a Planica otrzymała jedynie dwa głosy. „Oberstdorf włożył w to całe swoje serce. Mamy organizatora z wielkim doświadczeniem. Co roku Oberstdorf jest gospodarzem zawodów Pucharu Świata (podczas Turnieju Czterech Skoczni), zorganizował także dawniej 2 razy Mistrzostwa Świata. Nie mam wątpliwości, że w 2021 roku wykonają doskonałą pracę” – twierdzi prezydent FIS Gian Franco Kasper.

Doświadczenie sprzed lat

Oberstdorf organizował już MŚ w lutym 1987 roku i w lutym 2005 roku. W pierwszych mistrzostwach na normalnej skoczni wygrał reprezentant Czechosłowacji Jiri Parma. Na dużej skoczni zwycięstwo odniósł wówczas Austriak Andreas Felder. Konkurs drużynowy wygrali reprezentanci Finlandii na czele z Mattim Nykaenenem.

Równo 18 lat później odbyły się drugie MŚ w Oberstdorfie. Na skoczni normalnej najlepszy okazał się wtedy niespełna 19-letni Słoweniec Rok Benkovic. W tamtym czasie zostało to uznane za swoistego rodzaju sensację. Na skoczni dużej zwyciężył Fin Janne Ahonen. Odbyły się też 2 konkursy drużynowe, w obu triumf odniosła drużyna Austrii w składzie: Wolfgang Loitzl, Thomas Morgenstern, Andreas Widhoelzl i Martin Hoellwarth.

MŚ nie dla Planicy…

Ostatnia w głosowaniu Planica ubiegała się o rozgrywanie MŚ w narciarstwie klasycznym po raz trzeci. Co ciekawe, ani razu nie zorganizowała tych zawodów.

Sami Słoweńcy nie kryją zaskoczenia tą decyzją. Ambasador Planicy Franci Petek przyznał, że jest rozczarowany werdyktem FIS. Swoją argumentację uzasadnia tym, iż Planica może poszczycić się szeregiem wystaw, coraz lepszą infrastrukturą – Planica Nordic Centre (wybudowana w związku z kandydaturą na MŚ w 2017 roku), organizacją i entuzjazmem ludzi. Mimo wszystko działacz nie traci nadziei na organizację tych zawodów w Planicy w niedalekiej przyszłości.

Prezes Słoweńskiego Związku Narciarskieg, Enzo Smrekar również nie był zadowolony. Uznał, że Planica miała najlepszą prezentację spośród wszystkich kandydatów. Według niego największą uwagę FIS zwracał na wielkość budżetów państwowych i stosunki między państwami.

… ale MŚwL już tak!

Za niespełna 4 lata mistrzostwa świata w lotach będą mieć miejsce właśnie w Planicy. „Planica dostarczy niezapomnianych wrażeń podczas MŚ w lotach narciarskich, z wielkim wsparciem kibiców i udogodnieniami na wysokim poziomie” – stwierdza Gian Franco Kasper.

Słoweńska miejscowość i słynna Letalnica była już kilkukrotnie areną tych zawodów. Zmagania te odbyły się tam w latach: 1972, 1979, 1985, 1994, 2004 i 2010. Podczas ostatnich MŚ w lotach w Planicy (w marcu 2010) w konkursie indywidualnym zwyciężył Szwajcar Simon Ammann. Na drugiej pozycji uplasował się Austriak Gregor Schlierenzauer a trzecie miejsce zajął Norweg Anders Jacobsen. Polscy kibice mają w pamięci 4. miejsce Adama Małysza, który przegrał podium o 0,4 pkt. W konkursie drużynowym Austriacy pokonali Norwegów i Finów. Polacy zajęli wtedy dobre 4. miejsce.

Warto na koniec wspomnieć o tym, że w 2018 roku mistrzostwa świata w lotach narciarskich odbędą się w Oberstdorfie. Obecnie na skoczni imienia Heiniego Klopfera trwa przebudowa. Więcej informacji na ten temat możecie przeczytać pod TYM linkiem.


  • Źródła: FIS / informacja własna / Siol.net / RTV Slovenija
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Radosław Matyjakowski