Aktualności

Decyzje FIS na kongresie w Cancun

Kongres Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) w Meksyku miał za zadanie nie tylko potwierdzenie kalendarzy na zbliżający się sezon. FIS podjął także kilka istotnych decyzji dotyczących skoków narciarskich. Co się zmieniło? Przekonajcie się sami!

Konkurs drużynowy pań na MŚJ

Już od przyszłego sezonu do programu Mistrzostw Świata Juniorów, które są rozgrywane co rok, dołączony zostanie drużynowy konkurs pań. Oprócz tego tradycyjnie przeprowadzone zostaną także konkursy indywidualne mężczyzn oraz pań, konkurs drużynowy w wykonaniu skoczków narciarskich oraz zawody mieszane.

Nowe przepisy dotyczące kombinezonów

Skoki narciarskie to dyscyplina, która wiąże się z szeregiem zmian. Przez lata zmianie ulegały nie tylko skocznie, lecz także sam sprzęt. Do dziś trwa bowiem „wyścig zbrojeń” najlepszych krajów.

Podczas kongresu w Cancun FIS wziął pod uwagę dotychczasowe problemy z kombinezonami, chodzi tu dokładnie o naciąganie rękawów. W związku z tym działacze podjęli decyzję o przetestowaniu podczas tegorocznej Letniej Grand Prix nowej reguły. Każdy zawodnik będzie miał obowiązek zaszycia w talii kombinezonu nieelastyczną opaskę, która ma zapobiec nieprzepisowemu naciąganiu stroju.

Rezultaty testów zostaną omówione i ocenione podczas jesiennego spotkania FIS w Zurychu. Jeśli będą one pomyślne, istnieje szansa na wprowadzenie nowych zasad na stałe do Pucharu Świata już od najbliższego sezonu.

Verivox i Slatnar Carbon – nowe marki narciarskie

Niedługo po zakończeniu sezonu 2015/2016 świat obiegła informacja o wycofaniu się dwóch znanych marek narciarskich, mowa tu o firmie Elan oraz Fluege.de. Na nartach pierwszej wymienionej marki skakał m.in. zdobywca Kryształowej Kuli – Peter Prevc. Z kolei niemieccy skoczkowie narciarscy (m.in. Andreas Wellinger) rywalizowali przede wszystkim na nartach firmy Fluege.de. Od zbliżającego się sezonu marka ta zmienia nazwę na Verivox. Osoby dotychczas zajmujące się wytwarzaniem nart oraz sam producent pozostaną bez zmian.

Słoweńcy będący zwolennikami nart firmy Elan już nie muszą się martwić, bowiem znalazła się firma, która zajmie się produkcją nart dla tych zawodników. Właściciel Slatnar Carbon wyraził chęć współpracy z ambasadorami wcześniejszej marki narciarskiej, czyli Sarą Takanashi oraz Peterem Prevcem.


  • Źródło: fis-ski.com
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Paulina Kukurenda