Aktualności

Jure Sinkovec zakończył karierę

Jure Sinkovec na PŚ w Oslo 2012, fot. Bjoertvedt, lic. CC-BY-SA 3.0

Niespodziewanie karierę po sezonie 2015/2016 zakończył niespełna 31-letni Słoweniec Jure Sinkovec. Tym samym dołączył do grona wielu skoczków, którzy postanowili w ciągu ostatnich kilku miesięcy pożegnać się ze skokami narciarskimi. Zobaczcie, jakie były przyczyny tej decyzji i co Słoweniec będzie robił w przyszłości.

Problemy i plany na przyszłość

Jure Sinkovec postanowił zakończyć swoją karierę sportową po trudnych dla niego chwilach. Słoweniec zmagał się przez ostatnie cztery lata z licznymi kontuzjami kolana. Po ostatniej rehabilitacji w tym miesiącu, skoczek był w stanie wrócić na skocznię. Co ciekawe, był uwzględniony w kadrze B na przyszły sezon 2016/17. Jednak niedawno podjął decyzję o rezygnacji z dalszych startów i odłożeniu nart na bok.  W przyszłości chce on zająć się karierą trenerską.

Na swoim Instagramie napisał: „1991-2016 – 25 lat. To była wspaniała podróż z wieloma wzlotami i upadkami ale cieszyłem się tym. Kocham Was i dziękuję za wsparcie. Do zobaczenia na stokach narciarskich”. Dodał też pamiątkowe zdjęcie z Vikersund.

Początki kariery Jure Sinkovca

Słoweniec 3 lipca br. będzie obchodził 31. urodziny. Sport ten uprawia od 6. roku życia. Pierwszą ważną międzynarodową imprezą, w której wziął udział, była Letnia Grand Prix w Zakopanem w sierpniu 2005. Uplasował się wtedy na 43. pozycji. Jego debiut w zawodach Pucharu Świata przypadł na konkursy w Ruce pod koniec listopada tego samego roku. W Finlandii wygrał wówczas inny reprezentant Słowenii, Robert Kranjec. Zaś Sinkovec zajął ostatnie, 50. miejsce.

Sukcesy Słoweńca

Nieco ponad 6 lat później, w lutym 2012 roku świętował swoje jedyne zwycięstwo w cyklu Pucharu Świata. Odniósł je wraz z Jurijem Tepesem, Robertem Kranjcem i Peterem Prevcem podczas konkursu drużynowego na mamuciej skoczni w Oberstdorfie. W tym czasie było to pierwsze zwycięstwo drużynowo w Pucharze Świata dla tego kraju. Tydzień później zdobył brązowy medal, również w drużynie. Miało to miejsce na mistrzostwach świata w lotach narciarskich w Vikersund. W składzie tej drużyny znaleźli się także: Jernej Damjan, Jurij Tepes i Robert Kranjec.

Jego najlepszym rezultatem (indywidualnie) w zawodach najwyższej rangi było 2. miejsce. Było to podczas zawodów Letniej Grand Prix w Ałmatach 30 sierpnia 2011 roku. W ostatnim czasie występował głównie w Pucharze Kontynentalnym i FIS Cupie. Po raz ostatni wystartował w FIS Cupach w Zakopanem i Pyeongchang w styczniu br. Na Wielkiej Krokwi był szósty i trzeci. Na obiektach, gdzie odbędą się Zimowe IO w 2018 roku osiągnął najpierw 20. miejsce. W drugim konkursie nie wziął udziału. Reprezentantowi Słowenii życzymy wszystkiego najlepszego w przyszłości!


O autorze

Radosław Matyjakowski