Aktualności

Sukcesy Polaków na Turnieju Beskidzkim

W dniach od 16 do 19 czerwca odbył się XXVIII Turniej Beskidzki, nazywany nieoficjalnie Dziecięcym Turniejem Czterech Skoczni. Młodzi zawodnicy rywalizowali na skoczniach w Nydku, Frenstacie, Rożnowie i Kozłowicach. Turniej był bogaty w sukcesy młodych polskich skoczków.

Dzień I – konkurs w Nydku

XXVIII Turniej Beskidzki został zainaugurowany konkursem na czeskim obiekcie w Nydku, który odbył się 16 czerwca. Nasi młodzi reprezentanci wygrali dwie z czterech kategorii wiekowych. Najmłodsi zawodnicy (roczniki 2007/2008) rywalizowali na skoczni K-25. Najlepszy wśród nich okazał się Tymoteusz Cienciała (WSS Wisła). Dobrze spisał się także Tymoteusz Dyduch (LKS Klimczok Bystra), zajmując 8. miejsce, a Filip Staszewski (LKS Olimpia Goleszów) zamknął pierwszą dziesiątkę.

Drugą grupę stanowili zawodnicy urodzeni w latach 2005/2006 i również rywalizowali na skoczni K-25. Najlepszym z Polaków okazał się Wiktor Szozda (WSS Wisła), zajmując drugie miejsce. Trzecie miejsce na podium należało do Macieja Staszewskiego (LKS Olimpia Goleszów), a tuż za nim, na czwartym miejscu znalazł się Antoni Orawski (LKS Olimpia Goleszów).

Trzecia grupa to zawodnicy z roczników 2003/2004. Rywalizowali oni na większym obiekcie (K-40). Na najwyższym stopniu podium stanął Jan Habdas (LKS Klimczok Bystra). Trzeci stopień podium należał do Roberta Rysia (LKS Olimpia Goleszów), a na czwartym miejscu znalazł się Miłosz Krzempek (WSS Wisła).

Ostatnia, najstarsza grupa, to zawodnicy urodzeni w latach 2001/2002. Wśród nich najlepszym z Polaków okazał się Michał Socha (LKS Klimczok Bystra), zajmując 5. miejsce. Kolejnym polskim debiutantem okazał się Bartłomiej Klomowski (PKS Olimpijczyk Gliwice), który zajął 7. miejsce. Na 9. miejscu znalazł się Patryk Pulkowski (LKS Klimczok Bystra).

Dzień II – konkurs we Frensztacie

Drugiego dnia zawodów (17.06) młodzi skoczkowie rywalizowali we Frensztacie. Pierwsza grupa wiekowa to dzieci urodzone w 2009 roku i młodsze. Mali zawodnicy rywalizowali na skoczni K-9, a zwycięzcą został Marcin Waszek (LKS Olimpia Goleszów). Tuż za nim, na drugim miejscu podium stanął Jan Pilch (WSS Wisła).

Drugą grupę wiekową stanowili zawodnicy z roczników 2007/2008. Swoje skoki oddali oni na obiekcie K-21. Najlepszym z młodych Polaków w tej grupie okazał się Tymoteusz Cienciała (WSS Wisła). 9. miejsce należało do Jakuba Żyły (WSS Wisła), a na 11. miejscu znalazł się Filip Staszewski (LKS Olimpia Goleszów).

Trzecią grupę stanowili zawodnicy z roczników 2005/2005 i swoje skoki oddali również na obiekcie K-21. Najlepszym wśród nich okazał się Wiktor Szozda (WSS Wisła), stając na drugim miejscu podium. 4. miejsce należało do Kamila Waszaka (LKS Olimpia Goleszów), natomiast na 9. miejscu pojawił się Filip Gluza (Sokół Szczyrk).

Czwarta grupa to zawodnicy urodzeni w latach 2003/2004. Rywalizowali oni na nieco większym obiekcie K-45. Najlepszym z Polaków był Jan Habdas (LKS Klimczok Bystra) i zajął on 3. miejsce. Tuż za nim, na 4. miejscu pojawił się Miłosz Krzempek (WSS Wisła). 5. miejsce należało do Roberta Rysia (LKS Olimpia Goleszów).

Dzień III – konkurs w Rożnowie

Trzecim przystankiem turnieju były zawody w Rożnowie, które odbyły się 18.06. Zawodnicy z najstarszej grupy wiekowej (2001/2002) rywalizowali na skoczni K-70. Najlepszym z polskich uczestników, zajmujący najwyższy stopień podium, był Karol Niemczyk (LKS Klimczok Bystra). Tuż za nim, na drugim stopniu podium, stanął Patryk Hutyra (Sokół Szczyrk).  5. miejsce do Kacpra Juroszka (WSS Wisła).

Druga grupę wiekową stanowili zawodnicy  urodzeni w latach 2007/2008. Swoje skoki oddali na obiekcie K-15. Wśród nich z polskich zawodników najlepiej spisał się Tymoteusz Cienciała (WSS Wisła), stając na trzecim stopniu podium. Warto zwrócić uwagę także na 7. miejsce Tymoteusza Dyducha (LKS Klimczok Bystra). 9. miejsce zajął Jakub Żyła (WSS Wisła).

Kolejną grupę wiekową stanowili zawodnicy z roczników 2005/2006. Rywalizowali oni na skoczni K-35. Wśród Polaków najlepiej spisał się Wiktor Szozda (WSS Wisła) i zajął on 3. miejsce. 5. miejsce należało do Filipa Gluzy (Sokół Szczyrk). Tuż za nim, na 6. miejscu, znalazł się Antoni Orawski (LKS Olimpia Goleszów).

Czwarta grupa wiekowa to zawodnicy urodzeni w latach 2003/2004. Skakali oni na obiekcie K-35. Trzeci stopień podium należał do Jana Habdasa (LKS Klimczok Bystra). Tuż za nim, na 4. miejscu znalazł się Miłosz Krzempek (WSS Wisła). 5. miejsce należało do Sebastiana Zygmuntowicza (WKS Zakopane).

Ostatnia, piąta grupa wiekowa to dzieci urodzone w roku 2009 i młodsze. Swoje skoki oddali oni na obiekcie K-8. Wśród nich najlepszym z polskich zawodników okazał się Marcin Waszak (LKS Olimpia Goleszów), stając na drugim stopniu podium, które uzupełnił jego rodak Jan Pilch (WSS Wisła).

Dzień IV – konkurs w Kozłowicach

Ostatnie zawody z cyklu XXVIII Turnieju Beskidzkiego odbyły 19.06 w Kozłowicach. Najmłodsi zawodnicy (rocznik 2009 i młodsi) rywalizowali ze sobą na obiekcie K-9.Na drugim stopniu podium stanął Marcin Waszak (LKS Olimpia Goleszów). 4. miejsce w tej kategorii wiekowej należało do Jana Pilcha (WSS Wisła).

Drugą grupę wiekową stanowiły dzieci urodzone w latach 2007/2008 i swoje skoki oddali na skoczni K-18. Najlepszym z Palaków okazał się Jakub Żyła (WSS Wisła), zajmując 9. miejsce.

Trzecia grupa wiekowa to zawodnicy z roczników 2005/2006. Skakali oni na obiekcie K-18. 4. miejsce należało do Kamila Waszaka (LKS Olimpia Goleszów). Kolejne, 5. miejsce zajął jego klubowy kolega Antoni Orawski. 7. miejsce zajął Wiktor Szozda (WSS Wisła).

Czwarta, a zarazem ostatnia grupa wiekowa to zawodnicy urodzeni w latach 2003/2004. Rywalizowali oni na obiekcie K-18. Najlepszym z Polaków był Miłosz Krzempek (WSS Wisła), zajmując 4. miejsce. Tuz za nim, na 5. miejscu znalazł się Michał Martynek (LKS Olimpia Goleszów). 7. miejsce należało do Wojciecha Troszoka (WSS Wisła).

Klasyfikacja generalna

Najlepszym z najmłodszych Polaków (rocznik 2009 i młodsi) okazał się Marcin Waszak (LKS Olimpia Goleszów), który w klasyfikacji generalnej po czterech konkursach zajął 2.miejsce. Doskonale spisał się także Jan Pilch (WSS Wisła), stając na trzecim stopniu podium.

W grupie zawodników urodzonych w latach 2007/2008 najlepiej spisał się Jakub Żyła (WSS Wisła) i zajął on 8. miejsce. Warto także zwrócić uwagę na Tymoteusza Dyducha (LKS Klimczok Bystra) oraz Filipa Staszewskiego, którzy zajęli kolejno 10. i 11. miejsce.

W kolejnej grupie wiekowej (rocznik 2005/2006) najlepiej z polskich zawodników spisał się Wiktor Szozda (WSS Wisła) zajmując 3. miejsce. Na 5. miejscu znalazł się Kamil Waszak (LKS Olimpia Goleszów), a tuż za nim jego klubowy kolega Antoni Orawski.

Ostatnia grupa wiekowa to zawodnicy najstarsi, urodzeni w latach 2003/2004. Wśród nich w klasyfikacji generalnej najlepiej spisał się Miłosz Krzempek (WSS Wisła) i zajął on 3. miejsce. Tuż za nim, na 4. miejscu znalazł się Robert Ryś (LKS Olimpia Goleszów). 6. miejsce zajął Wojciech Troszok (WSS Wisła). Na 9. miejscu znalazł się Piotr Cieślar (WSS Wisła).

Młodym zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


  • Źródło: pzn.pl
  • Foto: Anna Cis

O autorze

Magdalena Grech