Aktualności

Co zobaczyć w Wiśle przy okazji LGP?

Wisła-LGP

Wisła to urokliwe miasteczko, które jest jedną z najpiękniejszych miejscowości w województwie śląskim, gdzie można znaleźć sporo atrakcji turystycznych o każdej porze roku. Jeśli ktoś wybiera się na Letnią Grand Prix w skokach narciarskich, właśnie do Wisły, zapewne nie będzie się nudzić i nie straci swojego czasu wolnego. Oto 10 wybranych przez nas najciekawszych miejsc do odwiedzenia w rodzinnym mieście Adama Małysza. 

1. Skocznie narciarskie w Wiśle-Centrum

Kompleks skoczni narciarskich w Wiśle-Centrum składa się z trzech obiektów: HS-10, HS-20 i HS-40, które zastąpiły stare, zniszczone skocznie K-17, K-23 i K-40. Pierwsze obiekty w ścisłym centrum miasta powstały w latach 1962-1964 i to właśnie na nich swój słynny pierwszy skok oddał Adam Małysz, najlepszy skoczek narciarski w historii Polski. Skocznie zostały gruntownie zmodernizowane w 1997 roku, a w 2005 roku powstały nowe tory najazdowe. Z czasem obiekty zestarzały się i konieczne było wybudowanie na ich miejscu nowoczesnych obiektów. Rekordzistą przed modernizacją największej skoczni był Paweł Słowiok, który 26 lutego 2004 r., podczas zawodów o Puchar Fundacji Małyszów, skoczył na niej 49,5 metra.

Oficjalne otwarcie nowego kompleksu skoczni odbyło się 31 lipca 2015 roku w czasie trwania FIS Grand Prix w Wiśle-Malince. Oprócz skoczni powstała nowa wieża sędziowska, platformy trenerskie i szatnia dla zawodników, a teren wokół skoczni został na nowo zagospodarowany i ogrodzony. Skocznie posiadają ceramiczne tory, igelit oraz system zraszania. Na nowych obiektach trenują zawodnicy lokalnego klubu WSS Wisła i mają odbywać się tam regularnie zawody dzieci i młodzieży.

2. Galeria sportowe trofea Adama Małysza

Galeria znajduje się na Oazie, zaraz obok ronda (ul. 1 Maja 48a). Można w niej podziwiać wszystkie trofea jakie zdobył Adam Małysz na zawodach różnej rangi, od krajowych po międzynarodowe. Wśród bardzo licznych eksponatów najcenniejsze to medale zdobyte podczas Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City i Vancouver oraz podczas Mistrzostw Świata, a także Kryształowe Kule za triumfy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W galerii znajduje się również wiele innych pamiątek z zawodów oraz kolekcja sprzętu narciarskiego, używanego przez naszego skoczka w ciągu bogatej kariery sportowej (od dawnego po ten współczesny). Warto wybrać się do galerii, by na własne oczy przekonać się, jak wielkim sportowcem jest Adam Małysz i jak wiele osiągnął podczas swojej przygody ze sportem. W galerii można również kupić gadżety związane z osobą najbardziej znanego mieszkańca Wisły. Muzeum jest otwarte przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp jest płatny.

3. Figura Adama Małysza z białej czekolady

Czekoladowa figura najwybitniejszego skoczka w historii Polski – Adama Małysza została wykonana w 2001 roku przez cukierników zrzeszonych w Stowarzyszeniu Cukierników RP w podziękowaniu dla wiślańskiego mistrza. Powstała z bloku białej czekolady o wadze 330 kilogramów. Figura ma wysokość 2,5 metra i waży 180 kilogramów. Rzeźbieniem w czekoladzie zajmowało się ośmiu cukierników, a zajęło im to 264 godziny. Początkowo figura nie była w żaden sposób chroniona i wielu rozentuzjazmowanych kibiców próbowało sprawdzić jak smakuje ich idol. Jeden z nich nawet odgryzł Adamowi ucho! W 2007 roku czekoladowa postać przeszła gruntowną rekonstrukcję, której podjęła się firma Wedel. Małysz otrzymał nowe narty, wyrzeźbiono także dodatkową, czwartą Kryształową Kulę. Obecnie figura znajduje się w specjalnej szklanej gablocie i stanowi jedną z największych atrakcji związanych z Orłem z Wisły.

4. Muzeum Narciarstwa

Wisła to miejscowość z bogatymi tradycjami narciarskimi, sięgającymi XIX wieku. Ogromny rozgłos przyniósł miastu jego najsławniejszy mieszkaniec – Adam Małysz, multimedalista w skokach narciarskich. Będąc w Wiśle warto więc odwiedzić Muzeum Narciarstwa, które znajduje się w obiekcie „Zimowit” (ul. Wodna 3). . Zawiera bogatą kolekcję sprzętu narciarskiego i starych nart (wśród nich narty z końca XIX w. i z lat 30-tych XX w.). Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się m.in. narty Adama Małysza, na których zdobył Mistrzostwo Polski oraz sprzęt należący do Piotra Fijasa i Erwina Fiedora. Do ciekawszych można również zaliczyć „karple”, czyli rakiety do chodzenia po śniegu. Kolekcja liczy ponad 80 eksponatów. W ośrodku można obejrzeć także bogatą kolekcję sprzętu etnograficznego oraz fotografie związane z historią narciarstwa.

5. Aleja Gwiazd Sportu

Aleja Gwiazd Sportu została utworzona dla upamiętnienia otwarcia skoczni im. Adama Małysza w Malince. Aleję tworzą pamiątkowe tablice wykonane z brązu, wmurowane na głównym deptaku przy wiślańskim rynku (Pl. Hoffa). Otwarcie Alei Gwiazd Sportu nastąpiło we wrześniu 2008 roku, kiedy to zostały wmurowane dwie tablice – pierwsza startowa, upamiętniająca m.in otwarcie skoczni w Malince i druga z nazwiskiem Adama Małysza, największego sportowca w historii Wisły, jednego z najwybitniejszych sportowców w dziejach Polski. W kolejnych latach wmurowano tablice z nazwiskami Janusza Rokickiego – wicemistrza paraolimpijskiego z Aten 2004, Apoloniusza Tajnera – trenera polskich skoczków, pod którego wodzą największe sukcesy osiągnął Adam Małysz, Jana Szturca – pierwszego trenera klubowego Adama Małysza, oraz Jana Kawuloka – wiślańskiego olimpijczyka, Jana Legierskiego – wiślańskiego olimpijczyka, Przemysława Salety – mistrza boksu i kick-boxingu, inicjatora Biegu po Nowe Życie. Kolejne tablice, które będą wmurowane w Aleję Gwiazd Sportu, będą poświęcone wybitnym sportowcom, których życiowe szlaki splotły się z Wisłą.

6. Plac Bogumiła Hoffa

Rynek w Wiśle to inaczej Plac Bogumiła Hoffa – centralny plac miasta, powstały w okresie międzywojennym, kiedy to Wisła stawała się popularną miejscowością letniskową. Pierzeję z podcieniami wzniesiono tu w latach 30-tych XX wieku. Zabudowano również pierzeję wschodnią, którą zajął Dom Zdrojowy, w którym dziś oglądać można czekoladową rzeźbę Adama Małysza. W południowej pierzei placu stoi kościół ewangelicki Apostołów Piotra i Pawła. W pobliżu znajduje się też Muzeum Beskidzkie. Na płycie Rynku, pod Domem Zdrojowym, usytuowana jest fontanna dająca ochłodę w upalne dni, a obok rozkładają się kramy z lokalnym rękodziełem. Obecnie ten plac wiślański prezentuje się bardzo ciekawie tworząc z ul. 1 Maja ładny deptak spacerowy, przy którym licznie gromadzą się turyści. Można tu posiedzieć na ławce, posłuchać grajków, napić się kawy czy dobrze zjeść. Obejrzeć też można tutaj Aleję Gwiazd Sportu, których życiowe szlaki skrzyżowały się z Wisłą. Z placu roztacza się widok na skocznie narciarskie, a całkiem niedaleko rozciąga się park Kopczyńskiego, gdzie uwagę zwraca zmodernizowany amfiteatr.

7. Amfiteatr im. Stanisława Hadyny

W centrum Wisły, blisko Placu B. Hoffa i tuż przy deptaku biegnącym wzdłuż rzeki Wisła znajduje się amfiteatr imienia Stanisława Hadyny. Po renowacji obiekt posiada zadaszenie i wygodne miejsca siedzące. Wokół znaleźć można liczne punkty gastronomiczne. W tym miejscu odbywa się wiele występów, pokazów i plenerowych imprez. Najpopularniejszą z nich jest coroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej, jedna z najstarszych i największych imprez folklorystycznych w Europie. Amfiteatr mieści około 2500 widzów. Na widowni amfiteatru znajduje się pomnik patrona obiektu – Stanisława Hadyny. To postać bardzo silnie związana z Wisłą: stąd pochodziła jego matka, a on sam wybudował tutaj dom i był mocno związany z Tygodniem Kultury Beskidzkiej. Po śmierci został pochowany na cmentarzu ewangelickim na Groniczku w Wiśle. To honorowy obywatel miasta. Stanisław Hadyna był kompozytorem, dyrygentem, muzykologiem i pisarzem. Założył Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, w którym następnie przez wiele lat pełnił funkcję kierownika artystycznego.

8. Zameczek Myśliwski Habsburgów

Pierwotnie zameczek mieścił się na polanie Przysłop pod Baranią Górą i pełnił funkcję pałacyku myśliwskiego arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Wzniesiono go w 1897 roku w stylu alpejskim na planie kwadratu, z drewnianymi ścianami zbudowanymi z bali jako budynek piętrowy. W obrębie pierwszego piętra znajduje się charakterystyczna galeria otaczająca budynek z czterech stron. Prawdopodobnie zaprojektował go Albin Teodor Prokop, architekt i radca budowlany przy Urzędzie Komory Cieszyńskiej. Fryderyk Habsburg po raz pierwszy gościł na polanie w 1880 roku. Po zakończeniu I wojny światowej majątek Habsburgów został znacjonalizowany i wcielony do państwa polskiego. Zameczek został niestety ograbiony i zniszczony przez miejscową ludność. Zadecydowano więc o jego generalnym remoncie i przeznaczeniu na schronisko turystyczne PTTK. Funkcję tę pełnił od 1925 do 1986 roku z przerwą w okresie drugiej wojny światowej, gdy ukrywali się w nim partyzanci. By uchronić budynek przed ruiną, zameczek został przeniesiony do centrum Wisły, blisko dworca autobusowego PKS. Obecnie znajdują się w nim wiślański oddział PTTK (informacja turystyczna) oraz kawiarnia „Kultura”, w której odbywają się koncerty na żywo .

9. Zamek Prezydenta Rzeczpospolitej Polski

Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle – Czarnym na stoku Zadniego Gronia powstała w okresie XX-lecia międzywojennego. Autorem projektu był wybitny architekt i konserwator Adolf Szyszko – Bohusz. Obiekt powstał w latach 1929 – 1931 jako dar ludu śląskiego dla głowy państwa i stanowił oficjalną rezydencję polskich głów państwa w latach 1933-1952, a następnie od 2002 roku do dziś. Zamek Górny, czyli właściwa rezydencja, pełni funkcje reprezentacyjne i wypoczynkowe dla prezydenta RP. Pod nieobecność głowy państwa obiekt można zwiedzać. Na trasie turystycznej znajdują się zlokalizowane na pierwszym piętrze: hol wejściowy, weranda zwana salonem Pronaszki, reprezentacyjna jadalnia, salon i palmiarnia. Na drugim piętrze można zobaczyć gabinet oraz łazienkę. Większość wyposażenia rezydencji szczęśliwie zachowała się do naszych czasów. W skład Zamku wchodzi również Zamek Dolny, pełniący funkcję budynku gospodarczego i posiadający część konferencyjną i pokoje hotelowe oraz Gajówka z restauracją i pokojami hotelowymi. Powyżej Zamku znajduje się też drewniana kaplica p.w. św. Jadwigi Śląskiej powstała przed budową rezydencji, w 1909 roku. Do jej wzniesienia użyto gotowych drewnianych elementów sprowadzonych z Przyszkowic koło Rybnika. Wejście do kaplicy możliwe jest tylko na msze i nabożeństwa w wyznaczonych dniach, tj. niedziele i dni świąteczne.

10. Zbiornik na Jeziorze Czerniańskim

Zbiornik posiada stałą rezerwę powodziową w wysokości 1,56 mln m³.Jezioro Czerniańskie, zwane też Zbiornikiem Czerniańskim, to sztuczny zbiornik zaporowy, wybudowany w Wiśle Czarnym w latach 1968-1973 w celach retencyjnych i jako zbiornik wody pitnej. Łączy wody potoków Białej i Czarnej Wisełki, które dają początek królowej polskich rzek. Tama oprócz swoich funkcji użytkowych, stanowi również atrakcję turystyczną jako deptak spacerowy. Jezioro otaczają malownicze szczyty Beskidu Śląskiego, wśród których jest Barania Góra. W pobliżu Zbiornika Czerniańskiego znajdują się też: Zameczek Prezydenta RP, Dolina Białej Wisełki ze słynnymi Kaskadami Rodła, wodospad na Wisełce oraz skansen wsi wiślańskiej.


  • Źródło: informacja własna / wisla.pl / beskidslaski.pl
  • Foto: Przemysław Krawiec

O autorze

Natalia Furman