Aktualności

Kolejne opóźnienie w Zakopanem. Co z Pucharem Świata?

Centralny Ośrodek Sportu podjął decyzję o unieważnieniu trzeciego przetargu na modernizację Wielkiej Krokwi w Zakopanem, a kolejny ma zostać rozstrzygnięty 30 lipca. Kibice skoków narciarskich zaczynają coraz poważniej niepokoić się o losy Pucharu Świata, który ma zagościć do Zakopanego w styczniu 2017 roku. Dyrektor COS-u Grzegorz Kotowicz przekonuje, że nie ma powodów do niepokoju. 

Ciągnąca się historia

Ostatni raz o remoncie zakopiańskiej skoczni pisaliśmy 29 czerwca po konferencji prasowej, na której byli obecni Cezary Andrzej Jurkiewicz – Dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu, Apoloniusz Tajner – Prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Łukasz Grocholski – Z-ca Dyrektora ds. Inwestycji COS oraz Grzegorz Kotowicz – Dyrektor COS-OPO w Szczyrku, Pełnomocnik ds. Inwestycji COS-OPO w Zakopanem. Poinformowano wtedy, że prace remontowe zostaną podzielone na dwa etapy.

– W 2016 roku roku wykonamy rozbieg skoczni z zabudową torów lodowych, oraz urządzeń towarzyszących na najeździe. Takie rozwiązanie, pozwoli nam wykorzystać skocznię w sezonie 2016/2017, a w szczególności na organizację Pucharu Świata w styczniu 2017 roku. Po zmianie profilu rozbiegu, mamy otwartą drogę do uzyskania czasowego certyfikatu dopuszczenia skoczni do użytkowania, co jest ustalone z Ekspertami FIS ds. Budowy Skoczni Narciarskich. – czytaliśmy wtedy w wydanym oświadczeniu. Więcej informacji o tej sprawie znajdziecie w artykule: Drugi przetarg na remont Wielkiej Krokwi unieważniony, jest nowy plan!

Nowy przetarg, ale problemy stare

Rozpisano kolejny przetarg na wykonanie wspomnianych wyżej prac. Dziś dowiedzieliśmy się, że COS unieważnił go z podobnych przyczyn jak ostatnio. Zdaniem zleceniodawcy zaoferowane przez wykonawców kwoty były zbyt wysokie.

– Dziś więc przetarg rozstrzygnęliśmy w ten sposób, że zostanie ogłoszony następny, ponieważ wpłynęła do nas jedna, spóźniona oferta, a właściwie kosztorys z deklaracją przystąpienia do konkursu. Propozycja jest znacznie niższa, stąd więc taka właśnie decyzja. – mówi Grzegorz Kotowicz za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej. I dodaje, że jeśli wyłoniony w przyszłości wykonawca przystąpi do pracy zgodnie z planem, to Puchar Świata w Zakopanem w 2017 roku odbędzie się bez przeszkód.

Przypomnijmy, że dotychczasowe decyzje (do momentu unieważnienia II przetargu) popierali: Apoloniusz Tajner – Prezes Polskiego Związku Narciarskiego oraz Andrzej Kozak – Dyrektor Tatrzańskiego Związku Narciarskiego. O problemie z przedłużającym się remontem skoczni w Zakopanem alarmował natomiast Rafał Kot, który w ostrych słowach krytykował podejmowane decyzje.

Zawody Pucharu Świata w Zakopanem 2017 są wpisane do kalendarza na 21 stycznia (konkurs drużynowy) i 22 stycznia (konkurs indywidualny). O rozwoju sytuacji związanej z remontem Wielkiej Krokwi będziemy Was na bieżąco informować.


  • Źródło: Komunikat PAP / informacja własna
  • Foto: Przemysław Krawiec

O autorze

Przemysław Krawiec