Aktualności

FIS Schueler Grand Prix: Jarząbek najlepszy!

Miniony weekend nie upłynął w świecie skoków narciarskich jedynie na rywalizacji w Wiśle, ale również wiązał się z prestiżowymi zawodami FIS Schüler Grand Prix. W dniach 23-24 lipca 2016 w niemieckim Ruhpolding młodzi zawodnicy (w tym również skoczkowie oraz skoczkini z Polski) rywalizowali zarówno w konkursach indywidualnych jak i drużynowych. Reprezentanci naszego kraju wracają do ojczyzny ze znakomitymi wynikami – w kategorii chłopców do 12. roku życia triumfował Kacper Jarząbek z TS Wisła Zakopane, a w rywalizacji Schüler Mixed (drużynowej mieszanej) nasza reprezentacja w składzie: Mateusz Chraścina, Marcin Wróbel, Jan Rzadkosz i Rosjanka Elizaveta Udintcova – zwyciężyła.

Triumf Polaka

Pierwszy dzień upłynął pod znakiem zawodów indywidualnych, w których nie zabrakło polskich akcentów. W kategorii 12-latków, oddając skoki na długość 40,5 oraz 40 metrów, zwyciężył Kacper Jarząbek. Polak o 2,9 pkt. wyprzedził drugiego Czecha Davida Rygla (38,5 oraz 42 metry). Brąz tym razem wywalczył Rosjanin Konstantin Izvolskii. Wśród sklasyfikowanych zawodników znalazło się jeszcze dwóch Polaków – 16. miejsce zajął Tymoteusz Amilkiewicz, a 17. był Wiktor Szozda.

W tej samej kategorii wiekowej, tylko że wśród dziewcząt, pojawił się silny słoweński akcent. Pierwsze miejsce wywalczyła tu młodsza siostra braci Prevc – Nika, która zapewniła sobie zwycięstwo skokami na odległość 40 i 39 metrów. Sara Tajner, jedyna Polka w tej kategorii i zarazem jedyna zawodniczka naszej reprezentacji na starcie FIS Schüler Grand Prix, była siódma po skokach na odległość 27 metrów.

Rodak Petera Prevca górą

Słoweniec Rok Masle triumfował w kategorii 13-latków. Po skokach na odległość 42,5 oraz 43,5 metra wyprzedził Niemca Lucasa Heumanna oraz Słoweńca Taja Ekarta. W rywalizacji wzięło udział trzech reprezentantów Polski – Marcin Wróbel zajął 8. miejsce (38 i 39,5 metra), Jan Rzadkosz wywalczył 18. lokatę (36 oraz 34 metry), a Mateusz Chraścina był 20. po skokach na odległość 39,5 oraz 38 metrów.

W niedzielę rywalizacja toczyła się w kategorii  Schüler Mixed, w której walczyły ze sobą drużyny mieszane, złożone z trzech chłopców i jednej dziewczyny. Zwycięstwo w kategorii 13-latków odniosła tu mieszana reprezentacja polsko-rosyjska, w skład której weszli: Mateusz Chraścina, Marcin Wróbel, Jan Rzadkosz i Rosjanka Elizaveta Udintcova. Po swoich skokach wyprzedzili o ponad 20 punktów mieszaną drużynę rosyjsko-rumuńską oraz reprezentację Niemiec. Wśród 12-latków w tej samej rywalizacji zwycięstwo odniosła drużyna ze Słowenii (z Niką Prevc w składzie), która okazała się lepsza od reprezentacji Niemiec i Czech. Reprezentacja Polski w składzie: Sara Tajner, Wiktor Szozda, Tymoteusz Amilkiewicz i Kacper Jarząbek uplasowała się na szóstej pozycji.


  • Źródło: pzn.pl
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Marta Wawrzyniak