Skocznie w Kandersteg uroczyście otwarte

Tuż po zawodach Letniej Grand Prix w Hinterzarten odbyło się uroczyste otwarcie kompleksu skoczni w Kandersteg. Swoją obecnością to wydarzenie zaszczycili m.in. czterokrotny mistrz olimpijski – Simon Ammann, a także Tom Hilde i Michael Hayboeck. Zobaczcie, jak przebiegły konkursy rozegrane w tej szwajcarskiej miejscowości.

Ceremonia otwarcia

Po niespełna 2 latach od wbicia pierwszej łopaty na terenach obecnych skoczni, centrum Nordic Arena Kandersteg zostało uroczyście otwarte. O pracach na skoczni informowaliśmy Was TUTAJ. Towarzyszyła temu 2-dniowa impreza z udziałem czołowych skoczków znanych z Pucharu Świata i Letniej Grand Prix. W niedzielę oraz poniedziałek wielu młodych skoczków brało udział w zawodach, które miały miejsce w tym szwajcarskim kompleksie treningowym (punkty HS są tam umiejscowione odpowiednio na 27., 72. oraz 108. metrze). Najważniejszym punktem był konkurs międzynarodowy, który odbył się w poniedziałek wieczorem. Pierwszy skok oddał reprezentant Szwajcarów – Simon Ammann. Sam Szwajcar po oddanym skoku nie krył zadowolenia. 35-latek powiedział:

„To była fantastyczna historia. Dla mnie skok był idealny. Na tej skoczni, z takim nowoczesnym profilem czuję się bardzo dobrze”

Kompleks skoczni spełnia wszystkie wymagania stawiane przez FIS. Mogą być tam organizowane zawody na skalę międzynarodową. Na oficjalnym otwarciu obiektów w święto Szwajcarii (Święto Konfederacji), 1 sierpnia gościł Adolf Ogi – pochodzący z tej miejscowości były dwukrotny prezydent Szwajcarii, a obecnie honorowy prezes Nordic Arena Kandersteg. Całość kosztowała 7 milionów franków szwajcarskich.

Wyniki zawodów – niedziela

W pierwszym dniu (w niedzielę) odbyły się zawody Helvetia Nordic Trophy Cup dla młodzieży oraz juniorów. Wśród najmłodszych (poniżej 13 lat) zwycięstwo odniósł urodzony w 2005 r. Mathis Czekala. Drugi był Marco Bertsch, a trzeci Mauro Imhof. U dziewczyn poniżej 13 lat wygrała Alena Czekala, drugie miejsce zajęła Julia Biffi, a trzecie Celina Wasser. Oba konkursy odbyły się na obiekcie K-24. W tym konkursie wystartowała rekordowo mała liczba zawodniczek, wynosząca zaledwie 7. W kategorii wiekowej do lat 16 u panów triumfował 15-letni Dominik Peter przed Olanem Lacroix oraz Pascalem Muellerem. Zawody juniorów zakończyły się wygraną Gabriela Karlena. Na drugim miejscu rywalizację zakończył Dominik Maylaender, a na trzecim Jan Maylaender. Dwa ostatnie zawody rozegrano na obiekcie o punkcie konstrukcyjnym K-66. Pełną klasyfikację możecie znaleźć TUTAJ.

Wyniki zawodów – poniedziałek

W poniedziałek miał miejsce drugi dzień zawodów z tego cyklu. W kategorii do 13 lat (panów) wygrał Marco Bertsch. Tuż za nim uplasowali się Mauro Imhof oraz Felix Trunz. U pań do lat 13 wygrana Julii Biffi przed niedzielną triumfatorką Aleną Czekalą oraz Celiną Wasser. Podobnie jak dzień wcześniej, udział wzięło 7 zawodniczek. Konkurs dla panów do lat 16 zakończył się zwycięstwem Dominika Petera, przed Pascalem Muellerem i Olanem Lacroix. Zawody juniorów wygrał Jan Maylaender. Drugą pozycję zajął Sandro Hauswirth, a trzecią Dominik Maylaender. Pełne rezultaty znajdziecie pod TYM linkiem.

Kulminacją zmagań był wieczorny konkurs z udziałem znanych skoczków narciarskich. Reprezentacje m.in. Norwegii i Austrii zatrzymały się w Kandersteg aby uczestniczyć w tych zmaganiach. Polacy nie wzięli udziału w tych zawodach, skupiając się na treningach przed LGP w Hinzenbach. Zwycięstwo odniósł niespełna 29-letni reprezentant Norwegii, Tom Hilde. Doświadczony skoczek oddał próby na odległość 101 oraz 103,5 metra, co dało mu łączną notę 253,5 punktu. Tuż za nim uplasował się Michael Hayboeck. 25-letni Austriak skoczył odpowiednio na 103. i 100. metrze. Przegrał z Norwegiem różnicą 1,5 pkt. Trzeci był Philipp Aschenwald po skokach na 102,5 oraz 100 metrów (nota 250 pkt.). Czołową „5” zamknęli Szwajcarzy, Kilian Peier (czwarty) i Simon Ammann (piąty). Poniżej możecie zobaczyć zdjęcie podium konkursu.

Już w ten weekend zawody LGP w Hinzenbach. O rezultatach poinformujemy Was na bieżąco na skoki24.pl.

• Źródła: Blick.ch / Jungfrau Zeitung / fis-ski.com / informacja własna