Aktualności

Tande powraca do rywalizacji w Hakubie

Bardzo dobre informacje docierają do nas z Norwegii. Reprezentant tego kraju w skokach narciarskich, Daniel-Andre Tande, po problemach związanych z kontuzją nogi powraca do rywalizacji. Nastąpi to już za kilka dni podczas zawodów Letniej Grand Prix w Hakubie. Składy na zawody w Japonii podały też inne reprezentacje. 

Powrót po kontuzji

22-letni reprezentant Norwegii powrócił na skocznię w ubiegłym tygodniu. W ostatnim czasie skupił się na trenowaniu zwinności, wytrzymałości i przysiadach. Jak sam przyznaje, nie odczuwa żadnego bólu, ponadto ustąpiło krwawienie na nodze. Nie obciążał za wiele swoich nóg, co przyniosło pozytywny skutek. Sam trenuje obecnie do kolejnego sezonu, w którym imprezą docelową będą mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w Lahti. Skoczek był przygotowany na starty w Japonii już przed kilkoma dniami.

„Bardzo mi się tam podoba. W przeszłości nigdy tam nie wygrałem, tylko stanąłem na podium. Wszyscy myślą, że Japonia jest tylko znana z technologii i wysokiej liczby ludności. W Hakubie w sezonie letnim jest inaczej. Możesz przeżyć tam podróż w czasie, widząc stare systemy nawadniające na skoczni. Jestem bardzo podekscytowany tym powrotem. Przeszedłem testy na deskorolce, symulacje poszły mi bardzo dobrze. Teraz mogę trenować sprawność fizyczną przed sezonem zimowym. Wystarczy udać się na szczyt skoczni i zrobić to, co trzeba.”

Przypomnijmy, że od pierwszej połowy lipca Norweg musiał pauzować przez kilka tygodni z powodu trapiącego bólu łydek oraz przewlekłego złamania w nodze (złamanie zmęczeniowe). Wówczas zapowiedział 6-tygodniową przerwę od startów. Z tygodnia na tydzień czuł się coraz lepiej i zgodnie z planem wróci do rywalizacji na skoczni. Ponadto z kontuzjami zmaga się inny reprezentant Norwegii, Kenneth Gangnes. Więcej możecie przeczytać TUTAJ.

Skład Norwegii na Hakubę

Oprócz wspomnianego Daniela-Andre Tande w Japonii wystartują: Andreas Stjernen (48. lokata w LGP), Joachim Hauer, Anders Fannemel (8. miejsce w LGP), Halvor Egner Granerud (16. pozycja w LGP) oraz Joacim Oedegaard Bjoereng (47. w klasyfikacji cyklu). Z kolei Johann Andre Forfang pozostanie w kraju, zaś wolny czas poświęci na spokojny trening do kolejnych startów.

O konkursach LGP w Hakubie wypowiedział się dla Norweskiej Federacji Narciarskiej trener Norwegów, Alexander Stoeckl. Uważa je za ważne przygotowanie na przyszłe imprezy, w tym na zimowe igrzyska olimpijskie w Pyeongchang.

„Te konkursy uważamy za pewien rodzaj treningu, który będzie mieć miejsce w zupełnie innej strefie czasowej. Zimą odbędą się zawody Pucharu Świata w Sapporo i Pyeongchang (arenie ZIO w 2018 roku). Ten tydzień jest dobrym testem, jeśli chodzi o bardzo długie podróże. Oczekujemy na te zmagania. Chcemy upewnić się w tym, że jesteśmy na właściwej drodze. Mam taką nadzieję, że tak będzie”

Pozostałe składy na LGP w Hakubie

W poniedziałek pojawiły się awizowane składy pozostałych ekip na zawody w Japonii. Łącznie na ten moment w kompleksie skoczni, gdzie odbywały się zmagania podczas ZIO w 1998 roku, wystartuje 57 zawodników z 13 krajów. Reprezentantami Polski w Hakubie będą: Stefan Hula, Andrzej Stękała (dotychczas bez punktów w tegorocznej LGP), Jakub Wolny (30. miejsce w cyklu) i Jan Ziobro (23. w LGP, ostatnio uczestniczył w zawodach FIS Cup oraz LPK w Kuopio).

Najliczniejszą, 12-osobową ekipę na Hakubę wystawiają gospodarze. Do rywalizacji po sezonie zimowym powróci 44-letni Noriaki Kasai. Dla doświadczonego Japończyka będzie to pierwszy konkurs po 5-miesięcznej przerwie. Oprócz niego wystąpią: Daiki Ito, Taku Takeuchi, Kento Sakuyama, Kenshiro Ito, Shohei Tochimoto, Junshiro Kobayashi, Yumu Harada, Ryoyu Kobayashi (8. miejsce w LGP), Yukiya Sato, Masamitsu Ito oraz Naoki Nakamura.

Warto też zwrócić uwagę na szeroką kadrę Austrii. Trener Heinz Kuttin na japońskie zawody powołał siedmiu zawodników. Szansę otrzymali: Clemens Aigner, Florian Altenburger, Philipp Aschenwald, Thomas Hofer, Andreas Kofler, Markus Schiffner i Elias Tollinger. Znajdujący się w czołówce cyklu LGP Stefan Kraft i Michael Hayboeck obecnie przebywają na wakacjach.

W Japonii zabraknie również triumfatora Pucharu Świata w sezonie 2015/16, Petera Prevca. Podopieczni Gorana Janusa wystąpią w silnym, 6-osobowym składzie: Anze Semenic, Anze Lanisek, Robert Kranjec, Jaka Hvala, Nejc Dezman i Jernej Damjan.

Reprezentacja Niemiec na Hakubę składa się z 5 zawodników, na czele z Andreasem Wellingerem (4. miejsce w cyklu). Poza nim zaprezentują się: Andreas Wank (7. w LGP), Karl Geiger (8. w LGP), Stephan Leyhe i Richard Freitag (ex aequo 19. w LGP).

W Hakubie nie zabraknie także 4-krotnego mistrza olimpijskiego, Szwajcara Simona Ammanna.

Transmisję z Hakuby przeprowadzi Eurosport.

Program zawodów

Piątek, 26.08.2016
10:00 – oficjalny trening
12:00 – kwalifikacje

Sobota, 27.08.2016
10:30 – seria próbna
11:30 – konkurs

Niedziela, 28.08.2016
2:00 – kwalifikacje
3:00 – konkurs


  • Źródła: informacja własna / fis-ski.com / ABC Nyheter / hakuba.gr.jp
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Radosław Matyjakowski