Aktualności

Małysz, Stoch i Tajner wpływowymi ludźmi sportu

Magazyn „Forbes” opublikował ranking najbardziej wpływowych ludzi w polskim sporcie. Na czele zestawienia, co nie powinno nikogo dziwić m.in. z powodu dobrego wyniku reprezentacji Polski podczas turnieju EURO 2016, znajdują się Zbigniew Boniek (prezes PZPN) oraz Robert Lewandowski. W gronie wpływowych osób nie zabrakło również skoczków narciarskich oraz osób związanych z tą dyscypliną sportu.

Wysoko Małysz

Były skoczek narciarski zajął 7. lokatę w zestawieniu najbardziej wpływowych ludzi w polskim sporcie. Jest to ranking za rok 2016, magazyn „Forbes” po raz pierwszy podobną listę stworzył już rok temu, wtedy Małysz był oczko wyżej i co ciekawe wyprzedzał go m.in. Kamil Stoch (5. miejsce w 2015 roku), który w tegorocznym zestawieniu zajął 15. lokatę. Spowodowane to zapewne jest m.in. nieco gorszymi występami mistrza olimpijskiego w zawodach Pucharu Świata.

Adam Małysz nie kryje zadowolenia z tak wysokiej i stabilnej pozycji w zestawieniu. Pomimo zaprzestania czynnego uprawiania skoków narciarskich jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich sportowców. Kierowca rajdowy przyznał, iż czuje się zaszczycony obecnością w takim gronie.

50 osób

Ranking Forbesa zawiera 50 nazwisk najbardziej wpływowych osób w polskim sporcie. Oprócz Małysza i Stocha w zestawieniu pojawił się również m.in. prezes Polskiego Związku Narciarskiego – Apoloniusz Tajner. Co ciekawe wśród tej 50 znajduje się tylko trzech prezesów związków sportowych, obok Tajnera, jest to wspomniany już wcześniej prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej – Zbigniew Boniek (1. miejsce w zestawieniu) oraz Szymon Kołecki (37. miejsce w zestawieniu), który podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio podał się do dymisji ze stanowiska prezesa Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.

W zestawieniu Forbesa można znaleźć jeszcze kilka nazwisk związanych z dyscypliną skoków narciarskich. Na 12. miejscu został sklasyfikowany Włodzimierz Szaranowicz, komentator sportowy, obecnie dyrektor TVP Sport. 28. miejsce zajął Tomasz Zimoch, którego ostatnio mogliśmy spotkać m.in. podczas komentowania konkursu Letniej Grand Prix na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince.

Skrócona lista najbardziej wpływowych osób w polskim sporcie:

PozycjaImię i nazwiskoDyscyplina/firma
1Zbigniew Boniekprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej
2Robert Lewandowskipiłkarz Bayernu Monachium
3Czesław Langorganizator Tour de Pologne
4Agnieszka Radwańskatenisistka
5Marcin Gortatkoszykarz Washington Wizards
6Adam Nawałkatrener piłkarskiej reprezentacji Polski
7Adam Małyszkierowca rajdowy i były skoczek narciarski
8Zygmunt Solorzwłaściciel Cyfrowego Polsatu
9Irena Szewińskaczłonkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego
10Robert Korzeniowskibyły szef sportu w telewizji publicznej
15Kamil Stochskoczek narciarski
17Apoloniusz Tajnerprezes Polskiego Związku Narciarskiego

  • Źródło: forbes.pl
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Kacper Kolenda