Aktualności

LPK: Polsko-czeskie podium we Frenstacie

Zniszczoł5

Przyszedł czas na drugi i zarazem ostatni konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego w czeskim Frenstacie. Zwycięzcą sobotnich zmagań na skoczni Areal Horečky został Aleksander Zniszczoł, który pokonał o 5,2 pkt. wczorajszego triumfatora – Lukasa Hlavę. Trzecie miejsce zajął Bartłomiej Kłusek. Pięciu Polaków z punktami.

Seria próbna zdominowana przez Polaków

Po wczorajszym 3. miejscu reprezentanta Polski – Aleksandra Zniszczoła, dzisiejszy dzień rozpoczął się dla kibiców z Polski bardzo dobrze. Trzy pierwsze miejsca po zakończeniu serii próbnej poprzedzającej konkurs główny zostały zajęte przez Polaków. Aleksander Zniszczoł po skoku na odległość 103 m zajął 1. miejsce, na drugiej pozycji uplasował się Bartłomiej Kłusek, który skoczył metr bliżej. Krzysztof Miętus był trzeci – 102,5 m!

Znacznie słabiej zaprezentowała się pozostała trójka Polaków. Na 26. miejscu sklasyfikowany został Dawid Jarząbek, który skoczył 89,5 m, 29. był Przemysław Kantyka (88,5 m / 38,7 pkt.), a młody Bartosz Czyż był 36. (83,5 m / 30 pkt.).

Hlava najlepszy na półmetku, Zniszczoł drugi

Jako pierwszy spośród biało-czerwonych skakał Dawid Jarząbek, który poszybował na 85 m, jednak nie zdołał on awansować do serii punktowanej, ponieważ zajął 37. miejsce.

Bartosz Czyż znacząco poprawił swój skok z serii próbnej. Nasz skoczek osiągnął 93 m i otrzymał 104,9 pkt. Na półmetku rywalizacji w czeskim Frenstacie zajmował 19. miejsce. Kilka minut później na belce zasiadł Przemysław Kantyka, który także pokusił się poprawić skok próbny. Polak skoczył 94 m (105,3 pkt.) i był na 18. miejscu. Dwudzieste miejsce zajmował Krzysztof Miętus, który skoczył 92 m i posiadał w swym dorobku 104,1 pkt.

Bartłomiej Kłusek, który zajął 2. miejsce w serii próbnej, w konkursie skoczył 98,5 m przy minimalnym wietrze 0,1 m/s i po pierwszej serii znajdował się na trzecim miejscu. Jako ostatni z Polaków na belce startowej zasiadł Aleksander Zniszczoł, który skoczył aż 101,5 m! Polak nagromadził 123,2 pkt. i do wczorajszego zwycięzcy Lukasa Hlavy (102 m / 124,6 pkt.) tracił 1,4 pkt.

Triumf Aleksandra Zniszczoła

Krzysztof Miętus zajmujący na półmetku 20. miejsce zdołał wskoczyć w ostateczności do najlepszej „20” dzisiejszych zawodów. Polak skoczył 96 m (215,3 pkt.) i zajął 17. miejsce. Kolejnym z biało-czerwonych był Bartosz Czyż, który wyrównał odległość z pierwszej serii, jednak spadł o kilka pozycji w dół. Nasz skoczek zajął 23. miejsce. Przemysław Kantyka skoczył 92 m przy wietrze w plecy -0,3 m/s i otrzymał dodatkowo 2,5 pkt. Polak uplasował się na 18. miejscu.

Po skoku Niemca Dannego Quecka, który uzyskał 93,5 m (217,6 pkt.), rozbieg został podwyższony do platformy nr 18. Kolejni skoczkowie mieli na starcie odejmowane 2,9 pkt.

Na największe emocje w dzisiejszym konkursie należało poczekać do samego końca. Zwycięzcą został Aleksander Zniszczoł, który dwukrotnie poszybował na 101,5 m! Polak zgromadził aż 247,3 pkt., co pozwoliło mu wyprzedzić lidera po pierwszej serii Lukasa Hlavę (242,1 pkt.). Bartłomiej Kłusek w pięknym stylu utrzymał się na trzecim miejscu dzięki skokom na odległość 98,5 m oraz 101 m.

Miejsce tuż za podium wywalczył podopieczny Łukasza Kruczka – Sebastian Colloredo (99 m, 99 m / 236,6 pkt.).

Piąte, szóste i siódme lokaty zajęli kolejno Davide Bresadola, Pius Paschke oraz Słoweniec Ernest Prislic. Najlepszą „10” dzisiejszego konkursu w Frenstacie zamknęli: Bor Pavlovcic, Rok Justin i Miran Zupancic.

Korzystne warunki na skoczni

Pogoda podczas dzisiejszego konkursu z pewnością sprzyjała zawodnikom. Wiatr układał się pod narty, a jego wartość osiągała prędkość nawet do 1 m/s! Pomimo sporej ilości odjętych punktów, kibice zgromadzeni pod skocznią mogli być świadkami imponujących odległości w wykonaniu skoczków z całego świata.

Dyskwalifikacja Czecha

Jeden z czeskich zawodników, Jan Michalek, pomimo dobrej odległości w pierwszej serii konkursowej (81,5 m / 76,5 pkt.), został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.

Kolejne dwa konkursy z cyklu LPK odbędą się 10 i 11 września w norweskim Lillehammer.