Aktualności

Czy zawody Pucharu Świata powrócą do Ameryki?

W ostatnich dniach w Ironwood zebrali się światowi eksperci w dziedzinie modernizacji skoczni narciarskich. W amerykańskim mieście znajduje się szósta co do wielkości skocznia świata – Copper Peak. Rywalizacja w Pucharze Świata na tym obiekcie gościła po raz ostatni 35 lat temu, lecz lokalni działacze planują ponownie organizować międzynarodowe zawody.

Amerykański mamut

Cooper Peak to szósta na święcie pod względem wielkości skocznia narciarska, według obecnych przepisów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej nie jest uznawana za obiekt mamuci, ale po modernizacji jak najbardziej będzie mogła być określana tym mianem. Lata świetności tej skoczni dawno już minęły, ostatnie zawody Pucharu Świata zostały rozegrane w 1981 roku, natomiast ostatni skok oddano trzynaście lat później. W 2013 roku podjęto decyzję o modernizacji skoczni.

Milowy krok

Chociaż od podjęcia decyzji o przywróceniu świetności skoczni w Ironwood minęły już trzy lata nie poczyniono dotąd zbyt wielu kroków ku temu. Dopiero parę dni temu na Cooper Peak zebrał się zespół ekspertów z całego świata, który ma na celu zaprojektować ulepszenia konstrukcji skoczni, tak aby ponownie można było przeprowadzać na tym obiekcie zawody rangi międzynarodowej. Profil skoczni oraz strukturę rozbiegu i zeskoku zaprojektował Japończyk – Toshiyuki Shimano.

PŚ w Ameryce?

Amerykanie postawili sobie za cel organizację międzynarodowych zawodów w skokach narciarskich na Cooper Peak. Jak wiadomo kandydatów do przeprowadzenia konkursów z cyklu Pucharu Świata jest bardzo wielu, ale kto wie może po modernizacji skoczni w Ironwood początkowo uda się zorganizować zawody Letniej Grand Prix.

Copper Peak, to wyjątkowe miejsce, a w połączeniu ze zobowiązaniami podjętymi przez jego zarządców i lokalną społeczność, ma szansę świetnie sprawdzić się w roli gospodarza LGP, a przy okazji stać się silnym rywalem dla innych, planowanych w najbliższym czasie, imprez. – stwierdził Walter Hofer.

Obiekt ten ma posiadać igielit, dzięki czemu będzie pierwszą skocznią mamucią, na której skoki będzie można oddawać również latem. Pierwsze skoki na zmodernizowanej Cooper Peak mają zostać oddane w letnie miesiące 2018 roku.


O autorze

Kacper Kolenda