Aktualności

Walter Hofer podsumowuje 1. period Letniej GP

Zawody w Hakubie zakończyły pierwszy period cyklu Letniej Grand Prix. Tuż przed tymi zmaganiami o ocenę dotychczasowych konkursów zapytano Waltera Hofera. Dyrektor PŚ w skokach narciarskich w cyklu „Q&A” opowiedział, co myśli o poszczególnych kwestiach.

Reporterzy FISu zapytali Waltera Hofera o ocenę pierwszego periodu zawodów LetniejGrand Prix. Austriak miał opisać tę część rywalizacji w trzech słowach oraz uzasadnić swój wybór. Tymi słowami okazały się: nowicjusze (debiutanci), atmosfera (wokół zawodów) i faza testów (podczas Letniej Grand Prix).

Nowicjusze w LGP

Jeśli chodzi o nowicjuszy, dyrektor PŚ w skokach jest bardzo zadowolony z pojawienia się nowych zawodników w cyklu. W sezonie zimowym zdecydowaną przewagę osiągnął Peter Prevc. W zeszłym sezonie cykl Letniej GP wygrał Kento Sakuyama. Jednak teraz inni skoczkowie mają duże szanse na odniesienie końcowego sukcesu. Przykładem może być bardzo dobra dyspozycja w Hakubie reprezentanta USA, niespełna 20-letniego Kevina Bicknera. Hofer w rozmowie z dziennikarzami FIS powiedział:

„Letnia Grand Prix w sezonie 2016 przyciągnęła wiele nowych osób z różnych krajów. Stają oni na podium zawodów i cieszą się z osiągniętych sukcesów. Odbywa się to po długim i stałym okresie, w którym nie było zbyt wielu rywalizujących ze sobą skoczków”

Atmosfera i testy podczas LGP

W kwestii atmosfery Hofer również wyraża zadowolenie. Mówi, że rozpoczynanie zawodów po zachodzie słońca stwarza wspaniały nastrój i atmosferę dla wielu kibiców. Ponadto daje to możliwość stworzenia niesamowitego widowiska i wspaniałych występów. Ma to służyć skoczkom oraz fanom skoków narciarskich. Na koniec Walter Hofer wspomniał o ostatniej sprawie, dotyczącej fazy testów podczas Letniej GP. Przypomnijmy, że w Hakubie kontrolą kombinezonów zajął się były skoczek, Michael Neumayer.

„Letnia Grand Prix jest nadal główną fazą przygotowań dla FIS oraz narodowych związków narciarskich. Dotyczą one przede wszystkim szeroko pojętych zasad oraz testów kombinezonów”

Kwestia zmian w PŚ

Padło również pytanie dotyczące ewentualnych zmian w najbliższym sezonie Pucharu Świata. Jednak Austriak dał do zrozumienia, że na razie wszystko będzie odbywało się na starych zasadach. Chciałby, żeby do zwycięzców ze znanych w świecie skoków krajów dołączyli reprezentanci mniej popularnych nacji w tym sporcie.

„Po 25 latach ciągłych dostosowań, ulepszeń oraz zmian dotyczących zasad konkursów, tym razem nie będzie żadnych zmian. Umożliwimy mniejszym krajom na zmniejszenie dystansu i różnic do czołówki skoczków. Oczekujemy na ekscytujący sezon zimowy. Spodziewamy się zwycięzców i sportowców na podium z większej, niż do tej pory liczby krajów”

Klasyfikacja po 1. periodzie LGP

Zawody w Hakubie zakończyły pierwszy period zawodów Letniej Grand Prix w sezonie 2016. Kolejne konkursy będą miały miejsce w rosyjskim Czajkowskim (10-11.09.2016), austriackim Hinzenbach (1.10.2016) i niemieckim Klingenthal (2.10.2016). Początkowo w kalendarzu były także konkursy w Ałmatach (17-18.09.2016), jednak ze względu na kłopoty finansowe i organizację Zimowej Uniwersjady w 2017 roku zawody odwołano. Po Klingenthal skoczkowie będą mieć niespełna 2 miesiące na finałowe przygotowania do zimy. Pierwsze zawody z cyklu Pucharu Świata odbędą się w Kuusamo 25 i 26.11.2016 r.

Do tej pory w cyklu Letniej GP prowadzi Maciej Kot z dorobkiem 380 punktów. Polak wygrał w tych zmaganiach trzykrotnie: odpowiednio we francuskim Courchevel, Wiśle i szwajcarskim Einsiedeln. Zajął też 2. miejsce w konkursie w niemieckim Hinterzarten ex aequo ze Stefanem Kraftem. 25-latek nie wystartował w zawodach w Hakubie. Wolny czas Kot poświęcił na trenowanie w Zakopanem i obserwowanie Rajdu Barum w czeskim Zlinie. Po weekendzie trenuje z innymi skoczkami polskimi w Wiśle.

Tuż za reprezentantem Polski jest Andreas Wellinger. Niemiec w Japonii zajął odpowiednio 3. i 9. pozycję. Tym samym powiększył swój dorobek w klasyfikacji LGP do 285 oczek. Trzecią pozycję w cyklu Letniej GP zajmuje Anders Fannemel, który na koncie ma 240 punktów. Norweg w ostatni weekend nie schodził z podium. W pierwszym konkursie wygrał, zaś w drugim uplasował się na 3. miejscu. Po konkursach w Hakubie na odpowiednio 4. i 5. miejsce spadli Kamil Stoch i Stefan Kraft. Obaj skoczkowie są w trakcie przygotowań do kolejnego sezonu.

Pozostali reprezentanci Polski plasują się pomiędzy 2. a 6. dziesiątką. Klemens Murańka zajmuje 19. miejsce, Dawid Kubacki 21., Jan Ziobro 32., Piotr Żyła 35., Jakub Wolny 39., zaś Stefan Hula plasuje się na 44. pozycji. Ostatni nasz skoczek, Andrzej Stękała obecnie jest na 59. miejscu. Dzięki dobrej dyspozycji naszych skoczków, w tym Aleksandra Zniszczoła w zawodach LPK we Frenstacie Polska może wystawić w II periodzie LPK i LGP aż 7 skoczków. Więcej o klasyfikacji Letniej Grand Prix możecie przeczytać TUTAJ.


  • Źródła: informacja własna / fis-ski.com
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Radosław Matyjakowski