Aktualności

Kamil Stoch: „Idziemy w dobrą stronę”

Zbliża się ku końcowi tegoroczny cykl Letniej Grand Prix, w którym Kamil Stoch, pomimo występów tylko w kilku konkursach, pokazał się z bardzo dobrej strony. Skoczek z Zębu podsumował dotychczasowe postępy treningowe jakie uczynił pod okiem Stefana Horngachera. 

W porównaniu do rywali Kamil Stoch osiąga zazwyczaj stosunkowo dużo niższą prędkość na progu. Poprawić to można poprzez drobne korekty w pozycji najazdowej. Nad tymi elementami głównie skupiał się Stoch podczas minionego zgrupowania w Wiśle. Jednak uważa, że są to już drobnostki, które ułatwią mu skakanie, ale nie spowodują znacznych różnic w długości oddawanych skoków.

Jest sporo elementów, nad którymi cały czas pracuję, ale główną bazę, którą chciałem osiągnąć, już wypracowałem. – stwierdził Stoch i dodał – Uważam, że odbyłem tutaj w Wiśle solidne treningi.
Zmiana trenera niesie ze sobą również wprowadzenie modyfikacji w procesie treningowym.  Jednak Stoch jest pozytywnie zaskoczony innowacjami jakie wprowadził Horngacher.
Na początku było trochę trudności związanych z przestawieniem się na nieco inny trening pod względem technicznym, ale po kilkunastu tygodniach organizm się przyzwyczaił, my też nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy i teraz jest dużo łatwiej pod tym względem, że znamy ćwiczenia. Natomiast nie jest łatwiej jeśli chodzi o obciążenia. Czuję się bardzo dobrze i sam po sobie widzę, że idziemy w dobrym kierunku i w dalszym ciągu się rozwijamy. – podsumował Stoch w wywiadzie dla pzn.pl.
Skoczek z Zębu obecnie zajmuje 4. lokatę w klasyfikacji generalnej cyklu Letniej Grand Prix. Pomimo tego nie zamierza walczyć za wszelką cenę o jak najlepsze wyniki w finałowych zawodach w Hinzenbach i Klingenthal.
Nie oczekuję ani od siebie, ani od nikogo niczego wielkiego. Postaram się zrobić to samo, co na treningu, a przy tym zobaczę jak mnie to ustawi w stosunku do innych zawodników. Uważam, że jestem w dobrej dyspozycji. – stwierdził Stoch.

Priorytetem dla Kamila Stocha, jak i również całej kadry trenowanej przez Stefana Horngachera, są dobre występy w sezonie zimowym, który zostanie zainaugurowany 25 listopada 2016 r. na skoczni  Rukatunturi w fińskim Kuusamo.


  • Źródło: pzn.pl
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Kacper Kolenda