Aktualności

LGP i LPK: Polacy ciągle na czele klasyfikacji

Maciej Kot i Aleksander Zniszczoł nie oddają miejsc lidera w klasyfikacjach generalnych. Polacy przewodzą w rankingu zarówno Letniej Grand Prix 2016 jak i Letniego Pucharu Kontynentalnego 2016. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku pań, gdzie prym wiedzie niezawodna Sara Takanashi z Japonii. Sprawdźmy, jak wyglądają klasyfikacje generalne letnich zmagań.

Letnia Grand Prix 2016 – Maciej Kot nadal na czele!

Mimo absencji Macieja Kota podczas konkursów z cyklu Letniej Grand Prix w rosyjskim Czajkowskim, Polak nie zwalnia tempa i nie ma zamiaru łatwo oddać pozycji lidera w rankingu. Reprezentant naszego kraju, biorący do tej pory udział w czterech konkursach, z 380 punktami na koncie, prowadzi w klasyfikacji generalnej LGP, wyprzedzając o 95 punktów Niemca, Andreasa Wellingera oraz reprezentanta Japonii, Taku Takeuchiego (o 114 punktów). Reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni zapewnił sobie najniższy stopień podium wynikiem osiągniętym podczas niedzielnej rywalizacji na obiekcie Śnieżynka (HS 140). Wyprzedził dzięki temu, nieobecnego w Rosji, Andersa Fannemela. Na kolejnych miejscach znajdują się Karl Geiger, Robert Kranjec, Kamil Stoch, Stefan Kraft, dzisiejszy triumfator Anze Semenic i objawienie niedzielnej rywalizacji, Tomas Vancura.

Reszta Polaków nie ma powodu do zachwytu nad swoimi osiągnięciami. Klemens Murańka zajmuje 27. lokatę, Dawid Kubacki jest 29., Stefan Hula 35., Jan Ziobro 44., Jakub Wolny 45., Piotr Żyła 47. a Andrzej Stękała 61.

Kolejne zawody z tego cyklu odbędą się 1.10.2016 w austriackim Hinzenbach.

Letni Puchar Kontynentalny 2016 – Zniszczoł liderem, reszta Polaków w dobrej formie!

Nieco inaczej wygląda sytuacja polskiej kadry w zawodach z cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego 2016. Tutaj, z przewagą 27 punktów, prowadzi Aleksander Zniszczoł, który utrzymał rezultat mimo absencji w Lillehammer. Tuż za nim znajduje się Rok Justin oraz Tilen Bartol, który do lidera traci 51 punktów. Razem z nim najniższy stopień podium dzieli kolejny z naszych reprezentantów, Jan Ziobro. Za zawodnikami ze Słowenii i Polski znajdują się kolejno Peter Prevc, Maximilian Steiner, Lukas Hlava, Sebastian Colloredo, Markus Eisenbichler oraz Alex Insam.

Jeśli chodzi o naszych reprezentantów, to na 12. pozycji znajduje się Bartłomiej Kłusek, 19. miejsce należy do Krzysztofa Miętusa, 39. jest Przemysław Kantyka 57. Bartosz Czyż a 66. Paweł Wąsek.

Kolejne zawody z tego cyklu odbędą się 17.09.2016 w austriackim Stams.

Letnia Grand Prix Pań 2016 – Takanashi niepokonana!

Po dzisiejszym konkursie nikt nie ma wątpliwości, kto jest prawdziwą królową ogólnoświatowych skoczni. Mowa oczywiście o Sarze Takanashi, która odniosła kilka godzin temu swoje czternaste zwycięstwo w konkursach z cyklu LGP z rzędu, pieczętując tym samym swoją wygraną w tegorocznej klasyfikacji generalnej. Japonka zgromadziła 300 punktów i o 120 oczek wyprzedza, będącą na drugim miejscu, Carinę Vogt (160 punktów). Trzecie miejsce zajmuje Irina Awwakumowa z Rosji, z dorobkiem 155 punktów. Kolejne miejsca zajmują Yuki Ito, Yuka Seto, Maja Vtic, Kaori Iwabuchi, Katharina Althaus, Nita Englund i Chiara Hoelzl.

Jedyna obecna w stawce Polka, Kinga Rajda, z dorobkiem trzech punktów, zajmuje 40. lokatę.

Kolejne zawody z tego cyklu odbędą się już w sezonie zimowym, 2.12.2016 w norweskim Lillehammer.

Letni Puchar Kontynentalny Pań 2016 – Morat triumfatorką!

Lucile Morat zwyciężyła klasyfikację generalną Letniego Pucharu Kontynentalnego Pań 2016. Sytuacja mogłaby ulec zmianie, gdyby nie fakt, że dzisiejsze zmagania w norweskim Lillehammer zostały odwołane. Francuska wyprzedziła o 40 punktów Niemkę, Katharinę Althaus i Austriaczkę, Julię Huber, która zebrała 117 punktów. Kolejne miejsca zajęły Ramona Straub, Carina Vogt, Thea Sofie Kleven, Lara Malsiner, Juliane Seyfarth, Natascha Bodnarchuk oraz Anna Rupprecht.

Ponownie, jedyną Polką w stawce jest Kinga Rajda, która w tym przypadku ukończyła rywalizację na 28. miejscu z dorobkiem 18 punktów.

Kolejne zawody z tego cyklu odbędą się 17.12.2016 w norweskim Notodden i stanowić będą inaugurację zimowego Pucharu Kontynentalnego Pań 2016/17.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Marta Wawrzyniak