Aktualności

Polscy skoczkowie kibicowali paraolimpijczykom

W nocy z niedzieli na poniedziałek zakończyły się XV Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro. Polscy skoczkowie (byli i obecni) nie zapomnieli o startach naszych zawodników w Brazylii. Informowali oni o występach Polaków za pośrednictwem znanych serwisów społecznościowych. Sprawdźcie, jakie opinie o paraolimpiadzie wyrazili biało-czerwoni.

Maciej Kot wspierał naszych

25-latek w ostatnim czasie, podobnie jak pozostali członkowie kadry „A”, uczestniczył w obozie treningowym na obiektach Turnieju 4. Skoczni. Podopieczni Stefana Horngachera mieli za zadanie przetestować skocznie austriackie – w Bischofshofen i Innsbrucku. Jednak nie stanowiło to przeszkody w kibicowaniu naszym paraolimpijczykom w Rio. Polak stara się być na bieżąco z różnymi wydarzeniami – kibicował m.in. piłkarzom podczas EURO 2016 oraz sportowcom podczas niedawnych Igrzysk Olimpijskich.

Na swoich profilach na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie nasz skoczek wyraził wsparcie dla polskich niepełnosprawnych sportowców, którzy wystąpili w Brazylii. Maciej Kot na zdjęciu miał ubraną tę samą koszulkę, jak podczas Igrzysk Olimpijskich, z napisem „4F, Polska na medal„. Dodatkowo trzymał szalik z napisem „POLSKA„. Aktualny lider cyklu Letniej Grand Prix napisał następującą informację:

„Kibicuję Polskiej Reprezentacji na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio! Wyraź wsparcie dla paraolimpijczyków!”

Warto dodać, że do momentu opublikowania postu (w czwartek 15 września) polscy paraolimpijczycy zdobyli 24 medale. Nie umknęło to uwadze naszego skoczka.

Adam Małysz kibicował Polakom

Podobnie jak podczas Igrzysk Olimpijskich, tak i teraz czterokrotny zdobywca Kryształowej Kuli kibicował naszym sportowcom. Adam Małysz, tak jak jego młodszy kolega, stara się śledzić różne wydarzenia sportowe. Nasz utytułowany skoczek był bardzo zadowolony z końcowego rezultatu osiągniętego przez paraolimpijczyków. Przy okazji pogratulował wszystkim uczestnikom paraolimpiady oraz tym, którym udało się stanąć na podium. „Orzeł z Wisły” docenił ogromny wkład i wysiłek, jaki musieli włożyć niepełnosprawni reprezentanci Polski w Rio.

Podsumowanie zmagań w Rio

XV. Igrzyska Paraolimpijskie w Rio odbyły się w dniach 7-18 września 2016 roku. Polska kadra paraolimpijska składała się z 90 zawodników. Łącznie nasi reprezentanci w przeciągu 1,5 tygodnia zdobyli łącznie 39 medali. Wśród nich było 9. złotych krążków, 18. srebrnych oraz 12. brązowych. Wynik ten dał ostatecznie 10. miejsce w klasyfikacji medalowej. Pod tym względem były to najbardziej udane igrzyska paraolimpijskie dla Polaków od 12 lat.

Złote medale zdobyli: Maciej Lepiato (skok wzwyż), Ewa Durska (pchnięcie kulą), Natalia Partyka (tenis stołowy), Rafał Wilk (kolarstwo), Barbara Niewiedział (bieg na 1500 m), Maciej Sochal (rzut maczugą), Iwona Podkościelna (tandemy), Jakub Tokarz (kajakarstwo) oraz drużyna pań w tenisie stołowym w składzie: Natalia Partyka, Katarzyna Marszał i Karolina Pęk.

Srebrne medale otrzymali: Alicja Fiodorow (dwa, biegi na 100 i 200 m), Wojciech Makowski (pływanie), Robert Jachimowicz (rzut dyskiem), Rafał Wilk (kolarstwo), Anna Harkowska (oba w kolarstwie), Bartosz Tyszkowski (pchnięcie kulą), Rafał Czuper (tenis stołowy), Daniel Pek (bieg na 100 m), Patryk Chojnowski (tenis stołowy), Janusz Rokicki (pchnięcie kulą), Karolina Kucharczyk (skok w dal), Michał Derus (bieg na 100 m), Marzena Zięba (podnoszenie ciężarów), Krystyna Siemieniecka (tenis stołowy), Lucyna Kornobys (pchnięcie kulą) i drużyna florecistów: Michał Nalewajek, Dariusz Pender i Jacek Gaworski.

Brązowe krążki trafiły do następujących paraolimpijczyków: Adrian Castro (szermierka), Piotr Grudzień (tenis stołowy), Anna Trener-Wierciak (skok w dal), Barbara Niewiedział (bieg na 400 m), drużyna tenisistów stołowych: Patryk Chojnowski, Marcin Skrzynecki i Piotr Grudzień, Oliwia Jabłońska (pływanie), Milena Olszewska (łuk klasyczny), Kamila Kubas (kajakarstwo), Karolina Pęk (tenis stołowy), Katarzyna Piekart (rzut oszczepem), Lech Stoltman (pchnięcie kulą) oraz drużyna szpadzistów: Michał Nalewajek, Dariusz Pender i Kamil Rząsa.

Również przyłączamy się do naszych skoczków i serdecznie gratulujemy sukcesów polskiej kadrze paraolimpijskiej!


  • Źródła: informacja własna / Facebook / Twitter / Instagram / paralympic.org.pl
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Radosław Matyjakowski