Aktualności

8-letni Tymek Cienciała po raz drugi wygrywa TCS! [zdjęcia]

tymek-cienciala8-fot-andrzej-cienciala

Skoki narciarskie nie są sportem dla każdego. Aby osiągać sukcesy trzeba pokonać nie tylko konkurentów ze skoczni, ale też swoje słabości. Odwagi, wytrwałości i talentu nie można odmówić młodemu zawodnikowi z Wisły. Tymoteusz Cienciała, bo o nim mowa, pod koniec września drugi raz w swojej karierze wygrał Turniej Czterech Skoczni dla Dzieci. 

„Bardzo się cieszę, bo mogłem znowu spotkać moich kolegów i koleżanki z Austrii i Niemiec. Cieszę się także, bo skakałem na nowych skoczniach, a super jest to, że mogę teraz zabrać 5 nowych pucharów do mojego domu w Wiśle” – mówi Tymek.

Skoczek reprezentujący Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe podczas ostatniego weekendu września postawił kropkę nad „i”. 8-latek powtórzył swój sukces sprzed roku i wygrał prestiżowe zawody Turnieju Czterech Skoczni dla Dzieci.

tymek-cienciala1-fot-andrzej-cienciala

Tymek Cienciała ma w swojej kolekcji nie jeden puchar

Już pierwszy konkurs rozegrany w Hinzenbach nie pozostawił wątpliwości, kto w obecnym sezonie będzie królem dziecięcych zawodów. Tymek skacząc 18 i 17 metrów o 15 punktów wyprzedził drugiego w klasyfikacji Niemca i o prawie 40 pkt. Austriaka.

Kolejne konkursy w Bischofshofen oraz Ruhpolding dały Tymkowi tak ogromną przewagę, że sprawa pucharu przed ostatnimi zawodami w Bertchtesgaden była właściwie przesądzona. Jednak, jak na profesjonalistę przystało, młody reprezentant Polski dał z siebie wszystko i pewnie wygrał cały cykl.

tymek-cienciala6-fot-andrzej-cienciala

Tymek Cienciała po zwycięstwie w Turnieju Czterech Skoczni dla Dzieci

Tymek pierwszy raz poszedł na skocznię w wieku 4 lat! Po dwóch tygodniach treningów wziął udział w zawodach, które ukończył na drugim miejscu. Oprócz tego trenuje kombinację norweską, świetnie jeździ na desce snowboardowej i nartach zjazdowych. Jest stałym bywalcem na czerwonych i czarnych trasach w Polsce i za granicą.

Na zawodach LOTOS Cup stawał w szranki z zawodnikami starszymi od siebie o 4-5 lat. Podczas tegorocznych zawodów w Ruhpolding, Tymek z zachwytem przyglądał się w Chimgau-Arena trenującym biatlonistom i.. zamarzyło się mu dodanie do jego biegów karabinka i możliwości strzelania do znikających czarnych kółek tarczy.

Zawodnicy w wieku Tymka skaczą na małych skoczniach, gdzie można osiągnąć maksymalnie ok. 20-metrową odległość. Tymek chce więcej, już w tej chwili jego rekord życiowy to 54,5 m osiągnięte w czerwcu bieżącego roku w Bad Freienwalde w Mistrzostwach Brandenburgii.

tymek-cienciala2-fot-andrzej-cienciala

Uśmiech często gości na twarzy 8-letniego skoczka

Białe szaleństwo zaszczepił Tymkowi ojciec – Andrzej Cienciała, instruktor narciarstwa i to po nim oraz jego dziadku Jurku, którzy również skakali na nartach, odziedziczył miłość do tego sportu. Po mamie Anicie, byłej judoczce ma z pewnością zacięcie i wolę walki. Cała rodzina i przyjaciele wspierają młodego orzełka, którego trenerem jest Wojciech Tajner.

„Wojtek jest bardzo uważny i cierpliwy w stosunku do Tymka. Choć to ostatnie nie jest właściwie konieczne, bo nasze obawy o brawurowość i szaleństwo synka, zupełnie się nie sprawdziły. Tymek z wielką uwagą i skupieniem słucha, co się do niego mówi. Każdą wskazówkę trenera stara się od razu przełożyć na kolejny skok. Jedynie cierpliwy musi być trener, kiedy Tymcio prosi go ciągle o możliwość skoków na większych skoczniach. Nie zawsze jest to dobre, więc trener Wojtek to czasami ogranicza, przypominając mu, ile on właściwie dopiero ma lat” – mówił kilka tygodni temu Andrzej Cienciała w rozmowie z naszym portalem. Cały wywiad możecie przeczytać TUTAJ.

tymek-cienciala0-fot-andrzej-cienciala

Przed skokiem trzeba być maksymalnie skoncentrowanym

Błyskotliwa kariera wymaga wsparcia. To moralne Tymek otrzymuje od swoich bliskich, finansowe od Michała Bożka – prezesa Ustronianki. Można powiedzieć, że pan Bożek ma nosa do talentów, przed laty wspierał finansowo początkującego Adama Małysza.

Prywatnie Tymek jest spokojnym, poukładanym chłopcem, bez reszty oddanym temu, co kocha najbardziej – skokom narciarskim. Mieszka w Wiśle, w drewnianym pensjonacie Aggeusz. Goście odwiedzający pensjonat niezmiennie z niedowierzaniem patrzą na ogromną kolekcję pucharów młodego sportowca.

Jeśli chcecie śledzić na bieżąco rozwój kariery młodego orła z Wisły, polubcie profil 8-letniego Tymka na Facebooku. Zapraszamy Was także do obejrzenia wielu filmów, przedstawiających poczynania młodego zawodnika, które są dostępne TUTAJ.


  • Źródło: jumpdata.at / materiały prasowe – Andrzej Cienciała
  • Foto: archiwum prywatne zawodnika – Andrzej Cienciała

O autorze

Przemysław Krawiec