Aktualności

Mistrzostwa Finlandii dla Janne Ahonena

W ostatni weekend na obiektach przyszłorocznych MŚ w Lahti odbyły się Mistrzostwa Finlandii. Zwycięstwo w konkursie indywidualnym panów odniósł najbardziej doświadczony Fin, 39-letni Janne Ahonen. Oprócz tego miały miejsce zawody pań oraz juniorów. Zobaczcie, jak przebiegły zmagania w poszczególnych grupach

Zawody mężczyzn

W niedzielę miały miejsce zawody mężczyzn na dużej skoczni w Lahti. Zwyciężył w nich 39-letni Janne Ahonen. Reprezentant Finlandii nie uczestniczył w zawodach o międzynarodowym zasięgu od lutego br. Wówczas wziął udział w konkursie PŚ w Lahti, gdzie zajął 43. miejsce. Podczas mistrzostw kraju utytułowany Fin oddał skoki na odległość 124 oraz 117 metrów. Dało mu to łączną notę wynoszącą 247,2 punktu.

Drugie miejsce zajął niespełna 22-letni Jarkko Maeaettae. Młody zawodnik oddał próby na 123 i 118 metrów. Nota Fina wyniosła 245,7 punktu. Tym samym przegrał z liderem – Janne Ahonenem o 1,5 punktu. Podium uzupełnił 19-letni Eetu Nousiainen. Pochodzący z Kuopio skoczek osiągnął 117 oraz 114,5 metra. W ostatecznym rozrachunku uzyskał notę 225,6 punktu. Do lidera młody skoczek stracił 21,6 punktu, zaś do drugiej pozycji 20,1 punktu.

Tuż za podium uplasowali się kolejno: Lauri Asikainen (4. miejsce, odległości – 116,5 i 113 m), Olli Muotka (5. pozycja po skokach na 115,5 i 114 m). W czołowej „10” znaleźli się także: Ville Larinto (6. miejsce, odległości – 110 i 117 m), Antti Aalto (7. miejsce, skoki na 114,5 oraz 104 m), Juha Miettinen (8. miejsce, odległości – 109 i 106,5 m), Riku Taehkaevuori (9. pozycja po skokach na 105 i 108 m) oraz Frans Taehkaevuori (10. miejsce, odległości – 107,5 oraz 102,5 m).

Harri Olli zajął ostatecznie 13. pozycję, zaś syn Janne Ahonena – Mico Ahonen po skoku na 83,5 metra uplasował się na 31. miejscu. Nie wystąpił 41-letni Fin, Toni Nieminen. Startowało łącznie 37 zawodników.

Zawody juniorów

Konkursy na normalnej skoczni w Lahti miały miejsce w sobotę. Wśród nich odbyły się zawody fińskich juniorów. W nich triumf odniósł niespełna 17-letni Niko Kytoesaho. Zwyciężył on zdecydowanie z przewagą 12. punktów nad Andreasem Alamommo. 17-latek oddał skoki na odległość 90 i 96 metrów. Z kolei Alamommo skoczył odpowiednio 87,5 oraz 93,5 metra. Otrzymał on notę łączną 229,5 punktu.

Czołową „5” uzupełnili także Ruuysei Ikeda (skoki na 85,5 i 90,5 metra, co dało 4. miejsce) oraz Henri Kavilo (odległości: 84 i 90 metrów, 5. miejsce). Syn Janne Ahonena, Mico zajął 13. miejsce po dwóch skokach na 76,5 metra. W konkursie łącznie wzięło udział 25 juniorów.

Zawody pań

Konkurs pań również miał miejsce na normalnej skoczni. Zwycięstwo w nim odniosła 22-letnia Finka Julia Kykkaenen, która zdeklasowała rywalki po oddaniu skoków na 81,5 i 88 metrów. Dało to jej notę łączną 201 punktów. Tym samym pokonała drugą Susannę Forsstroem o 57,5 punktu. Forsstroem skoczyła odpowiednio 69 i 75 metrów. Trzecie miejsce zajęły „ex aequo” Kanadyjka, Jasmine Sebandj i Finka Jenny Rautionaho. Uległy one liderce o 73,5 punktu, zaś wiceliderce o 16 punktów. Łącznie w konkursie wzięła udział rekordowo niska, bo 5-osobowa grupa skoczkiń.

Konkurs drużynowy

Zwycięstwo w konkursie drużynowym odniosła drużyna Lahden Hiihtoseura w składzie: Frans Taehkaevuori, Olli Muotka, Ville Larinto i Janne Ahonen. Zdobyli łącznie 964 punktów, co pozwoliło na bezpieczną przewagę nad resztą ekip. Drugie miejsce zajęła drużyna Ounasvaraan Hiihtoseura występująca w składzie: Olli Salmela, Harri Olli, Andreas Alamommo oraz Niko Kytoesaho. Ekipie tej udało się zdobyć 923,5 punktu i uległa zwycięzcom o 40,5 punktu. Podium uzupełniła drużyna z Kuopio pod nazwą Puijon Hiihtoseura, w składzie: Juha Miettinen, Henri Kavilo, Ilkka Herola i Eetu Nousiainen. Ekipa ta zdobyła 911 punktów, ulegając liderom o 53 punkty, zaś wiceliderom o 12,5 punktu.