Aktualności

Nie żyje znany trener skoków narciarskich

W wieku 83 lat zmarł jeden z najwybitniejszych trenerów skoków narciarskich – Matti Pulli. W przeszłości był szkoleniowcem takich gwiazd jak Matti Nykaenen, Janne Ahohen czy Toni Nieminen.

Większość życia ze skokami

Pulli był związany ze skokami narciarskimi przez większość swojego życia, bowiem jako działacz oraz trener pracował przez ponad 50 lat. Jego kariera trenerska nabrała ogromnego rozpędu wraz z początkiem lat osiemdziesiątych, kiedy to rozpoczął pracę z fińską kadrą, którą jak się okazało, prowadził przez ponad dekadę.

Ogromne sukcesy

To pod jego wodzą Matti Nykaenen zdobył czterokrotnie złoto olimpijskie. To samo, jednak w dwukrotnie mniejszej ilości osiągnął Toni Nieminen i Jari Puikkonen, z czego ten pierwszy również na olimpiadzie, a Jari na Mistrzostwach Świata. Pulli pracował także z Janne Ahonenem na początku jego dorosłej przygody ze skokami, co z pewnością wpłynęło dalszy rozwój i osiągnięcia Fina.

Postępująca choroba

Matti Pulli od kilku lat zmagał się z chorobą Parkinsona, a ostatni rok swojego życia spędził w domu opieki. Zmarł 24 września 2016 roku.


  • Źródło: sportowefakty.wp.pl

O autorze

Michał Kardynał