Aktualności

Skoki 10 dni pod rząd, czyli Raw Air 2017

Raw Air – taką oficjalną nazwę nosić będzie wyczekiwany przez wielu kibiców turniej norweski, który będzie nowością w kalendarzu zimowych konkursów z cyklu Pucharu Świata w skokach narciarskich mężczyzn. Ideę zaproponował Norweski Związek Narciarski podczas jesiennego posiedzenia FIS w Zurychu. Przypomnijmy, że nowa forma zawodów rozgrywana będzie w czterech różnych miastach w przeciągu dziesięciu dni.

Raw Air to cykl zawodów w skokach narciarskich, który będzie kalendarzową nowością nadchodzącego sezonu. Wszystkie konkursy odbędą się w przeciągu dziesięciu dni, od 11 do 19 marca 2017 roku, w czterech norweskich miejscowościach – kolejno w Oslo, Lillehammer, Trondheim i Vikersund.

,,Już na samym początku chcemy wyjaśnić jedną kwestię dotyczącą Raw Air. Nie będzie to kopia Turnieju Czterech Skoczni. Nie będziemy i nie chcemy być konkurencją dla tak wspaniałego wydarzenia ”- zauważa koordynator Raw Air, Arne Abraten.

Tegoroczna nowość składać się będzie z sześciu konkursów (czterech indywidualnych i dwóch drużynowych), które kolejno odbęda się w czterech norweskich miastach. Zwycięzca całego turnieju otrzyma nagrodę w wysokości 60 tysięcy euro.  Zawodnicy, którzy zajmą drugie i trzecie miejsce na swoje konto 'wrzucą’ odpowiednio 30 tysięcy euro i 10 tysięcy euro.  Pula nagród Raw Air będzie wynosić więc 100 tysięcy euro. Po dodaniu obowiązkowych nagród pieniężnych za poszczególne konkursy Pucharu Świata, pula wszystkich nagród turnieju norweskiego będzie wynosić około pół miliona euro.

Co ciekawe, wszystkie serie kwialifikacyjne, rozgrywane w ramach Raw Air, będą zaliczać się do końcowej klasyfikacji turnieju. Oznacza to, że zawodnicy, którzy chcą walczyć o wysokie wyniki na koniec cyklu, nie będą mogli odpuszczać tych serii, a więc czeka ich co najmniej jeden skok w ciągu dnia. Dlatego właśnie w turnieju norweskim słowo 'kwalifikacje’ zostanie zastąpione sformułowaniem „prolog”, gdyż jest on punktowanym wstępem do konkursów głównych i mają niemal tę samą wagę. Zawodnicy, którzy odpuszczą serie kwalifikacyjne, praktycznie nie mają szans na końcowy triumf. W Raw Air nie ma czasu na choćby dzień odpoczynku.

Stąd pojawiły się głosy, że 10-dniowy turniej będzie niezwykle trudny nie tylko dla zawodników, ale również dla organizatorów. Wiele mówiono o przemęczeniu wynikającym z nieustannych startów w zawodach i wycięczeniu organizmu przed zakończeniem sezonu w słoweńskiej Planicy. Wydaje się jednak, że Norwegowie znaleźli rozwiazanie tego problemu:

,,Plan zakłada, że zawodnicy, trenerzy, organizatorzy oraz dziennikarze będą podróżować między miastami turnieju specjalnymi pociągami. Podczas finałowego i ostatniego etapu podróży, z Trondheim do Vikersund, będzie można skorzystać z kabin sypialnych. Jesteśmy w trakcie negocjacji. Na chwilę obecną wszystko wygląda dobrze i mamy nadzieje, że pomysł da się zrealizować wraz z norweskimi kolejami. Podróżowanie pociągiem byłoby idealne pod względem logistycznym, jak również przyjazne dla środowiska. Ponadto podróż jest okazją do rozmów i spotkań w miłej atmosferze, momentem na udzielenie wywiadów lub po prostu na chwilę odpoczynku”.– wyjaśnia Abraten.

Niezwykle ważnym elementem organizacyjnym Raw Air wydaje się być norweska telewizja NRK, która przeprowadzi transmisję z całego wydarzenia:

,,NRK jest przekonana co do trafności tego projektu i udostępni sygnał telewizyjny najwyższej jakości ze wszystkich konkursów oraz przekaże go całemu światu.” – dodaje Abraten.

Sam Raw Air dla kibiców wydaje się być niezwykle interesującym i ekscytującym przeżyciem. Inauguracja zmagań w tym niezwykle nowatorskim projekcie nastąpi 10.03.2017 roku w norweskim Oslo.

PROGRAM RAW AIR 2017:

OSLO
Piątek, 10 marca 2017 – Prolog
Sobota, 11 marca 2017 – Konkurs drużynowy
Niedziela, 12 marca 2017 – Konkurs indywidualny

LILLEHAMMER
Poniedziałek, 13 marca 2017 – Prolog
Wtorek, 14 marca 2017 – Konkurs indywidualny

TRONDHEIM
Środa, 15 marca 2017 – Prolog
Czwartek, 16 marca 2017 – Konkurs indywidualny

VIKERSUND
Piątek, 17 marca 2017 – Prolog
Sobota, 18 marca 2017 – Konkurs drużynowy
Niedziela, 19 marca 2017 – Konkurs indywidualny/Finał


  • Źródło: fis-ski.com, Berkutschi
  • Foto: fis-ski.com

O autorze

Marta Wawrzyniak