Aktualności

Co dalej z karierą Adama Rudy?

Podczas minionych Mistrzostw Polski w Wiśle rozmawialiśmy z Krzysztofem Leją o jego dalszej sportowej karierze po wykluczeniu z kadry narodowej. Jak się okazuje życie skoczków poza grupami szkoleniowymi PZN zdecydowanie odbiega od ideału. Fakt ten potwierdza Adam Ruda, dla którego również zabrakło miejsca w kadrze sezon 2016/2017. Czy wicemistrz Polski z 2014 roku rozważał zakończenie kariery? Co robił w wolnym czasie od skoków? I jakie ma plany na przyszłość?

Bliski zakończenia kariery?

Mimo że Adam Ruda został sklasyfikowany na 6. lokacie w klasyfikacji generalnej FIS Cup w sezonie 2015/2016, to nie zyskał uznania w oczach trenerów i tym samym został odsunięty z kadry. Czy po takiej decyzji szkoleniowców 21-latek myślał o odwieszeniu nart na przysłowiowy kołek?

– Czy po wypadnięciu z kadr myślałem o zakończeniu kariery? Tak, myślałem, ale skoki to tak wyjątkowy sport, że nie da się tego tak po prostu zakończyć – mówi zawodnik z Podkarpacia. 

Zmiana klubu

Skoczek jest przedstawicielem ZTS Zakucie Zagórz, ale przyznaje, że rozważał też zmianę klubu sportowego.

– Stwierdziłem, że na zimę zmienię klub i od nowego sezonu zacznę startować. Niestety, sprawy się pokomplikowały i nie wiem co będzie z tą zmianą klubu. Jeżeli nic z tego nie wyjdzie, będę musiał odpuścić zimę. – przyznaje.

Treningi i powrót do kadr?

Mimo że reprezentant Polski aktualnie nie trenuje to uważa, iż czas na skoki zawsze znajdzie.

– Na chwilę obecną nie trenuję. Zajmuję się pracą, ale mam czas, żeby łączyć to ze skokami. Jeżeli nie w zimę, to latem znowu wrócę do treningów.

Czy Adam Ruda chciałby ponownie znaleźć się w kadrze? – Oczywiście, że będę chciał dostać się do kadry, bo po to się skacze, ale nie jest to takie łatwe jak się wydaję – dodaje na zakończenie reprezentant Polski. 

O sytuacji skoczków spoza kadr możecie przeczytać także w naszej rozmowie z Krzysztofem Leją – TUTAJ.


  • Źródło: informacja własna
  • Rozmawiała: Natalia Kicka
  • Foto: Anna Cis

O autorze

Natalia Kicka