Aktualności

Zaczynamy Puchar Świata 2016/2017!

Już tylko godziny nas od rozpoczęcia 38. sezonu Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa nie tylko pod względem ilości konkursów, nowych miejsc, ale przede wszystkim z racji nowego turnieju – Raw Air. Sprawdźcie co czeka nas w tym sezonie.

Historia

Cykl zawodów tak wysokiej rangi jaką jest Puchar Świata rozgrywany jest od 1979 roku. Na przełomie tych lat oddano tysiące skoków z przeróżnych skoczni narciarskich na świecie.

Ubiegłoroczny sezon z pewnością na długo zapisze się na kartach historii z racji imponujących osiągnięć Petera Prevca. Słoweniec odnotował zwycięstwo w mistrzostwach świata w lotach, wygrał 64. Turniej Czterech Skoczni, a co najważniejsze odebrał zaszczytny laur jakim jest kryształowa kula za wygranie Pucharu Świata. Uhonorowany został on także małą kryształową kulą za zwycięstwo w klasyfikacji lotów. 

Puchar Świata 2016/17

Inauguracja Pucharu Świata odbędzie się 25 listopada na skoczni Rukatunturi w fińskiej Ruce. Po emocjonującym weekendzie karuzela zawodów dotrze do Klingenthal, następnie do Niżnego Tagiłu i Engelbergu.

Kolejny period zimowych konkursów w wykonaniu najlepszych skoczków narciarskich na świecie to Turniej Czterech Skoczni. Kolejne konkursy cyklu Pucharu Świata rozegrane zostaną na polskich skoczniach. Skoczkowie wpierw udadzą się do Wisły (14-15 stycznia), a następnie przeniosą się do Zakopanego (21-22 stycznia).  

Po polskich konkursach zawodnicy będą rywalizować w Willingen, gdzie zakończy się kolejny period zawodów najwyższej rangi.

Loty to najprzyjemniejsza część każdego sezonu skoków narciarskich, im dłuższy lot tym więcej emocji. Tym razem loty rozegrane zostaną na przebudowanej skoczni Heini-Klopfer-Skiflugschanze w niemieckim Oberstdorfie. Obiekt ten będzie miejscem, gdzie odbędą się Mistrzostwa Świata w Lotach 2018.  

Zawody w Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli w Japonii odznaczają się niecodzienną dla polskich kibiców porą dnia, gdyż są one rozgrywane w nocy, mimo wszystko są to urokliwe konkursy i warto je obejrzeć. Wyjątkowym punktem w kalendarzu na ten sezon jest Pjongchang. W 2018 roku na kompleksie skoczni w tym miejscu odbędą się igrzyska olimpijskie. Pomysł przeprowadzenia zawodów w tym miejscu jest jednocześnie próbą przedolimpijską. 

Na przełomie lutego i marca odbędzie się główna impreza sezonu, czyli Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w Lahti 2017. 

Ostatnia część Pucharu Świata to przede wszystkim finałowe zmagania w słoweńskiej Planicy, nim jednak to nastąpi odbędzie się pierwsza edycja turnieju norweskiego Raw Air. 

65. Turniej Czterech Skoczni 

Wymagający dla startujących zawodników jest Turniej Czterech Skoczni. Dotychczas 47 skoczków narciarskich wygrało tą imprezę, a wśród nich – Adam Małysz – jedyny polski skoczek, który w sezonie 2000/2001 zasięgnął po wygraną. Cechą charakterystyczną tego wydarzenia jest system KO.

W tym roku turniej rozpocznie się 29 grudnia, kiedy zostaną rozegrane kwalifikacje do konkursu w Oberstdorfie. 1 stycznia 2017 r. przeprowadzony zostanie konkursu w Garmisch-Partenkirchen, natomiast 3 dni później odbędą się zawody w Innsbrucku. Skocznia w Bischofshofen to miejsce, gdzie rozegrane zostaną finałowe zmagania w 65. Turnieju Czterech Skoczni. Zwycięskiego tytułu bronić będzie Słoweniec Peter Prevc.

Mistrzostwa Świata w fińskim Lahti

Jednym z głównych celów jaki przed sobą stawiają skoczkowie biorący udział w tegorocznej edycji Pucharu Świata to Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym, które rozegrane zostaną na kompleksie skoczni w Lahti. 

O organizację Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2017 roku ubiegały się cztery miasta, wśród nich znalazło się także Zakopane. Stolica polskich Tatr trzykrotnie gościła tak ważną imprezę sportową – w 1929, 1939 i 1962 roku. Oficjalnym gospodarzem mistrzostw świata zostało fińskie Lahti, które wygrało zarówno ze wspomnianym polskim miastem, jak i ze słoweńską Planicą i niemieckim Oberstdorfem. 

Ceremonia otwarcia mistrzostw świata odbędzie się 22 lutego 2017 r. Najważniejsza impreza tego sezonu zimowego zakończy się 5 marca 2017 r. W Lahti odbędzie się pięć konkursów skoków narciarskich, w których wystartują zarówno skoczkinie, jak i skoczkowie. 

Raw Air 2017

Skoki narciarskie 10 dni pod rząd to nie lada wyzwanie dla skaczących zawodników i jest to zarazem emocjonujące wydarzenie dla fanów tej dyscypliny sportu. 

Turniej norweski, który będzie nowością w kalendarzu zimowych konkursów z cyklu Pucharu Świata nosić będzie nazwę Raw Air. Ideę przeprowadzenia takiej imprezy sportowej zaproponował Norweski Związek Narciarski podczas jesiennego posiedzenia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). 

Nowa forma zawodów rozgrywana będzie w czterech różnych miastach (Oslo, Lillehammer, Trondheim, Vikersund) w przeciągu 10 dni, od 11 do 19 marca 2017 roku. Całość składać się będzie aż z sześciu konkursów – czterech indywidualnych i dwóch drużynowych.

Interesujący jest fakt, że wszystkie serie kwalifikacyjne, które rozgrywane będą w ramach tej imprezy, będą zaliczać się do końcowej klasyfikacji turnieju. Zawodnik, który pragnie zasięgnąć po zaszczytny pierwszy tytuł zwycięzcy turnieju norweskiego Raw Air nie będzie mógł się oszczędzać.

Zwycięzca całego turnieju otrzyma nagrodę w wysokości 60 tysięcy euro. Skoczek, który zajmie 2. miejsce dostanie 30 tysięcy euro, a osoba, która zamknie podium – 10 tysięcy euro. 

Jedno jest pewne – tej zimy czeka nas wiele sportowych emocji. 


  • Źródło: informacja własna / fis-ski.com 
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Paulina Kukurenda