Aktualności

Mistrzostwa Świata 2023 w Planicy?

21 listopada zarząd Słoweńskiego Związku Narciarskiego potwierdził, iż Planica będzie kandydatem do roli gospodarza mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w 2023 roku. 

Kolejna próba

Słoweńska Planica już po raz czwarty będzie kandydowała do miana organizatora tej prestiżowej imprezy. Po nieudanych próbach w 2012, 2014 i 2016 roku Słoweńcy postanowili podjąć kolejne wyzwanie. Sprzyjającym faktem dla Słoweńców jest to, iż za zgłoszenie swojej kandydatury po raz kolejny, mają otrzymać zniżkę na opłatę rejestracyjną, która wynosić będzie 75 tysięcy franków szwajcarskich.

Posiadamy doświadczenie w organizacji ważnych międzynarodowych zawodów w trzech dyscyplinach nordyckich. Wyniki osiągane przez naszych sportowców oraz bogata sportowa historia naszego kraju pozwalają nam na dążenie do osiągnięcia celu, jakim jest organizacja mistrzostw świata. Wszyscy musimy współpracować, aby osiągnąć cel – powiedział szef krajowej federacji, Enzo Smrekar.

Słoweńscy działacze wierzą w sukces Planicy 

Wierzę, że w przyszłości Planica będzie miała możliwość zorganizowania mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Ministerstwo nadal będzie wspierać starania o organizację tak ważnej imprezy – powiedziała minister sportu, Maja Makovec Brenčič.

Janez Kocijancic, członek Prezydium Międzynarodowej Federacji Narciarskiej przyznał, iż zaproszenie kierownictwa FIS-u na jedne z zawodów Pucharu Świata w lotach narciarskich w 2017 roku zwiększyłoby szanse Słoweńców w walce o organizację mistrzostw świata w 2023 roku. Przedstawiciele federacji mogliby wtedy ocenić ośrodek sportów zimowych wybudowany niedawno w Planicy, którego nie mieli do tej pory okazji zobaczyć osobiście.

Czy tym razem się uda?

W ubiegłych latach lepszymi kandydatami okazali się Finowie, Austriacy i Niemcy, którzy będą gospodarzami mistrzostw odpowiednio w 2017, 2019 i 2021 roku. Słoweńcy nie przejmują się porażkami i nadal walczą o osiągnięcie celu, który sobie wyznaczyli. Czy tym razem im się uda? Odpowiedź na to pytanie poznamy podczas kongresu FIS w 2018 roku.


  • Źródło: berkutschi.com, planica.si, siol.net
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Monika Baran