Aktualności

PŚ Ruka: Wygrana Domena Prevca, Maciej Kot piąty!

Przed paroma minutami zakończył się inauguracyjny i zarazem jubileuszowy 900. konkurs Pucharu Świata w fińskiej Ruce. Zaszczytne pierwsze miejsce wywalczył reprezentant Słowenii Domen Prevc (138,5 m, 140,5 m). Na drugim miejscu sklasyfikowany został Severin Freund (140 m, 140 m), podium zaś zamknął Peter Prevc (143 m, 140,5 m). Pięciu Polaków z punktami.

Domen Prevc liderem PŚ, Maciej Kot piąty

Po fenomenalnym ubiegłym sezonie w wykonaniu Petera Prevca, Słoweniec najwyraźniej nie zamierza schodzić ze ścieżki sukcesów. W sezonie letnim zajął on 6. miejsce w klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix, co już świadczyło o niewątpliwie dużej ambicji płynącej ze strony podopiecznego Gorana Janusa.

Peter Prevc w pierwszej serii konkursowej poszybował najdalej, bo aż 143 m i za swój skok otrzymał łącznie 167,7 pkt., co na półmetku rywalizacji dało mu 8 pkt. przewagi nad Severinem Freundem (140 m / 159,7 pkt.).

Wydawałoby się, że zwycięzca dzisiejszego konkursu jest już znany, aczkolwiek los bywa przewrotny, co pokazał właśnie dziś. Peter Prevc zaliczył upadek po swojej drugiej próbie, a tym samym odstąpił tytuł zwycięzcy swojemu młodszemu bratu Domenowi. Słoweniec, mimo wszystko zdołał uplasować się na podium, gdyż zajął 3. miejsce.

Młodszy brat wspomnianego Petera Prevca wygrał skacząc 138,5 m oraz 140,5 m (321,8 pkt.). Domen Prevc już w ubiegłym sezonie wielokrotnie udowadniał bardziej doświadczonym zawodnikom, że ma potencjał i umie go wykorzystać.

Braci Prevc rozdzielił powracający po kontuzji niemiecki skoczek Severin Freund, który zdołał w obu seriach poszybować na tę samą odległość, czyli 140 m.

Tuż za podium znalazł się reprezentant Austrii Manuel Fettner, który na skoczni Rukatunturi czuje się wyjątkowo dobrze, co udowodnił chociażby we wczorajszych kwalifikacjach i dzisiejszej serii próbnej. Zwycięzca tegorocznej edycji Letniej Grand Prix i jednocześnie największa nasza nadzieja na tegoroczny sezon zimowy skoków narciarskich Maciej Kot zajął zaszczytne 5. miejsce. Polak skoczył 141 m oraz 135 m. Do trzeciego miejsca zabrakło mu 6,9 pkt.

W czołowej „10” dzisiejszego konkursu znalazł się także Karl Geiger (6. miejsce), Markus Eisenbichler (7. miejsce), Andreas Kofler (8. miejsce), Stefan Kraft (9. miejsce) i reprezentant Francji Vincent Descombes Sevoie, który zajął 10. miejsce.

Pozostałe lokaty Polaków

Jeden z podopiecznych Stefana Horngachera – Piotr Żyła – stanął przed szansą zajęcia miejsca w najlepszej „10”. Reprezentant Polski nie zdołał w swoim drugim skoku wyrównać odległości z pierwszej serii, czyli 140,5 m. Piotr Żyła skoczył znacznie bliżej, bo 128 m. Nasz skoczek uplasował się na 17. miejscu.

Z bardzo dobrej strony zaprezentował się Dawid Kubacki. Skoki Polaka napawają optymizmem na kolejne konkursy zawodów tak wysokiej rangi jaką jest Puchar Świata. Nasz reprezentant w swojej pierwszej próbie poszybował 135,5 m, zaś w serii finałowej skoczył 138 m, łączna suma punktów za oba skoki wyniosła 291,4 pkt. Dawid Kubacki zajął ostatecznie 16. miejsce.

Stefan Hula to jeden z najbardziej doświadczonych skoczków narciarskich w naszej obecnej kadrze narodowej. Polak po skokach na odległość 132,5 m oraz 131,5 m, zajął on 27. miejsce.

Jedna z naszych nadziei na dzisiejsze zawody Kamil Stoch, mimo iż skoczył podczas pierwszej serii 137 m, wywrócił się tuż po tym, gdy odjechała mu prawa narta. Sędziowie nie byli zbyt litościwi i nasz reprezentant sklasyfikowany został na 33. miejscu.

Według regulaminu Pucharu Świata w skokach narciarskich zawodnik, który osiągnął minimum 95% najlepszej odległości w pierwszej serii konkursowej, ale upadł, otrzymuje prawo startu w drugiej rundzie. Osobą, której przysłużył taki przywilej był właśnie Kamil Stoch, który w swojej drugiej próbie skoczył metr bliżej, czyli 136 m (140,6 pkt.) i ostatecznie ukończył konkurs na 26. miejscu.

Start po pierwszej serii konkursowej zakończyło dwóch naszych reprezentantów. Aleksander Zniszczoł, który mimo dobrego skoczku na odległość 127,5 m, nie zdołał ustać swojej próby w efekcie zajmując 41. miejsce. Polak tym samym nie zdobył pierwszych punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Klemens Murańka skaczący jako trzynasty zawodnik dzisiejszych zawodów, skoczył 130,5 m co było dobrym rezultatem, ale na tle innych skoczków narciarskich spisał się przeciętnie i ostatecznie sklasyfikowany został na 37. miejscu.

Kolejną szansę na wywalczenie cennych punktów nasi skoczkowie, jak i pozostali zawodnicy będą mieli już jutro.

Pierwsze dyskwalifikacje

Wprowadzona podczas letniego sezonu skoków narciarskich zasada dotycząca kombinezonów została podtrzymana na tegoroczną edycję Pucharu Świata. Skoczkowie muszą mieć wszytą w kombinezon specjalną opaskę. Już podczas letnich zmagań widać było, że zawodnicy nie do końca są w stanie przyzwyczaić się do takiej zmiany.

Reprezentant Stanów Zjednoczonych William Rhoads skaczący z numerem 4., pomimo dobrego skoku na odległość 131 m został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.

Podobny los spotkał Joachima Hauera. Norweg w dniu dzisiejszym nie zdołał odlecieć na fińskim obiekcie, gdyż skoczył jedynie 105 m, po kontroli tuż przy nazwisku tego zawodnika pojawił się charakterystyczny zapisek DSQ świadczący o dyskwalifikacji skoczka.