PŚ: Zwycięstwo Severina Freunda w Ruce

Zwycięzcą drugiego konkursu z cyklu Pucharu Świata został Severin Freund, który skoczył 146 m i 138 m. Drugie miejsce zajął Daniel Andre Tande (131,5 m, 139 m / 279 pkt.), podium zaś zamknął Austriak Manuel Fettner (136 m, 133,5 m / 273,3 pkt.). Czterech Polaków z punktami.

Wygrana Severina Freunda

Dwudzieste drugie zwycięstwo Severina Freunda stało się faktem. Niemiec dzięki dużej przewadze z pierwszej serii konkursowej zdołał dziś wskoczyć na najwyższy stopień podium, tym samym zostając nowym liderem Pucharu Świata. Zwycięzca dzisiejszych kwalifikacji Daniel Andre Tande zajął zaszczytne drugie miejsce dzięki skokom na odległość 131,5 m oraz 139 m. Podium zamknął Austriak Manuel Fettner (136 m i 133,5 m).

Dużym utrudnieniem dla najlepszej dziesiątki z półmetku dzisiejszej rywalizacji był wiatr, który znacznie zelżał. Stefan Kraft, który był wiceliderem po pierwszej serii konkursowej ostatecznie zajął 4. miejsce.

Ogromną niespodzianką początku nowego sezonu jest dyspozycja francuskiego skoczka narciarskiego. Vincent Descombes-Sevoie skoczył wraz z Danielem Andre Tande najdalej w serii finałowej, bo aż 139 m. Wczorajsze zawody zakończył na 10. miejscu, dzięki czemu nie musiał dzisiaj się kwalifikować, a na zakończenie dzisiejszego dnia dodał kolejne punkty do swojego konta, gdyż zajął 5. miejsce i za tydzień ponownie będzie „bezpieczny”.

Szósty w dzisiejszym konkursie był Andreas Kofler (133 m, 134,5 m / 264, 2 pkt.), a na siódmym miejscu sklasyfikowano Petera Prevca (129,5 m, 135,5 m / 261,4 pkt.).

Maciej Kot, który miał dziś okazję na pierwsze podium w karierze ostatecznie zakończył zawody na ósmym miejscu. Polakowi nie dopisały warunki i skoczył znacznie bliżej niż w pierwszej serii, bo 124 m. Za Polakiem znalazł się także Karl Geiger (133 m, 131 m / 260,6 pkt.) i Michael Hayboeck (127,5 m, 134 m / 256,1 pkt.).

Polacy z punktami

Oprócz wyżej wspomnianego Macieja Kota, w finale dzisiejszych zawodów znalazło się jeszcze trzech innych polskich skoczków.

Dzisiejsze skoki w wykonaniu biało-czerwonych udowodniły, że zawodnicy borykają się z problemem trafiania w próg skoczni, w wyniku czego skoki są spóźnione. Jedną z takich osób jest Kamil Stoch, który w swojej drugiej próbie skoczył 124 metry i ukończył zawody na 22. pozycji.

Piotr Żyła odnotował dzisiaj dwa dobre skoki. W drugiej serii konkursowej skoczył 133 m, a sędziowie  ocenili go bardzo wysoko, bo na 18.0 i 18.5 pkt. Nasz reprezentant zajął dzisiaj bardzo dobre 11. miejsce.

Dawid Kubacki stanął dzisiaj przed szansą ukończenia zawodów w najlepszej „10”. Warunki przy drugiej próbie Polaka uległy znacznej zmianie i ostatecznie Dawid Kubacki zdołał skoczyć jedynie 124,5 m. Nasz skoczek zajął 14. miejsce.

O krok od upadku

Słoweński skoczek Jurij Tepes dzięki swojemu doświadczeniu zdołał uniknąć upadku na skoczni Rukatunturi, gdzie w przeszłości wielokrotnie dochodziło do przykrych wypadków w wykonaniu skoczków narciarskich. Przy nazwisku Jurija Tepesa odnotowano 79 m i ukończył on zawody na ostatnim miejscu.

Kolejne konkursy z cyklu Pucharu Świata odbędą się 3-4 grudnia 2016 roku w niemieckim Klingenthal.