Dotychczasowe występy Polaków w Lillehammer

Po dwóch weekendach Pucharu Świata w skokach, nastał czas na rywalizację w Lillehammer. Warto przymomnieć jak w ostatnich latach radzili sobie Polacy na obiekcie położonym w środkowo-wschodniej części Norwegii.

Sezon 2010/2011

6 lat temu najlepiej wypadł Adam Małysz. Orzeł z Wisły wywalczył 5. miejsce. Punkty mogli przypisać sobie również Kamil Stoch i Stefan Hula, którzy się uplasowali się na 22. i 29. pozycji.

Ilość punktów zdobyta przez polskich skoczków w I konkursie – 56 pkt

Drugiego dnia sytuacja polskich skoczków nie uległa wielkiej zmianie. Małysz ponownie zameldował się w czołowej dziesiątce, zajmując 9. lokatę, a Stoch względem pierwszego konkursu poprawił się o sześć oczek.

Ilość punktów zdobyta przez polskich skoczków w II konkursie – 44 pkt

• Średnia zdobytych punktów uwzględniając dwa konkursy –  50 pkt

Sezon 2011/2012

Pierwszy występ w Lillehammer bez Małysza okazał się nadzwyczaj dobry. Na najniższym stopniu podium stanął Kamil Stoch, a tuż za najlepszą dziesiątką zawodów, bo na 11. pozycji, znalazł się Piotr Żyła. Prócz tego

3. Stoch 11. Żyła 19. Kot / 34. K Miętus 39. Ziobro 41. Hula 46. Kubacki

Ilość punktów zdobyta przez polskich skoczków w I konkursie – 96 pkt

Następnego dnia sytuacja nie była już tak kolorowa. W drugiej serii znalazł się tylko Piotr Żyła, bowiem Stoch oraz Ziobro zajęli 3. i 2. miejsce, lecz od końca. „Wiewiór” plasując się na 7. pozycji choć trochę uratował honor polskiej ekipy.

Ilość punktów zdobyta przez polskich skoczków w II konkursie – 36 pkt

• Średnia zdobytych punktów uwzględniając dwa konkursy – 66 pkt
Stoch-Kamil-5

3 grudnia 2011 roku Kamil Stoch stanął na najniższym stopniu podium w Lillehammer

Sezon 2012/2013

Występ Polaków w Lillehammer jest jednym z najgorszcych w historii, jeśli chodzi o zmagania w Norwegii. Pierwszego dnia jakiekolwiek punkty mogli sobie przypisać tylko Kot i Stoch, lecz łącznie ich dorobek wyniósł 7 pkt. Maciek był wówczas 25., a Kamil zamknął stawkę.

Ilość punktów zdobyta przez polskich skoczków w I konkursie – 7 pkt

Niecałe 24 godziny potem Polscy kibice ponownie nie mieli powodów do radości. O tak owej mógł trochę mówić Krzysztof Miętus, który zajmując 26. miejsce zdobył jedne z niewielu w swojej karierze punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Pomijając starszego z braci Miętusów, żaden inny z biało-czerwonych nie znalazł się w TOP 30 zawodów.

26. K Miętus / 36. Stoch 43. Żyła 45. Kubacki 46. Kłusek 48. Kot

Ilość punktów zdobyta przez polskich skoczków w II konkursie – 5 pkt

• Średnia zdobytych punktów uwzględniając dwa konkursy – 6 pkt

Sezon 2013/2014

3 lata temu najlepiej z Polaków wypadł Maciej Kot. Brat Jakuba uplasował się na 5. pozycji, którą mimo kilku wyrównań do tej pory musi uznawać za najlepszą w karierze. 20. był Kamil Stoch, a 26. Piotr Żyła. W tamten weekend miał miejsce też konkurs drużynowy mieszany, lecz reprezentacja Polski nie brała w nim udziału.

5. Kot 20. Stoch 26. Żyła 32. Biegun 44. Ziobro 47. Hula

Ilość punktów zdobyta przez polskich skoczków w I konkursie – 61 pkt

Sezon 2014/2015

Na początku sezonu 2014/15 biało-czerwoni musieli radzić sobie na skoczni bez kontuzjowanego Kamila Stocha. Sztuka ta nie wyszła im najlepiej, aczkolwiek w Lillehammer wypadli w miarę możliwości. 19. miejsce zajął Jan Ziobro, 21. Klemens Murańka i 29. Aleksander Zniszczoł.

Ilość punktów zdobyta przez polskich skoczków w I konkursie – 24 pkt

Drugiego dnia ze składu punktujących Polaków wypadł Murańka. Żyła względem pierwszego konkursu poprawił się o cztery lokaty, zaś Znisczoł o jedną.

Ilość punktów zdobyta przez polskich skoczków w II konkursie – 19 pkt

• Średnia zdobytych punktów uwzględniając dwa konkursy – 21,5 pkt

Sezon 2015/16 (HS 100)

12 miesięcy temu w Norwegii najlepiej spisał się Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi zajął 15. miejsce i wyprzedził o trzy oczka Macieja Kota. 22. był Stefan Hula, a 23. Klemens Murańka.

Ilość punktów zdobyta przez polskich skoczków w I konkursie – 46 pkt

Drugi dzień należał tylko i wyłącznie do Huli. Zarówno Stoch jak i Żyła, Kot, Ziobro czy Kubacki całkowicie zepsuli swoje próby. Nie zawiódł jedynie Stefan, który po dwóch solidnych skokach zamknął czołową dziesiątkę zawodów.