Aktualności

Ma 17 lat i jest liderem Pucharu Świata. Utrzyma prowadzenie?

Domen Prevc to młody i utalentowany słoweński skoczek narciarski. Swój debiut w Pucharze Świata miał w sezonie 2015/2016 na skoczni w Klingenthal, gdzie drużynowo zajął 2. miejsce, a dzień później w rywalizacji indywidualnej uplasował się na 8. pozycji. W sezonie 2016/2017 na skoczni w Kuusamo odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata. Obecnie jest liderem klasyfikacji generalnej. Prowadzenie odebrał Severinowi Freundowi, którego wyprzedził o 16 punktów.

Przebieg kariery

Domen Prevc urodził się 4 czerwca 1999 roku. Obecnie swoje umiejętności rozwija w klubie SK Triglav Kranj. Po raz pierwszy w zawodach organizowanych przez FIS zadebiutował jako trzynastolatek, w konkursie z cyklu FIS Cup, w którym zajął 26. miejsce.

W 2015 roku zawodnik odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego. Kolejnym dużym sukcesem dla Domena, było powołanie do składu Słowenii na inaugurację sezonu 2015\2016. Drużynowo zajął wtedy 2. miejsce, a indywidualnie 8. W grudniu 2015 roku w Engelbergu Domen po raz pierwszy stanął na podium, plasując się na drugiej pozycji. Ostatecznie starty tej zimy zakończył na 14. miejscu.

W sezonie 2016\2017 udało mu się już dwa razy zwyciężyć w indywidualnych konkursach. Obecnie jest liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Styl lotu Domena

Styl lotu Domena jest uważany za bardzo agresywny i niebezpieczny. Skoczek dojeżdża do progu z kolanami mocno dociśniętymi do przodu. 

Rodzeństwo Prevców

W ostatnim czasie bracia Prevcowie zyskali dużą popularność. Domen razem ze swoim najstarszym bratem Peterem rywalizuje o najwyższe lokaty w Pucharze Świata. Oprócz tej dwójki na skoczni w zawodach niższej rangi swoich sił próbuje także Cene (rocznik 1996) i siostra Nika (2005). Najmłodszą z pięciorga rodzeństwa jest kilkuletnia Ema.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Asia Ciciora