PK Vikersund: Cene Prevc zwycięża, Jan Ziobro w „10”

Przed chwilą zakończył się drugi konkurs Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2016/2017 po prawie godzinnej przerwie spowodowanej silnym wiatrem i mgłą. Po raz kolejny zwycięzcą został Cene Prevc, który na obiekcie w Vikersund wygrał mając 6,1 pkt. przewagi nad drugim Justinem Rokiem. Podium zamknął reprezentant Austrii, Daniel Huber (283,7 pkt.). Pięciu Polaków z punktami.

Cene Prevc wciąż liderem

Bracia Prevc są najpopularniejszym rodzeństwem w skokach narciarskich. Rodzeństwo zwycięzcy ubiegłego Pucharu Świata Petera Prevca odnosi znakomite wyniki w tegorocznym sezonie skoków narciarskich. Domen Prevc to aktualny lider Pucharu Świata, a Cene Prevc znajduje się na czele tabeli Pucharu Kontynentalnego.

Zwycięzca wczorajszego i zarazem pierwszego konkursu PK Cene Prevc również i dziś wygrał zawody. W tym zawirowanym i bardzo loteryjnym konkursie Słoweniec skoczył 115,5 m oraz 114,5 m, dzięki czemu z notą 292,5 pkt. pokonał swojego kolegę z reprezentacji Roka Justina (117 m, 114,5 m / 286,4 pkt.). Podium zamknął Daniel Huber z Austrii (111,5 m, 120 m / 283,7 pkt.). Czwarte miejsce zajął Florian Altenburger a piąty był Pius Paschke. W najlepszej „10” dzisiejszych zawodów znaleźli się także: 6. Tom Hilde, 7. Sebastian Colloredo, 8. Joakim Aune, 9. Elias Tollinger oraz 10. Jan Ziobro.

Lokaty Polaków

W dzisiejszym konkursie wystartowało siedmiu reprezentantów Polski z czego pięciu awansowało do serii punktowanej.

Przed największym wyzwaniem stanął dzisiaj Bartłomiej Kłusek, który nim oddał swój skok musiał odczekać kilkadziesiąt minut z racji na porywisty wiatr i unoszącą się w powietrzu mgłę. Polak mimo wszystko skoczył poprawnie i odnotował 106 m, uzyskując awans do drugiej serii, gdzie skoczył dwa metry dalej. Bartłomiej Kłusek ukończył zawody na 27. miejscu (251,7 pkt.).

Krzysztof Miętus skaczący z numerem 21 skoczył 103,5 m i za swój skok otrzymał 19,2 pkt. rekompensaty za mocny wiatr w plecy. Polak zakończył zawody na 41. miejscu.

Najbliżej ze wszystkich biało-czerwonych wylądował Przemysław Kantyka, który skoczył niespełna 100 m, czyli 98 m. Reprezentant klubu LKS Klimczok Bystra z dorobkiem 116,9 pkt. nie zdołał awansować do „30” i  ostatecznie uplasował się na 48. miejscu.

Mistrz Świata Juniorów z  Val di Fiemme Jakub Wolny w dzisiejszym konkursie zajął 24. miejsce po skokach na odległość 109,5 m oraz 122,5 m.

Stanisław Biela znalazł się w gronie pięciu biało-czerwonych, którzy w dzisiejszym konkursie wywalczyli punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. Zajął on dziś 21. miejsce po dwóch dobrych skokach na 108 m i 104 m.

W gronie zawodników kadry B, którzy wysłani zostali na konkursy do Vikersund znalazł się m.in. Krzysztof Biegun, który we wczorajszym konkursie zajął 20. miejsce, a dziś był 26. (111 m, 102,5 m / 254,3 pkt.).

Jan Ziobro, który we wczorajszym konkursie wywalczył 3. miejsce dzisiaj zaprezentował się nieco gorzej, ale zdołał ukończyć zawody w najlepszej „10”, na 10. miejscu. Polak w pierwszej próbie skoczył 107,5 m, zaś kilkanaście minut później poszybował nieco dalej, bo na 111. metr.

Loteryjne warunki na obiekcie Vikersundbakken

Pogoda podczas dzisiejszych zawodów z pewnością nie rozpieszczała zawodników walczących o powiększenie kwot startowych w Pucharze Świata. Pierwsza seria konkursowa rozegrana została łącznie z godzinną przerwą. Wiatr osiągał prędkość do 3 m/s i z tego względu skoczkowie otrzymywali dodatkowo nawet do 30 pkt bonifikaty.

Kolejne konkursy z cyklu Pucharu Kontynentalnego odbędą się 17 i 18 grudnia 2016 roku w Ruce.