PŚ Lillehammer: Domen Prevc liderem na półmetku, Kamil Stoch czwarty!

Za nami półmetek rywalizacji na obiekcie Lysgardsbakken. Najmocniejszym ogniwem z całej stawki okazuje się być Domen Prevc, który skoczył 142,5 m. Tuż za Słoweńcem 2. miejsce zajmuje Daniel Andre Tande, a trzeci jest Stefan Kraft. Sześciu Polaków w serii finałowej.

Domen Prevc liderem na półmetku, Stoch i Kot w „5”

Dzisiejszy dzień okazuje się być bardzo szczęśliwy dla rodzeństwa Prevc. Drugi konkurs Pucharu Kontynentalnego wygrał dziś Cene Prevc, zaś najmłodszy w rodzinie Domen ponownie deklasuje rywali. Słoweniec skoczył 142,5 m i za swój skok otrzymał łącznie 155,2 pkt.

Za plecami młodego Słoweńca znajduje się Daniel Andre Tande, który także ma apetyt na wygraną tym bardziej, że zawody rozgrywane są w jego rodzinnym kraju. Norweg poszybował 136 m i do lidera traci 10,1 pkt. Podium zamyka obecnie Stefan Kraft z Austrii (137 m / 144,9 pkt.).

Start Kamila Stocha w dzisiejszym konkursie do ostatniej chwili był wielką niewiadomą. Z informacji, które zostały podane Polak w dalszym ciągu odczuwa dyskomfort, lecz jest w stanie skakać. Tuż po Dawidzie Kubackim, Kamil Stoch zasiadł na belce startowej i jako jedyny spośród startujących skoczków narciarskich przy swym skoku zmagał się z wiatrem w plecy. Polak skoczył 134,5 m i zajmuje na półmetku 4. miejsce.

Najwyżej skasyfikowany w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Maciej Kot w pierwszej serii konkursowej skoczył 132,5 m i uplasował się on za kolegą z reprezentacji.

Na 6. miejscu sklasyfikowany został Michael Hayboeck (132 m / 136 pkt.), siódmy jest Andreas Stjernen (131,5 m / 134,8 pkt.), a ósmy Robert Johansson (134,5 / 133,8 pkt.).

Jako kolejny z podopiecznych Stefana Horngachera zaprezentował się Dawid Kubacki, który skoczył daleko, bo aż 129,5 m. Polak osiągnął taką odległość bez pomocy wiatru. Nowotarżanin na półmetku zajmuje wysokie 9. miejsce.

Najlepszą „10” zamyka obecnie wicelider Pucharu Świata, Severin Freund (130 m / 131,3 pkt.).

Sześciu Polaków w finale

Zarówno Klemens Murańka, jak i Aleksander Zniszczoł nie mają jeszcze punktów Pucharu Świata. Po dzisiejszym konkursie zmieni się sytuacja jednego z nich.

Wspomniany Klemens Murańka poszybował 123,5 m i za swój skok otrzymał 114,1 pkt. Polak został wysoko oceniony przez sędziów w efekcie na półmetku zajmuje on 27. miejsce i będzie mógł ponownie zaprezentować się na norweskim obiekcie.

Skok Aleksandra Zniszczoła został zmierzony na odległość 118,5 m, jednak ta odległość nie wystarczyła, aby zyskać prawo do oddania drugiego skoku. Polak sklasyfikowany jest na pechowym 31. miejscu.

Jako trzeci z biało-czerwonych na belce startowej zasiadł Stefan Hula. Przed skokiem Polaka belka została obniżona z racji na większe podmuchy wiatru. Stefan Hula poszybował 126,5 m przy wietrze pod narty 0.43 m/s. Reprezentant Polski na półmetku zajmuje 21. miejsce.

Piętnasty zawodnik Pucharu Świata Piotr Żyła skaczący dziś z numerem 35. skoczył 124,5 m, po swym skoku zajmując 6. miejsce i automatycznie wywalczając awans do drugiej serii. Po skokach 50. skoczków Piotr Żyła sklasyfikowany został ostatecznie na 18. pozycji.

Dyskwalifikacja Kevina Bicknera

Reprezentant Stanów Zjednoczonych stanął dziś przed szansą na zajęcie najlepszego miejsce w karierze w zawodach Pucharu Świata, gdyż skoczył on 130 m i wyraźnie dominował nad pozostałymi zawodnikami. Amerykanin został niedługo później zdyskwalifikowany za nieprawidłowy kombinezon w efekcie tracąc szansę na start w drugiej serii konkursowej.

Transmisja na żywo i TV

Dzisiejszy konkurs z norweskiego Lillehammer można obejrzeć za pośrednictwem transmisji TV stacji TVP1 oraz Eurosport1. Druga seria konkursowa rozpocznie się o godzinie 17:08. Umożliwiamy także śledzenie relacji z konkursu poprzez skoki24.pl/live.