Aktualności

PŚ Engelberg: Michael Hayboeck prowadzi, Dawid Kubacki czwarty!

Emocjonujący półmetek rywalizacji na szwajcarskim obiekcie w Engelbergu już za nami. O 17:10 rozpocznie się seria finałowa. Miejsce lidera zajmuje obecnie Michael Hayboeck, który skoczył 138 m. Za Austriakiem sklasyfikowany jest Richard Freitag i Daiki Ito. Pięciu Polaków w finale.

Hayboeck liderem na półmetku, dwóch Polaków w „10”

Zgodnie z założeniami jednym z mocniejszych ogniw w dzisiejszym konkursie jest zdecydowanie Michael Hayboeck. Austriak skoczył 138 m i ma 6 pkt. przewagi nad najdalej skaczącym dziś Richardem Freitagiem z Niemiec (140 m / 150,3 pkt.).

Podium zamyka obecnie Daiki Ito z Japonii, który zgromadził łącznie sumę 148,4 pkt. po skoku na odległość 135 m.

Piętnasty zawodnik Pucharu Świata Dawid Kubacki po krótkiej przerwie oczekiwania na warunki umożliwiające oddanie skoku, Polak poszybował 135,5 m i sklasyfikowany jest na wysokim 4. miejscu.

Na piątym miejscu sklasyfikowany jest Daniel Andre Tande, który skoczył 132,5 m, a tuż za nim jest Peter Prevc (128,5 m / 146,1 pkt.).

Zwycięzca dzisiejszej serii próbnej Kamil Stoch po oczekiwaniu na swój skok ostatecznie zdołał skoczyć 134 m. Mistrz olimpijski z Soczi otrzymał dodatkowo +14,9 pkt. bonifikaty za wiatr i zajmuje obecnie 7. miejsce tracąc do lidera 11,2 pkt. 

Po pierwszej serii konkursowej miejsce w czołowej „10” zajmuje także 8. Domen Prevc, 9. Stephan Leyhe i 10. Andreas Kofler.

Lokaty Polaków

Klemens Murańka ze skocznią w Engelbergu wiąże pozytywne wspomnienie. Polak w 2014 roku zajął tutaj 7. miejsce i jest to jego najlepsze osiągnięcie w karierze. Podopieczny Stefana Horngachera nie zdołał wyrównać swojej odległości sprzed kilkunastu minut, gdy trwała seria próbna, Polak skoczył wtedy 128 m, teraz jedynie 122,5 m. Klemens Murańka nie awansował do serii finałowej, zajął dalekie 43. miejsce.

Aleksander Zniszczoł mając jedne z najgorszych warunków -1,86 m/s, zdołał skoczyć 123 m. Polak podzielił los Klemensa Murańki i także nie wywalczy dzisiaj cennych punktów Pucharu Świata (32. miejsce).

Stefan Hula jako pierwszy w konkursie przekroczył granicę 130 m. Polak w pięknym stylu poszybował 131 m przy niekorzystnym wietrze -1,44 m/s. Dzięki bonifikacie za wiatr +16,3 pkt. i wysokim ocenom od sędziów, Stefan Hula po pierwszej serii zajmuje 11. miejsce.

Bardzo dobrze skaczący od piątku w Engelbergu Piotr Żyła przy słabszym wietrze z tyłu skoczni skoczył 130,5 m. Reprezentant biało-czerwonych zajmuje obecnie 27. miejsce i zyskał prawo do oddania kolejnego skoku.

Maciej Kot od przyjazdu do Engelbergu nie potrafi odnaleźć się na zmodernizowanym obiekcie. Trzeci zawodnik Pucharu Świata skoczył 125,5 m i po pierwsze serii zajmuje 24. miejsce.

Upadek Czecha 

Warunki na szwajcarskim obiekcie umożliwiają skakanie, jednak odległości uzyskiwane przez reprezentantów poszczególnych krajów nie są imponujące. Mniej doświadczeni skoczkowie nie są w stanie poradzić sobie z uporczywym wiatrem wiejącym w plecy. 

Thomas Vancura skaczący jako 12. zawodnik wywrócił się tuż po tym jak wylądował. Czech zdołał o własnych siłach opuścić zeskok.

Skoki w TV

O godzinie 17:10 planowo ma rozpocząć się druga seria konkursowa. Transmisję z zawodów prowadzi stacja TVP1 i Eurosport 1. Zachęcamy do śledzenia relacji z konkursu dzięki naszej podstronie skoki24.pl/live.

Wyniki I serii konkursowej:

MiejsceNr startowyZawodnikOdległośćPkt.
137Hayboeck, Michael138.0156.3
233Freitag, Richard140.0150.3
331Ito, Daiki135.0148.4
436Kubacki, Dawid135.5147.8
549Tande, Daniel Andre132.5146.2
641Prevc, Peter128.5146.1
745Stoch, Kamil134.0145.1
850Prevc, Domen132.0145.0
932Leyhe, Stephan135.0142.9
1042Kofler, Andreas128.0142.5
1127Hula, Stefan131.0141.6
1228Fannemel, Anders131.5139.9
1339Descombes Sevoie, Vincent129.0139.1
1446Kraft, Stefan129.0138.7
1543Fettner, Manuel125.0137.0
1630Klimov, Evgeniy132.5136.7
1726Takeuchi, Taku129.5136.5
1824Stursa, Vojtech128.0135.6
1934Wellinger, Andreas131.5135.5
2047Freund, Severin128.5135.2
2138Geiger, Karl126.0134.0
227Prevc, Cene123.0133.7
2344Eisenbichler, Markus123.5133.3
2448Kot, Maciej125.5132.9
2522Kasai, Noriaki123.5132.7
2629Tepes, Jurij128.5132.5
2735Zyla, Piotr130.5131.8
281Kornilov, Denis123.5131.6
2915Schiffner, Markus128.0130.7
302Hilde, Tom125.5130.2
3140Stjernen, Andreas123.0130.1
3218Zniszczol, Aleksander123.0130.0
3311Karlen, Gabriel123.0128.0
3421Johansson, Robert122.5127.7
3517Sakuyama, Kento123.5127.5
3523Ammann, Simon125.0127.5
3719Hlava, Lukas122.5127.2
3825Boyd-Clowes, Mackenzie122.5126.2
394Glasder, Michael120.5122.5
406Deschwanden, Gregor118.5122.0
4116Bickner, Kevin123.0121.9
4213Larinto, Ville121.5120.0
4314Muranka, Klemens122.5119.8
4420Janda, Jakub117.5118.2
455Dezman, Nejc117.5117.7
4610Matura, Jan118.0116.9
473Trofimov, Roman Sergeevich119.5116.6
488Peier, Killian114.0111.5
499Rhoads, William102.086.6
5012Vancura, Tomas110.578.5


  • Źródło: informacja własna / FIS
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Paulina Kukurenda

Dodaj komentarz