PŚ Engelberg: Kolejne zwycięstwo Domena Prevca, Kamil Stoch drugi!

Przedświąteczny konkurs Pucharu Świata w Engelbergu zdecydowanie wygrywa Domen Prevc, który oddał dwa dalekie skoki na odległość 144 m oraz 141,5 m. Słoweniec triumfuje pokonując drugiego Kamila Stocha o 12,1 pkt. Podium uzupełnił reprezentant Austrii Stefan Kraft.

Domen Prevc coraz mocniejszy

Jednym z kandydatów do żółtego plastronu przed rozpoczęciem sezonu 2016/2017 skoków narciarskich był Peter Prevc, tymczasem to nie on, lecz jego młodszy brat Domen jest liderem cyklu Pucharu Świata.

Młody Słoweniec jest obecnie liderem kadry narodowej w dodatku nie bez przyczyny. Podopieczny Gorana Janusa dotychczas sześciokrotnie stawał na podium Pucharu Świata, trzy razy wygrywając. Dzisiaj Domen Prevc dołożył kolejne zwycięstwo, jego dorobek punktowy to 540 pkt. Słoweniec wygrał dzięki skokom na odległość 144 m oraz 141,5 m.

Drugie miejsce wywalczył dzisiaj Kamil Stoch, który po średnim występie w sobotę, dziś zdołał wskoczyć na podium. Polak uzyskał 143,5 m oraz 141,5 m, a do lidera stracił 12,1 pkt. Podium zamknął Stefan Kraft, który w serii finałowej skoczył 138 m.

Tuż za podium znalazł się Manuel Fettner, który poszybował 137,5 m w swojej drugiej próbie. Nieco gorzej od wspomnianego Austriaka spisał się Markus Eisenbichler. Niemiec skoczył 136 m oraz 136,5 m i z dorobkiem 277,6 pkt. zajął 5. miejsce.

Zwycięzca wczorajszego konkursu i zdecydowany faworyt do wygrania kolejnego Michael Hayboeck zajął 6. miejsce. Reprezentant Austrii w serii finałowej skoczył 138 m, a do podium stracił 6,4 pkt.

Bardzo dobre siódme miejsce zajął dziś Richard Freitag z Niemiec (136,5 m, 135,5 m / 275,4 pkt.), a ósmy był młody skoczek z Czech Vojtech Stursa (135 m, 135 m / 274,7 pkt.).

Zadowolonym ze swojego występu może być z pewnością Piotr Żyła, który oddał dwa bardzo dobre i przede wszystkim dalekie skoki na odległość 137,5 m oraz 135,5 m. Warunki przy drugiej próbie Polaka znacząco uległy zmianie i nasz reprezentant zyskał dodatkowo +4,8 pkt. bonifikaty. Piotr Żyła zajął tym samym 9. miejsce ex aequo z Severinem Freundem. To najlepsze miejsce Polaka w tym sezonie.

Pozostałe miejsca Polaków

Chociaż do serii finałowej awansowało tylko czterech z siedmiu polskich skoczków, konkurs można zapisać po stronie plusów.

Zajmujący 18. miejsce po pierwszej serii konkursowej Dawid Kubacki w swojej drugiej próbie na szwajcarskim obiekcie skoczył dalej, bo 134 m. Polak z dorobkiem 262,6 pkt. zajął w konkursie 18. pozycję.

Po raz drugi w tym sezonie Maciej Kot nie zdołał utrzymać miejsca w najlepszej „10” konkursu. Polski skoczek od samego początku nie ukrywał, że nie jest w stanie odnaleźć się na tym obiekcie. Polak skoczył 137 m oraz 131,5 m. i został klasyfikowany na 15. miejscu.

Nowy rekordzista obiektu

Bitwa na rekordy na zmodernizowanej skoczni w szwajcarskim Engelbergu rozpoczęła się w już w pierwszej serii konkursowej, gdzie Kamil Stoch poszybował 143,5 m. Niedługo później lider PŚ Domen Prevc skoczył pół metra dalej i to on jest aktualnym rekordzistą skoczni Gross-Titlis-Schanze.

Stracona szansa Norwega

Daniel Andre Tande stanął dziś przed szansą na poprawienie rekordu szwajcarskiego obiektu i na pierwsze zwycięstwo w tym sezonie skoków narciarskich. Druga próba Norwega zmierzona została na odległość 144,5 m, lecz nie zdołał on utrzymać równowagi w efekcie się upadając. Daniel Andre Tande zajął finalnie 11. miejsce.

Peter Prevc bez punktów

Kryzys zwycięzcy PŚ sezonu 2015/2016 wydaje się pogłębiać. Peter Prevc nie jest w stanie oddawać równych skoków, a dziś nie zdołał awansować do serii finałowej po skoku na odległość 126,5 m (33. miejsce). Słoweniec we wczorajszym konkursie zaliczył upadek i ostatecznie zakończył zawody na 26. miejscu, w kwalifikacjach był dziś 25.

Obecnie Peter Prevc znajduje się poza czołową „10” i zmuszony jest kwalifikować się do kolejnych konkursów.

Kolejny przystanek – 65. Turniej Czterech Skoczni

Dwanaście dni przerwy czeka skoczków narciarskich nim ponownie zasiądą na belce startowej w zawodach najwyższej rangi. Dzisiejszy konkurs PŚ kończy trzeci period zawodów. Następny etap to wyczekiwany Turniej Czterech Skoczni, to już 65. edycja tej imprezy sportowej.

Kandydatów do wygrania całego turnieju jest wielu, m.in. lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – Domen Prevc. Pierwszy konkurs odbędzie się 30 grudnia 2016 roku w Oberstdorfie, kolejne zawody rozegrane zostaną w Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku oraz w Bischofshofen.