Aktualności

Pełny skład Polaków na 65. Turniej Czterech Skoczni

Przed nami jedna z najważniejszych imprez tego sezonu skoków narciarskich. Po dzisiejszych treningach na zmodernizowanym obiekcie w Zakopanem, trener Stefan Horngacher wytypował siedmiu polskich skoczków na rozpoczynający się 29 grudnia 65. Turniej Czterech Skoczni. Sprawdźcie kto zyskał szansę na start w tym wydarzeniu. 

 

Skład Polski 

Po bardzo dobrym początku sezonu 2016/2017 w wykonaniu polskich skoczków narciarskich, trener Stefan Horngacher tuż po powrocie do Polski wraz ze skoczkami, podał nazwiska pięciu zawodników, którzy już byli pewni startu w zbliżającym się Turnieju Czterech Skoczni. W gronie tych skoczków znalazł się Kamil Stoch, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Stefan Hula

Warto wspomnieć, że Kamil Stoch jest najwyżej sklasyfikowany z biało-czerwonych w Pucharze Świata. Polak zajmuje 4. miejsce (323 pkt.), a do lidera Domena Prevca traci 217 pkt. 

W czołowej „10” PŚ znajduje się jeszcze jeden skoczek z Polski. Maciej Kot po bardzo dobrych występach plasuje się na 6. miejscu z dorobkiem 285 pkt.

Dawid Kubacki zajmuje 16 miejsce (117 pkt.), Piotr Żyła jest 18. (105 pkt.), a Stefan Hula sklasyfikowany jest na 25. miejscu (57 pkt.). 

Od wtorku 20 grudnia na zmodernizowanej Wielkiej Krokwi w Zakopanem trenuje kadra narodowa A oraz pozostali skoczkowie.

Tuż po dzisiejszych treningach trener Stefan Horngacher podał nazwiska dwóch pozostałych zawodników, którzy także wezmą udział w zbliżającym się TCS. Szansę zyskał Klemens Murańka, który dotychczas wywalczył 4. punkty w zawodach najwyżej rangi i dołączy także Jan Ziobro. Polak po udanych startach w Pucharze Kontynentalnym wywalczył dla kraju dodatkowe miejsce na zbliżający się turniej i w efekcie dołączył pod skrzydła nowego trenera.

Szansa Ziobry

Jan Ziobro po dobrych występach w zawodach PK, zyskał szansę na zaprezentowanie się w konkursach Pucharu Świata. Polak w pięciu rozegranych konkursach zajmował miejsca w czołowej „10”, w tym raz stając na podium w Vikersund, gdzie zajął 3. miejsce. Zwycięzca konkursu w Engelbergu w sezonie 2013/2014 powróci do rywalizacji z najlepszymi skoczkami na świecie. Po słabym ubiegłym sezonie Polak (55 pkt.) został przeniesiony do kadry B.

Historia TCS

Pomysł organizacji takiej imprezy jaką jest TCS narodził się latem 1949 roku, a pierwszy turniej rozegrany został cztery lata później. Warto wspomnieć, że impreza odbywała się wtedy na dwóch skoczniach w Ga-Pa i Innsbrucku. Zwycięzcą pierwszego Turnieju Czterech Skoczni został Norweg Ageir Doelplads. 

Obecnie turniej rozgrywa się na czterech skoczniach: w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen, Innsburcku i Bischofshofen.

Od sezonu 1996/1997 TCS odbywa się według tzw. systemu KO. Znacznie wcześniej, bo od sezonu 1979/1980 turniej zaliczany jest do Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Adam Małysz to jedyny polski skoczek, który zdołał wygrać tę imprezę. Polak w sezonie 2000/2001 wygrał z Janne Ahonenem oraz Martinem Schmittem. Dwie edycje później Adam Małysz zajął 3. miejsce.

Najwięcej zwycięstw w Turnieju Czterech Skoczni zanotował Janne Ahonen. Fin triumfował w edycji z roku 1999, 2003, 2005, 2006 oraz 2008.

Program konkursu w Oberstdorfie:

Czwartek, 29.12.2016
14:45 – Oficjalny trening
16:45 – Kwalifikacje

Piątek, 30.12.2016
15:15 – Seria próbna
16:45 – Pierwsza seria konkursowa (KO)


  • Źródło: pzn.pl
  • Foto: Alicja Kosman/ PZN

O autorze

Paulina Kukurenda