Aktualności

MP Zakopane: Piotr Żyła z tytułem mistrza Polski!

Z grona 37 zawodników, którzy zdecydowali się wziąć udział w krajowych mistrzostwach Polski, najlepszym okazał się być Piotr Żyła, który utrzymał prowadzenie z pierwszej serii konkursowej. Polak po skokach na odległość 127,5 m i 135,5 m wygrał z będącym na drugim miejscu Dawidem Kubackim. Podium zamknął Maciej Kot. 

Piotr Żyła najlepszy w Zakopanem

Nowym mistrzem Polski został Piotr Żyła, który już po pierwszej serii zajmował zaszczytne 1. miejsce. Polak w pierwszej próbie skoczył 127,5 m a kilkanaście minut później poszybował 135,5 m. Piotr Żyła pierwszy tytuł mistrza Polski wywalczył w 2014 roku na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. 

Z bardzo dobrej strony zaprezentował się Dawid Kubacki, który po raz pierwszy w karierze został wicemistrzem swojego kraju. Podopieczny Stefana Horngachera skoczył dziś 124 m i 138 m. 

Głównymi pretendentami do tytułu mistrza Polski byli Maciej Kot i nieobecny dziś na Wielkiej Krokwi Kamil Stoch. Wspomniany Maciej Kot zajął dziś 3. miejsce podczas, gdy po pierwszym skoku zajmował szóstą pozycję.  

Tuż za podium znalazł się Jan Ziobro (122,5 m, 136 m / 260,8 pkt.). Piąte miejsce zajął Stefan Hula (126,5 m, 128 m / 255,6 pkt.), a szósty był Klemens Murańka (125,5 m, 127 m / 247 pkt.).

Siódme miejsce zajął dziś Przemysław Kantyka, ósmy był Stanisław Biela, na dziewiątym miejscu sklasyfikowany został Bartłomiej Kłusek, a czołową „10” zamknął Krzysztof Leja.

Brak Kamila Stocha 

Start w krajowych zawodach miał być dla Kamila Stocha treningiem przed kwalifikacjami do pierwszego konkursu w 65. Turnieju Czterech Skoczni w niemieckim Oberstdorfie. Polak ostatecznie zrezygnował z mistrzostw Polski z powodu przeziębienia. 

Nowy rekord Wielkiej Krokwi

Częściowa modernizacja głównej skoczni w Zakopanem sprawiła, iż wyzerowany został rekord skoczni, który należał do Simona Ammanna. Szwajcar podczas konkursu Pucharu Świata, który odbył się 23 stycznia 2010 roku, poszybował tutaj 140,5 m.
Nowym rekordzistą zakopiańskiego obiektu został Maciej Kot, który w drugiej serii skoczył 139 m.

Powrót Jakuba Kota

Z grona dwóch braci Kot tylko jeden z nich nadal skacze. Maciej Kot odnotowuje obecnie najlepszy zimowy sezon w karierze tuż po zwycięstwie w całym cyklu Letniej Grand Prix.

Jakub Kot po zakończeniu sezonu 2014/2015 ogłosił zawieszenie sportowej kariery, mimo to wziął udział w kilku konkursach FIS Cup i wystartował w mistrzostwach Polski, gdzie po skokach na odległość 103,5 m oraz 113 m zajął dobre 15. miejsce.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Przemysław Krawiec

O autorze

Paulina Kukurenda