Aktualności

TCS Oberstdorf: Zwycięstwo Stefana Krafta, Kamil Stoch drugi!

Za nami pierwszy konkurs długo wyczekiwanego 65. Turnieju Czterech Skoczni. Po emocjonujących dwóch seriach konkursowych zwycięzcą i jednocześnie liderem imprezy został Stefan Kraft. Austriak wygrał skacząc 139 m i 134,5 m. Drugie miejsce zajął dziś Kamil Stoch, a podium zamknął Michael Hayboeck. Dobry występ biało-czerwonych.

Stefan Kraft najlepszy, Stoch na podium

Czołówka z półmetku rywalizacji w niemieckim Oberstdorfie nie uległa zmianie w końcowym rozrachunku. Na najwyższym stopniu podium stanął Stefan Kraft. Austriak skakał dziś najdalej, oddał dwa dobre skoki na odległość 139. m oraz 134,5. m.

Podopieczny Heinza Kuttina wygrał z przewagą 2,8 pkt. nad drugim Kamilem Stochem. Polak osiągnął dziś najlepszy wynik w karierze biorąc pod uwagę starty na Schattenbergschanze, dotychczas najlepszym wynikiem polskiego skoczka było czwarte miejsce. Kamil Stoch skoczył dziś 137 m i 135 m. Polak bardzo dobrze rozpoczął 65. Turniej Czterech Skoczni i jednocześnie zwiększył swój dorobek punktowy w klasyfikacji generalnej PŚ, gdzie nadal plasuje się na 4. miejscu.

Podium zamknął kolejny austriacki skoczek Michael Hayboeck, który do kolegi z reprezentacji stracił aż 11,8 pkt. Tuż za Austriakiem znalazł się Daniel Andre Tande, który znacząco awansował po pierwszej serii konkursowej (130,5 m, 138,5 m / 295,4 pkt.).

Piąty był Manuel Fetnner (132,5 m / 135 m / 294,9 pkt.), szóste miejsce zajął Markus Eisenbichler z Niemiec (135 m, 133,5 m / 293,1 pkt.).

Dwa równe skoki na odległość 133 m oddał dziś Piotr Żyła. Podopieczny Stefana Horngachera zajął dziś miejsce w czołowej „10”. Polak był siódmy.

Miejsce w czołowej „10” zajął także 8. Cene Prevc (132,5 m, 132 m / 284,4 pkt.), 9. Jurij Tepes (133,5 m, 131 m / 283,2 pkt.) i 10. Peter Prevc (130 m, 135 m / 281,8 pkt.).

Wyniki Polaków

Przygodę na niemieckim obiekcie po pierwszej serii konkursowej zakończyło dwóch z siedmiu polskich skoczków. Jan Ziobro przegrał pojedynek z Piotrem Żyłą po skoku na odległość 115. m i zajął ostatecznie 42. miejsce.

Nieco lepiej skoczył Klemens Murańka, jednak 119 m nie wystarczyło, aby wygrać z Cene Prevcem i trafić do grona LL. Polak zajął odległe 40. miejsce.

Zajmujący szesnastą pozycję po rywalizacji w systemie KO Stefan Hula skoczył w drugiej próbie 128,5 m i z dorobkiem 268 pkt. ukończył konkurs w Oberstdorfie na 18. miejscu. To najlepsze miejsce doświadczonego polskiego skoczka na Schattenbergschanze, w sezonie 2012/2013 Polak zajął na tym obiekcie 21. pozycję.

Najlepszy z grona LL Dawid Kubacki w finałowych zmaganiach skoczył 131 m. Polakowi towarzyszył wiatr w plecy, którego wartość wyniosła -0,11 m/s. Reprezentant Polski zajął ostatecznie 16. miejsce.

Wicelider polskiej kadry Maciej Kot oddał dzisiaj dwa dobre skoki na odległość 129,5. m i 133. m. Polak nagromadził 278,9 pkt. i z wysokimi notami od sędziów zajął wysokie 12. miejsce.

Słaby występ lidera PŚ

Głównym faworytem do wygrania całego turnieju był lider Pucharu Świata Domen Prevc, który od początku sezonu prezentuje równą formę. Słoweniec wygrał cztery konkursy indywidualne.

Domen Prevc zajmował we wczorajszych treningach dość odległe miejsca, a w kwalifikacjach był ósmy. Słoweniec dzisiaj zajął 26. miejsce po skokach na odległość 124,5. m oraz 127. m.

Pomimo imponujących wyników w pierwszej części Pucharu Świata, Domen Prevc znacząco oddalił się od zdobycia statuetki zwycięzcy 65. TCS.

Simon Ammann bez punktów

Po wielu latach startów w Pucharze Świata Szwajcar nie zdołał póki co stanąć na najwyższym stopniu podium w końcowej klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni. Simon Ammann najbliżej tego osiągnięcia był w sezonach 2008/2009 oraz 2010/2011.

Szwajcarski skoczek przygodę na Schattenbergschanze zakończył po pierwszej serii, gdzie skoczył 123 m i zajął odległe 36 miejsce ex aequo z Romanem Koudelką.