TCS Ga-Pa: Markus Eisenbichler wygrywa kwalifikacje, dwóch Polaków w „10”!

Zwycięzcą kwalifikacji poprzedzających noworoczny konkurs w Garmisch-Partenkirchen został Markus Eisenbichler, który skoczył 138 m. Drugie miejsce wywalczył Stefan Kraft, a podium zamknął Manuel Fettner z Austrii.  Sześciu Polaków z awansem.

Triumf Eisenbichlera

W sobotnich kwalifikacjach Markus Eisenbichler nie dał szans rywalom i pewnie wygrał skacząc 138 m. Niemiec triumfował w drugiej odsłonie treningu już tam pokazując, że będzie liczył się w walce o wygraną. Podopieczny Wernera Schustera otrzymał 141,8 pkt. i wygrał z liderem Turnieju Czterech Skoczni Stefanem Kraftem, który także skoczył 138 m. Austriak przegrał o 1,9 pkt.

Podium zamknął kolejny z austriackich skoczków Manuel Fettner, który osiągnął najlepszą odległość całych kwalifikacji – 139 m (138,4 pkt.).

Domen Prevc po nieudanym starcie w turnieju najwyraźniej pragnie się zrehabilitować, zajął on 4. miejsce tuż za wirtualnym podium. Słoweniec skoczył 137,5 m (135,8 pkt.).

Jako przedostatni polski skoczek na belce startowej zasiadł Maciej Kot, dla którego jest to najlepszy sezon w karierze. Polak skoczył 134 m, dzięki czemu zdołał uplasować się w czołówce kwalifikacji, gdyż zajął 5. miejsce.

Skaczący z piętnastej belki startowej Piotr Żyła zdołał skoczyć 136 m (134,8 pkt.). Reprezentant Polski skakał z wiatrem z tyłu skoczni o wartości -0,16 m/s. Zawodnik zajął 6. lokatę.

Za Polakami znalazł się Michael Hayboeck, który obecnie zajmuje 3. miejsce w klasyfikacji generalnej TCS. Austriak skoczył 135 m (134,1 pkt.). Daniel Andre Tande uplasował się na 8. miejscu (135 m / 133,6 pkt.). Dziewiąty był dziś Stephan Leyhe (134,5 m / 133,4 pkt.), a na 10. miejscu znalazł się Peter Prevc (133,5 m / 131,8 pkt.).

Sześciu Polaków w konkursie, dyskwalifikacja Murańki

Dalekie skoki Jana Ziobro z obu serii treningowych napawały optymizmem przed rozpoczęciem kwalifikacji. Polak nie poradził sobie najlepiej, skok został zmierzony na odległość 124 m (110 pkt.). Z uwagi na słabsze odległości zawodników prezentujących się po polskim skoczku, Jan Ziobro zdołał awansować do konkursu głównego, gdyż zajął 42. miejsce.

Najsłabiej prezentujący się obecnie na Olympiaschanze Klemens Murańka nie oddał dobrego skoku w kwalifikacjach. Reprezentant Polski skoczył tylko 119,5 m i pomimo bonifikaty za wiatr w postaci +1,1 pkt. nie zdołał on znaleźć się w gronie 50 zawodników, którzy zyskują prawo do startu w pierwszej serii konkursowej (KO).

Znacznie później Klemens Murańka został zdyskwalifikowany za odmowę poddania się kontroli sprzętu.

Stefan Hula poszybował 129,5 m i za swój skok otrzymał łącznie 123,6 pkt. Polak zajął 17. miejsce i jest to najlepszy rezultat biorąc pod uwagę wyniki z treningów.

Dawid Kubacki wylądował w tym samym miejscu co jego kolega z reprezentacji Stefan Hula. Noty od sędziów w przypadku Dawida Kubackiego były wyższe w efekcie Polak uplasował się na 17. miejscu ex aequo ze Stefanem Hulą i pewnie awansował do konkursu.

Kamil Stoch jako jedyny z grona dziesięciu najlepszych skoczków Pucharu Świata zrezygnował z oddania skoku w kwalifikacjach.

Pary Polskich skoczków

W jutrzejszym konkursie zobaczymy sześciu Polaków. Stefan Hula zmierzy się z norweskim skoczkiem Andersem Fannemelem, Dawid Kubacki walczyć będzie z Piusem Paschke. Jan Ziobro z uwagi na dalsze miejsce w kwalifikacjach będzie w parze z Niemcem Stephanem Leyhe, Piotr Żyła zmierzy się z Constantinem Schmidem, a Maciej Kot z Vojtechem Stursą.
Kamil Stoch z powodu rezygnacji z oddania skoku w kwalifikacjach będzie walczyć ze zwycięzcą Markusem Eisenbichlerem.

Powrót do 64. TCS

Kilku skoczków narciarskich ma szansę wygrać jutrzejszy konkurs w Garmisch-Partenkirchen. Wśród tych zawodników znajduje się m.in. Kamil Stoch, który do lidera turnieju Stefana Krafta traci 2,8 pkt.

Rok temu noworoczny konkurs wygrał reprezentant gospodarzy Severin Freund, który skoczył 126 m i 137,5 m. Niemiec po świetnym otwarciu bieżącego sezonu nie jest stawiany w roli głównego faworyta, obecnie skoczek plasuje się na 9. miejscu w Pucharze Świata (299 pkt.).

Za plecami niemieckiego skoczka znalazł się wtedy Michael Hayboeck z Austrii i zwycięzca całego turnieju Peter Prevc.

Program konkursu w Ga-Pa:

Niedziela, 1.01.2017

• 12:30 – seria próbna (relacja tekstowa: skoki24.pl/live)
  • 14:00 – 1. seria konkursowa (NA ŻYWO: Eurosport 1, Eurosport Player, TVP 1, relacja tekstowa: skoki24.pl/live)