PŚ Wisła: Gregor Schlierenzauer najlepszy w kwalifikacjach!

Przed nami kolejny dzień rywalizacji na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Kwalifikacje przed konkursem Pucharu Świata wygrał powracający do skoków Gregor Schlierenzauer. Austriak skoczył 132 m. Wirtualne podium uzupełnili zawodnicy z Norwegii – Tom Hilde i Anders Fannemel. Ośmiu Polaków w konkursie.

Wygrana Schlierenzauera

Powracający do Pucharu Świata Gregor Schlierenzauer wygrał kwalifikacje poprzedzające drugi konkurs w Wiśle. Austriak nie zdołał wczoraj zdobyć cennych punktów do klasyfikacji generalnej, dziś może się to zmienić. Podopieczny Heinza Kuttina skoczył 132 m i była to najlepsza odległość.

Tuż za plecami Austriaka znalazło się dwóch reprezentantów Norwegii. Drugie miejsce zajął Tom Hilde, który poszybował 122 m (122,5 pkt.), trzeci był Anders Fannemel (121,5 m / 121,8 pkt.).

W najlepszej „10” nie było żadnego Polaka, z kolei znalazło się dwóch niemieckich skoczków. Czwarte miejsce wywalczył Andreas Wellinger, który wczoraj był trzeci (121 m / 121,7 pkt.). Richard Freitag uplasował się na piątej pozycji (121,5 m / 121,4 pkt.).

Szóste miejsce zajął Jernej Damjan (121,5 m / 119 pkt.), 7. był Vincent Descombes Sevoie (120 m / 117,8 pkt.), 8. Davide Bresadola (120 m / 115,5 pkt.), 9. Johann Andre Forfang (119 m / 115,3 pkt.), a dziesiąte miejsce wywalczył Bor Pavlovcic ze Słowenii (120 m / 115,2 pkt.).

Wyniki Polaków

Polska z tytułu bycia gospodarzem zawodów Pucharu Świata zyskała prawo do wystawienia dwunastu skoczków. W składzie biało-czerwonych znaleźli się: Krzysztof Miętus, Bartłomiej Kłusek, Krzysztof Biegun, Jakub Wolny, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł, Jan Ziobro, Stefan Hula, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Maciej Kot i lider PŚ Kamil Stoch.

Jako pierwszy na belce startowej zasiadł Krzysztof Miętus, który swojego skoku nie może uznać za udany. Polak skoczył zaledwie 93 m i z dorobkiem 55,6 pkt. zajął dalekie 57. miejsce, które nie dało mu awansu.

Bartłomiej Kłusek obchodzący dziś 24 urodziny, oddał skok na odległość 113 m (96,5 pkt.). Reprezentant Polski zajął 48. miejsce.

Krzysztof Biegun mający na swym koncie jedno zwycięstwo w zawodach najwyższej rangi jaką jest Puchar Świata, w kwalifikacjach skoczył 114 m (98,2 pkt.) i nie zdołał awansować.

Mistrz świata juniorów z 2014 roku Jakub Wolny skoczył 115,5 m i za swój skok otrzymał łącznie 99,9 pkt. Zawodnik kadry A uplasował się na 40. miejscu, które umożliwia mu start w konkursie.

Klemens Murańka w piątkowych kwalifikacjach nie zdołał awansować do konkursu głównego, dzisiaj to się zmieniło. Podopieczny Stefana Horngachera skoczył 113,5 m z siódmej belki startowej (+3,6 pkt.). Klemens Murańka mający w dorobku 104,2 pkt. zajął 30. miejsce.

Aleksander Zniszczoł mający na swym koncie 9 pkt. Pucharu Świata, skoczył 114 m (109,9 pkt.) przy niekorzystnym wietrze z tyłu skoczni -0,51 m/s, w efekcie otrzymując bonifikatę +6,1 pkt. Polak uplasował się na 20. miejscu.

Dziewiętnasty zawodnik wczorajszego konkursu Jan Ziobro w kwalifikacjach skoczył 117,5 m (109,4 pkt.) i pewnie wywalczył awans do pierwszej serii konkursowej, która rozpocznie się o godzinie 16:00. Reprezentant Polski zajął 21. lokatę.

Ogromnym rozczarowaniem okazał się być skok Stefana Huli (83,1 pkt.). Jeden z regularnie punktujących polskich skoczków narciarskich oddał skok na odległość 103,5 m w niemal bezwietrznych warunkach. Stefan Hula zajął dalekie 55. miejsce.

Dawid Kubacki zmierzyć się musiał z bardzo niekorzystnymi warunkami. Polak skoczył tylko 106,5 m przy towarzyszącym wietrze z tyłu skoczni -0,84 m/s. Dawid Kubacki otrzymał bonifikatę +10,1 pkt. Reprezentant Polski awansował do konkursu w kwalifikacjach zajmując 37. lokatę.

Najlepsza dziesiątka PŚ

Wbrew wszelkim informacjom Kamil Stoch zdecydował się oddać próbny skok na skoczni im. Adama Małysza. Triumfator sobotniego konkursu w Wiśle i świeżo upieczony lider Pucharu Świata skoczył 127,5 m.

Słoweniec Domen Prevc oddał skok na odległość 123,5 m, Daniel Andre Tande z Norwegii skoczył 129 m. Czwarty zawodnik PŚ Stefan Kraft poszybował 128 m, zaś Maciej Kot okazał się być lepszy o 1,5 m od wspomnianego Austriaka.

Najlepszy z grona niekwalifikujących się skoczków narciarskich okazał się być Manuel Fettner. Austriak skoczył 130 m.

Skok Piotr Żyła zmierzony został na odległość 124 m, a Michael Hayboeck skoczył 125,5 m. Andreas Kofler poszybował 123,5 m. Niemiecki skoczek Markus Eisenbichler zaprezentował się najsłabiej z czołowej „10”, gdyż zmierzono mu skok na odległość 116 m.