Aktualności

PŚ Wisła: Kamil Stoch prowadzi na półmetku, Kot trzeci!

Po emocjonującym i zarazem historycznym sobotnim konkursie w Wiśle, nadszedł czas na dalszą rywalizację w Pucharze Świata. Za nami pierwsza seria konkursowa. Liderem na półmetku jest Kamil Stoch, który skoczył 135,5 m. Tuż za Polakiem plasuje się Domen Prevc (130 m) i kolejny z biało-czerwonych Maciej Kot (130 m). 

Kamil Stoch liderem na półmetku

Zwycięzca 65. Turnieju Czterech Skoczni nadal jest w wysokiej dyspozycji i walczy o kolejne zwycięstwo w Pucharze Świata. Kamil Stoch poszybował aż 135,5 m, a w jego dorobku punktowym znajduje się 142,2 pkt. Przewaga Polaka nad Domenem Prevcem (130 m / 136,4 pkt.) wynosi 5,8 pkt. 

Wirtualne podium po pierwszej serii zamyka Maciej Kot, który skoczył 130 m (136,2 pkt.).

Bardzo wysoko poprzeczkę postawił Gregor Schlierenzauer. Austriak wygrał kwalifikacje a w poszczególnych seriach treningowych trwających od piątku pokazywał, że stać go na dalekie skoki. Gregor Schlierenzauer skoczył 135,5 m i pokonał rozmiar skoczni o 1,5 m. Austriak pomimo wysokich ocen od sędziów wśród, których znalazła się „20”, miał odjęte ponad 10 pkt. za korzystny wiatr pod narty. Po pierwszej serii konkursowej zajmuje on wysokie 4. miejsce z dużą szansą na podium.

Daniel Andre Tande poszybował 128,5 m i z notą 131,9 pkt. zajmuje 5. lokatę. Richard Freitag jest szósty (127 m / 130,2 pkt.).

Czwarty zawodnik Pucharu Świata Stefan Kraft skoczył 126,5 m (127,7 pkt.) i do liderującego Kamila Stocha traci aż 14,5 pkt. Austriak sklasyfikowany jest na siódmej pozycji. Tuż za plecami austriackiego skoczka znajduje się Johann Andre Forfang (130 m / 127,5 pkt.).

Na wysokim dziewiątym miejscu plasuje się Piotr Żyła. Reprezentant Polski skoczył 126,5 m (126,8 pkt.). Czołową dziesiątkę zamyka obecnie Anders Fannemel z Norwegii (128,5 m / 126,6 pkt.).

Trzech Polaków w finale

Awans do drugiego konkursu w Wiśle wywalczyło ośmiu reprezentantów Polski. 

Jakub Wolny skaczący jako pierwszy z grona wszystkich zawodników, skoczył 110 m przy dość korzystnym wietrze pod narty, którego wartość wyniosła 0,31 m/s. Polak zyskał 88,4 pkt. za swój skok i zajął 48. miejsce.

Szansę na kolejne punkty PŚ zyskał Klemens Murańka. Próba polskiego skoczka została zmierzona na odległość 115 m (101,7 pkt.), w efekcie Klemens Murańka plasując się na 39. miejscu nie zdołał awansować do rundy finałowej. 

Sklasyfikowany w sobotnim konkursie na 46. miejscu, Aleksander Zniszczoł w pierwszej serii skoczył 106,5 m. Polak otrzymał tylko 85,9 pkt. i zajął odległą 49. pozycję.

Jan Ziobro także nie poradził sobie z warunkami panującymi na skoczni w Wiśle. Reprezentant Polski oddał skok na odległość 112 m (102,5 pkt.) i pomimo bonifikaty +2,2 pkt., nie pojawi się on w drugiej serii (38. miejsce).

Dawid Kubacki skoczył 114 m i zyskał 103 pkt. Polak uplasował się na 36. pozycji i zakończył swoje zmagania w konkursie.

Dziewiąty zawodnik Pucharu Świata Piotr Żyła jako pierwszy z biało-czerwonych awansował do serii finałowej. Podopieczny Stefana Horngachera uzyskał 126,8 pkt. po skoku na odległość 126,5 m. Po półmetku rywalizacji Polak dzierży 9. miejsce. 

Maciej Kot w bardzo dobrym stylu poszybował 130 m i zdołał zmienić obecnego lidera, którym był Gregor Schlierenzauer. Polak odjętych od noty miał tylko -1,5 pkt. Maciej Kot z dorobkiem 136,2 pkt. zajmuje 3. lokatę.

Kamil Stoch w rewelacyjnym stylu poszybował 135,5 m i zajmuje miejsce lidera. Jego przewaga nad drugim Domenem Prevcem wynosi 5,8 pkt.  

Skoki w TV

O godzinie 17:08 planowo powinna rozpocząć się finałowa seria ostatniego z wiślańskich konkursów. Transmisję z zawodów przeprowadza stacja TVP1, TVP SPORT i Eurosport1. Zachęcamy do śledzenia wyników na skoki24.pl/live.

Wyniki I serii konkursowej:

MiejsceNumer startowyZawodnikKrajOdległośćPkt.
168STOCH KamilPOL135.5142.2
267PREVC DomenSLO130.0136.4
364KOT MaciejPOL130.0136.2
415SCHLIERENZAUER GregorAUT135.5133.7
566TANDE Daniel AndreNOR128.5131.9
656FREITAG RichardGER127.0130.2
765KRAFT StefanAUT126.5127.7
826FORFANG Johann AndreNOR130.0127.5
960ZYLA PiotrPOL126.5126.8
1045FANNEMEL AndersNOR128.5126.6
1152LEYHE StephanGER125.5125.3
1255WELLINGER AndreasGER128.0124.5
1349JOHANSSON RobertNOR125.5124.3
1453KLIMOV EvgeniyRUS125.5122.1
1562FETTNER ManuelAUT121.5121.9
1657DESCOMBES SEVOIE VincentFRA123.0120.8
1747KASAI NoriakiJPN123.5120.1
1859KOFLER AndreasAUT121.0117.9
1963HAYBOECK MichaelAUT121.0117.5
2054GEIGER KarlGER123.5116.9
2050TEPES JurijSLO120.5116.9
2021PAVLOVCIC BorSLO126.5116.9
2343TAKEUCHI TakuJPN121.5113.7
2458STJERNEN AndreasNOR118.5113.6
246POLASEK ViktorCZE119.0113.6
2661EISENBICHLER MarkusGER122.0112.9
2736DAMJAN JernejSLO117.0112.3
2832WANK AndreasGER118.5111.8
2924LARINTO VilleFIN119.0109.7
3031KORNILOV DenisRUS116.5108.4
3119BRESADOLA DavideITA120.0108.2
3242JANDA JakubCZE119.5107.7
3348ITO DaikiJPN115.0107.3
348OSTERC AljazSLO119.0105.2
3512AALTO AnttiFIN119.5104.4
3651KUBACKI DawidPOL114.0103.0
3741KOUDELKA RomanCZE114.0102.7
3835ZIOBRO JanPOL112.0102.5
3925MURANKA KlemensPOL115.0101.7
3917TROFIMOV Roman SergeevichRUS118.0101.7
4138BOYD-CLOWES MackenzieCAN114.5101.4
4230HILDE TomNOR112.0101.0
4327BICKNER KevinUSA116.599.1
4422HUBER DanielAUT115.098.1
455NURMSALU KaarelEST113.093.9
4628SAKUYAMA KentoJPN108.093.8
4723GRANERUD Halvor EgnerNOR110.589.4
484WOLNY JakubPOL110.088.4
4929ZNISZCZOL AleksanderPOL106.585.9
5014RHOADS WilliamUSA97.066.4


  • Źródło: informacja własna / FIS
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Paulina Kukurenda

Dodaj komentarz