Aktualności

Wysoka oglądalność skoków narciarskich w TV

Przez ostatnie 2 tygodnie zawody Pucharu Świata odbywały się w polskich miejscowościach – w Wiśle i Zakopanem. Nasi skoczkowie odnoszą w tym sezonie wiele sukcesów, co ma odwzorowanie w wynikach oglądalności konkursów skoków narciarskich. Zobaczcie, ile osób oglądało ostatnie zmagania.

Oglądalność w TVP

Według portalu wirtualnemedia.pl niedzielny (22.01.2017) konkurs indywidualny z Zakopanego był najchętniej oglądanym programem w ciągu tygodnia od 16 do 22 stycznia. Zmagania na antenie TVP 1 obejrzało niespełna 6,8 mln widzów (w grupie wiekowej od 4 lat). W grupie wiekowej od 16 do 49 lat ta liczba sięgnęła 2,225 mln widzów, z kolei w grupie wiekowej od 16 do 59 lat było to 3,7 mln. Pierwszy program TVP był liderem rynku w czasie nadawania konkursu.

Również ceremonia dekoracji, podczas której na najwyższym stopniu podium stanął Kamil Stoch, cieszyła się sporym zainteresowaniem. W grupie wiekowej 4+ obejrzało ją nieco ponad 3 mln osób, zaś w grupie wiekowej 16-59 było to 1,645 mln widzów. Sobotnią dekorację konkursu drużynowego (21 stycznia) w grupie wiekowej 16-49 śledziło niespełna 1 milion osób.

Piątkowe kwalifikacje z Zakopanego (20 stycznia) osiągnęły wysoką oglądalność. W grupie od 4 lat wzwyż obejrzało je na antenie TVP 1 prawie 3 mln telewidzów.

Tydzień wcześniej niedzielne zawody w Wiśle (15 stycznia) obserwowało w grupie widzów 4+ niespełna 6 mln widzów. W grupie wiekowej 16-49 lat liczba ta sięgnęła prawie 1,9 mln osób, zaś w grupie 16-59 lat nieco ponad 3 mln osób. Sobotnią dekorację (14 stycznia) obejrzało 2,5 mln widzów (grupa 4+) oraz 1,4 mln (grupa 16-59 lat).

Piątkowe kwalifikacje z Wisły (13 stycznia) w grupie 4+ obejrzało prawie 2,8 mln widzów. TVP ma wykupione prawa do transmisji wszystkich konkursów PŚ oraz Mistrzostw Świata w Lahti.

Oglądalność w Eurosporcie

Z kolei w Eurosporcie największą popularnością cieszyły się relacje z Turnieju Czterech Skoczni. Konkursy obejrzało średnio ok. 750 tys. widzów. Wszystkie transmisje przyciągnęły do stacji łącznie nieco ponad 4 mln telewidzów.

W czasie rozgrywania zawodów Eurosport 1 był najchętniej oglądaną stacją sportową. Stacja emitowała zarówno zawody, jak i wszystkie kwalifikacje do poszczególnych konkursów. Ostatnie zmagania z Bischofshofen z triumfem Kamila Stocha obserwowało na antenie Eurosportu 1 niespełna milion widzów. Jest to wynik lepszy o 80% w porównaniu do poprzedniego roku.

Warto wspomnieć, że od lutego po kilkuletniej przerwie do stacji powróci komentator sportowy Marek Rudziński. Więcej możecie przeczytać pod TYM linkiem.

Rekordy oglądalności

Najpopularniejszą transmisją skoków narciarskich były zawody podczas ZIO w Salt Lake City. Miało to miejsce 13.02.2002 r., kiedy Adam Małysz zdobył srebrny medal. Średnio transmisję śledziło wówczas ponad 13 mln widzów, zaś przez przynajmniej minutę transmisję obserwowało 20 mln ludzi. Dużą popularnością cieszyły się także MŚ w Val di Fiemme w lutym 2003 r. (średnia 11,5 mln widzów w dniu 28.02.2003 a ok. 20 mln przynajmniej przez minutę), PŚ w Zakopanem (styczeń 2004, średnia ok. 12 mln widzów) oraz skoki podczas ZIO w Soczi z Kamilem Stochem (luty 2014, średnia ok. 11,5 mln widzów).


  • Źródła: informacja własna / wirtualnemedia.pl / satkurier.pl
  • Foto: Alicja Kosman / PZN

O autorze

Radosław Matyjakowski