Aktualności

PŚ Willingen: Polska triumfuje w konkursie drużynowym!

To już drugie zwycięstwo biało-czerwonych w rywalizacji drużynowej w tegorocznej edycji Pucharu Świata w skokach narciarskich! Podopieczni Stefana Horngachera w składzie Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Kamil Stoch wygrali tym razem w Willingen z przewagą 12,3 punktu nad drugimi Austriakami. Trzecie miejsce przypadło reprezentantom gospodarzy, Niemcom, którzy prowadzili jeszcze po zakończeniu pierwszej serii.

Wyniki pierwszej serii konkursowej jasno wskazywały na zwycięstwo reprezentantów Niemiec. Podopieczni Wernera Schustera po skokach Markusa Eisenbichlera (138 m), Stephana Leyhe (134,5 m) i  Andreasa Wellingera (145 m) zachowywała znaczą przewagę nad rywalami. Sytuacja zmieniła się diametralnie po słabszym skoku ostatniego z reprezentantów gospodarzy, Richarda Freitaga, który osiągnął zaledwie 121,5 metra. Tym samym Niemcy po zakończeniu pierwszej serii mieli jedynie 2,3 punktu przewagi nad drużyną Stefana Horngachera.

Niespodziewanie, czwarte miejsce na półmetku rywalizacji zajmowali Finowie. Do drugiej serii awansowali również Rosjanie, Norwegowie, Japończycy, jak również Słoweńcy, którzy nie zachwycili swoją postawą, choć przez wielu typowani byli jako faworyci do zwycięstwa. Szansę na triumf stracili jednak po skokach Jurija Tepesa (101 metrów) oraz Cene Prevca (119 metrów). Do drugiej serii nie awansowali Czesi.

Seria finałowa została już w pełni zdominowana przez Polaków. Już po skoku Piotra Żyły w pierwszej rundzie, zwycięstwo było niemal pewne. 138 metrów dało bowiem już na tym etapie rywalizacji pierwsze miejsce. Do finałowego sukcesu przyczynili się również Dawid Kubacki (137,5 m) i Maciej Kot (133,5 m). Zachwycił również Kamil Stoch, który w nie najlepszych warunkach zdołał osiągnąć 126,5 m. Dzisiejsze zwycięstwo w Willingen jest drugim w tym sezonie (po inaugurującym cykl konkursie w Klingenthal) i zarazem drugim w historii triumfem biało-czerwonych w rywalizacji drużynowej. Pierwsze miejsce Polacy wywalczyli z przewagą 12,3 punktu nad Austriakami i 20,8 nad reprezentacją gospodarzy.

Słoweńcom finalnie udało się przeskoczyć z miejsca ósmego na czwarte. Poza tym na kolejnych lokatach uplasowały się reprezentacje Norwegii, Rosji, Finlandii i Japonii.

Już jutro kolejne zmagania w niemieckim Willingen. Początek konkursu indywidualnego o godzinie 16:00. Transmisje poprowadzą stacje TVP1 oraz Eurosport 1.

W klasyfikacji Pucharu Narodów Polska zwiększyła swoją przewagę nad Niemcami do 408 punktów. Tuż za ich plecami znajduje się reprezentacja Austrii a później kolejno Norwegowie, Słoweńcy, Czesi, Japończycy, Rosjanie, Francuzi, Finowie, Szwajcarzy, Kanadyjczycy, Włosi, Amerykanie, Estończycy, Bułgarzy i Kazachowie. Te drużyny mają jednak znaczną stratę do liderującej trójki.

Wyniki konkursu:

MiejsceNumer startowyKrajPunkty
19POL931.5
27AUT919.2
38GER910.7
45SLO791.2
56NOR778.5
62RUS767.3
71FIN745.4
83JPN679.3


  • Źródło: fis-ski.com
  • Foto: Aleksandra Bazułka

O autorze

Marta Wawrzyniak