Aktualności

Kamil Stoch wciąż liderem Pucharu Świata, trzech Polaków w czołowej ,,10″ [klasyfikacja]

Mimo zajęcia dziewiątego miejsca w jednoseryjnym konkursie w lotach narciarskich w niemieckim Oberstdorfie, Kamil Stoch zachował żółtą koszulkę lidera i utrzymał pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji Pucharu Świata. Polak o 114 punktów wyprzedza drugiego Norwega Daniela Andre Tande, który z kolei przoduje nad triumfatorem dzisiejszych zmagań, Austriakiem Stefanem Kraftem jedynie trzydziestoma trzema punktami. W czołowej dziesiątce nadal znajduje się trzech reprezentantów naszego kraju. Poza Kamilem Stochem na szóstej pozycji znajduje się Maciej Kot, zaś czołówkę zamyka Piotr Żyła. 

Rywalizacja indywidualna

Na Kamila Stocha nadal nie ma mocnych, przynajmniej w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. 29-letni reprezentant Polski nie zwalnia tempa i nadal jest w posiadaniu żółtej koszulki lidera. Na swoim koncie po 17 występach na skoczniach świata w tym sezonie zgromadził 1067 punktów. Tym samym wyprzedza znajdującego się na drugiej pozycji Daniela Andre Tande, który w tym samym czasie zdołał zebrać 953 punkty, przez co traci do lidera 114 oczek. Strata ta jednak zmniejszyła się po weekendowych zmaganiach w niemieckim Oberstdorfie.

Dzisiejszy triumfator jednoseryjnego konkursu indywidualnego Austriak Stefan Kraft znajduje się na trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej i z dorobkiem 920 punktów traci do Norwega jedynie 33 ,,oczka”. Za jego plecami znajduje się obecnie najmłodszy z braci Prevc, Domen (867 punktów). Kolejni zawodnicy tracą już zdecydowanie więcej do czołówki i wydaje się niemożliwym, by mogli ich dogonić. Na pozycjach od 5 do 10 znajdują się kolejno: Michael Hayboeck (604 punkty), Maciej Kot (597 punktów), podwójny srebrny medalista zmagań w Oberstdorfie Andreas Wellinger (578 punktów), Manuel Fettner (545 punktów), Markus Eisenbichler (518 punktów) oraz Piotr Żyła (464 punkty). Za plecami reprezentanta Polski znajduje się Niemiec Richard Freitag, który jednak do czołówki traci 73 punkty.

Poza wymienionymi wyżej Polakami pozostali reprezentanci, uczestniczący w zmaganiach w Oberstdorfie, plasują się w drugiej i trzeciej dziesiątce. Dawid Kubacki zajmuje 19 miejsc. Za Polakiem sklasyfikowany jest obecnie Karl Geiger, który traci do niego jedynie punkt. Stefan Hula, ze 110 punktami jest 26., zaś Jan Ziobro – 28., po uzyskaniu 89 punktów. Co ciekawe, starszy z reprezentantów brał udział już w 16 zmaganiach w tym sezonie, podczas gdy drugi z wymienionych – jedynie w 10.

Rywalizacja drużynowa

W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów prym stale wiodą Polacy, którzy z notą 3737 punktów przodują nad Austriakami, którzy mają już 310 punktów straty. Na trzecim miejscu plasuje się reprezentacja Niemiec, tracąca do drugiego miejsca zdecydowanie mniej, bo jedynie 67 punktów.

Na dalszych pozycjach znajdują się drużyny, których strata do liderującej trójki jest kolosalna. Poza podium znajdują się kolejno Słoweńcy, Norwegowie, Czesi, Rosjanie, Japończycy, Francuzi,Finowie, Szwajcarzy, Kanadyjczycy (gdzie punktuje jedynie jeden reprezentant, Mackenzie Boyd-Clowes), Włosi, Amerykanie, Estończycy, Bułgarzy (których również reprezentuje jedynie Vladimir Zografski) oraz Kazachowie.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Marta Wawrzyniak