Aktualności

PŚ Oberstdorf: Maciej Kot wygrywa kwalifikacje, komplet Polaków w konkursie!

Przed nami ostatni europejski konkurs Pucharu Świata przed Mistrzostwami Świata w Lahti. Końca dobiegły oficjalne kwalifikacje, które rozegrane zostały na Heini-Klopfer-Skiflugschanze. Najlepszym okazał się być Maciej Kot, który poszybował 214,5 m. W konkursie wystąpi komplet biało-czerwonych.

Maciej Kot najlepszy w kwalifikacjach

Kwalifikacje przeprowadzone zostały w sprawiedliwych warunkach niż miało to miejsce chociażby w sobotnich zawodach. Z grona zawodników, którzy musieli walczyć o awans do niedzielnej rywalizacji, najlepszym okazał się być Maciej Kot. Polak oddał najlepszą próbę ze wszystkich do tej pory, poszybował on 214,5 m i wygrał z przewagą 2,6 pkt. nad Jurijem Tepesem ze Słowenii (224 m / 201,7 pkt.).

Wirtualne podium zamknął Robert Johansson. Norweg poleciał 218 m (198,6 pkt.).

Czwarty był Noriaki Kasai (213,5 m / 194,7 pkt.), piąty Kevin Bickner (218,5 m / 192,6 pkt.), a szósty kolejny z biało-czerwonych Dawid Kubacki (211 m / 190,2 pkt.).

Miejsce w czołowej „10” zajęli także 7. Jernej Damjan (211 m / 188,4 pkt.), 8. Denis Kornilov (210 m / 188,3 pkt.), 9. Anze Semenic (205 m / 185,6 pkt.) i 10. Jan Ziobro (212,5 m / 184,5 pkt.).

Komplet Polaków w konkursie

Po sobotniej rywalizacji pięciu reprezentantów Polski zyskało punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, jak i PŚ w lotach narciarskich. Na starcie dzisiejszych kwalifikacji stanęło 50 zawodników, wśród których znalazło się sześciu Polaków: Stefan Hula (nr 5), Dawid Kubacki (nr 23), Maciej Kot (nr 33), Jan Ziobro (nr 39), Piotr Żyła (nr 42) i Kamil Stoch (nr 48). Dwóch ostatnich ma zapewnioną kwalifikację z uwagi na miejsce w najlepszej „10” klasyfikacji.

Kwalifikacje rozpoczęły się z 24. platformy. Stefan Hula skaczący jako pierwszy z biało-czerwonych uzyskał 187,5 m przy niemalże bezwietrznych warunkach (-0,01 m/s). Polski zawodnik wywalczył awans zajmując 22. miejsce (154,7 pkt.).

Dawid Kubacki poszybował 211 m i z dorobkiem 190,2 pkt. uplasował się na 6. pozycji tym samym kolejny z Polaków zyskał prawo startu w niedzielnym konkursie.

Po niezbyt udanym starcie w sobotnich zawodach Maciej Kot spadł w klasyfikacji generalnej na 6. miejsce, w tym rankingu wyprzedził go Michael Hayboeck z Austrii. Polak w kwalifikacjach, które poprzedzały zawody oddał najlepszy skok ze wszystkich do tej pory, reprezentant Polski poleciał 214,5 m (204,3 pkt.) i wygrał kwalifikacje.

Jan Ziobro po raz kolejny prezentuje się z bardzo dobrej strony, poszybował on 212,5 m (184,5 pkt.). Polak za swój lot otrzymał bardzo niskie noty z uwagi na niezbyt udane lądowanie, jednak Jan Ziobro awansował do konkursu zajmując 10. miejsce.

Z grona zawodników, którzy nie muszą się kwalifikować Piotr Żyła skoczył 198 m, a Kamil Stoch 225 m.

Groźny upadek Gregora Schlierenzauera

Po rocznej przerwie Gregor Schlierenzauer powrócił do skoków narciarskich podczas Pucharu Świata w Wiśle. Do tej pory Austriak odnotował kilka dobrych występów w zawodach najwyższej rangi.

W kwalifikacjach podopieczny Heinza Kuttina skakał z obniżonej 22. platformy. Austriak poszybował 201 m przy korzystnym wietrze pod narty 0,12 m/s, zawodnik jednak nie zdołał ustać swojej próby w efekcie uderzając o zeskok.

Gregor Schlierenzauer na noszach został przetransportowany do karetki, gdzie uskarżał się na ból kolana. Sztab medyczny wraz ze skoczkiem pojechał do szpitala. Austriacki zawodnik nie wystartuje w dzisiejszych zawodach.

Optymalne warunki

Dzisiaj ostatni dzień rywalizacji na obiekcie Heini-Klopfer-Skiflugschanze. W porównaniu do dwóch poprzednich dni, niedzielne kwalifikacje przeprowadzone zostały bez większych problemów. Zawodnicy oddawali skoki z 24. i 22. belki startowej, a wiatr towarzyszący skoczkom w fazie lotu sięgał blisko -0,5 m/s z tyłu skoczni choć były przypadki, gdzie wskaźnik obracał się pod narty.

Skoki w TV

Początek drugiego konkursu rozgrywanego w niemieckim Oberstdorfie planowany jest na godzinę 15:00. Transmisję z zawodów przeprowadzi stacja TVP1 i Eurosport1.

• Źródło: informacja własna / FIS