Aktualności

MŚ w Lahti: Kubacki, Fettner i Eisenbichler najlepsi na treningach!

Dominacja polsko-austriacko-niemiecka przyświecała treningom mężczyzn podczas Mistrzostw Świata w Lahti na normalnej skoczni (HS100). Pierwsza seria padła łupem Dawida Kubackiego, który poszybował na odległość 92,5 metra. W przypadku drugiej rundy, pierwsze miejsce zajął Manuel Fettner, osiagając 97 metrów. Trzeci trening to triumf Markusa Eisenbichlera, który osiągnął 98,5 metra. We wszystkich seriach w czołowej dziesiątce miejsca zajmowali reprezentanci Polski. 

I trening

W pierwszej serii treningowej to Dawid Kubacki okazał się tym najlepszym. Reprezentant Polski skoczył na odległość 92,5 m i w ten sposób pokonał o 0,2 punktu Macieja Kota (93,5 m) i Norwega Johanna Andre Forfanga (93 m). Czwarty był Austriak Manuel Fettner (91,5 m), zaś piątą pozycję zajął, trzeci z biało-czerwonych, Jan Ziobro (90,5 m). Czołową dziesiątkę uzupełnili Andreas Wellinger (92,5 m), Michael Hayboeck (91 m) i Daiki Ito (90 m). Dzierżący żółtą koszulkę lidera PŚ, Kamil Stoch, po skoku na odległość 91,5 m zajął dziewiąte miejsce i wyprzedził tym samym Killiana Peiera (90 m). Co ciekawe, największy obecnie rywal naszego rodaka w klasyfikacji generalnej, Austriak Stefan Kraft. zajął dopiero 18. miejsce po skoku na odległość 91 metrów. Pozostali Polacy nie spisali się tak dobrze jak ich kadrowi koledzy. Na czterdziestej pozycji I trening ukończył Piotr Żyła (86,5 m). Siedem lokat niżej uplasował się Stefan Hula (86,5 m). Runda została przeprowadzona przy intensywnych opadach śniegu, w większości z 11. belki startowej.

II trening

Drugi trening padł łupem Manuela Fettnera. Reprezentant Austrii uzyskał 97 metrów, co było najdłuższym skokiem całej serii. Na drugiej i trzeciej pozycji sklasyfikowani zostali Polacy – kolejno Kamil Stoch (96,5 m) i Maciej Kot (95 m). Za nimi znaleźli się Markus Eisenbichler (95 m), Peter Prevc (94,5 m) oraz będący ex aequo na szóstym miejscu – Stephan Leyhe (94 m) i Taku Takeuchi (95 m). W czołowej dziesiątce nie zabrakło kolejnych polskich akcentów. Ósme miejsce zajął trzeci z Biało-Czerwonych, Piotr Żyła, który uzyskał arezultat 94,5 m i o 0,1 punktu wyprzedził Dawida Kubackiego (93 m). Czołową dziesiątkę uzupełnił Johann Andre Forfang (94 m). Na jedenastej pozycji trening zakończył Jan Ziobro (92,5 m). Dwudziesty ósmy był Stefan Hula (90,5 m). Stefan Kraft ponownie nie zachwycił i był trzynasty z wynikiem 92,5 m. Drugą rundę rozegrano z 11. i 12. platformy startowej.

III trening

Trzecia seria to już triumf Niemców w osobie Markusa Eisenbichlera, który miejsce to zapewnił sobie skokiem na odległość 98,5 metra. Wyprzedził on swojego kadrowego kolegę Stephana Leyhe, który skoczył jedynie pół metra bliżej. Trzecie miejsce zajął Austriak Michael Hayboeck (95,5 m), który rozdzielił od reszty reprezentantów Niemiec czwartego Andreasa Wellingera (93 m). Piąty był Słoweniec Peter Prevc (97,5 m). Na szóstej pozycji sklasyfikowany został najlepszy z Polaków, Kamil Stoch, który przy niekorzystnych warunkach wietrznych uzyskał rezulat 92 m. Siódmy, po raz pierwszy w trakcie wszystkich trzech treningów, był Stefan Kraft (91 m), a ósmy – Piotr Żyła (96 m). Pierwszą dziesiątkę uzupełnili Andreas Stjernen (96 m) i Manuel Fettner (91 m).

Decyzją Stefana Horngachera w jutrzejszych kwalifikacjach udział weźmie czwórka reprezentantów Polski – Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła i Dawid Kubacki.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Aleksandra Bazułka

O autorze

Marta Wawrzyniak