MŚ Lahti: Reprezentacja Polski ze złotym medalem!

Historia pisze się na naszych oczach. Reprezentacja Polski po raz pierwszy w historii skoków narciarskich zdobyła tytuł mistrzów świata. Podopieczni Stefana Horngachera wygrali z przewagą aż 25,7 pkt. nad ekipą z Norwegii. Trzecie miejsce zajęli Austriacy.

Złoci Polacy

Po brązowym medalu wywalczonym w Val di Fiemme i Falun, reprezentacja Polski 4 marca br. stanęła na najwyższym stopniu podium. Od początku sezonu 2016/2017 polska drużyna niewątpliwie była najbardziej stabilna. Dwukrotnie Polacy zwyciężali i raz byli drudzy w konkursach z cyklu Pucharu Świata.

Skoki Piotra Żyły (130,5 m, 123 m), Dawida Kubackiego (129 m, 119,5 m), Macieja Kota (130,5 m, 121,5 m) i Kamila Stocha (130,5 m, 124,5 m) umożliwiły im spełnienie marzeń. Polska wyjeżdża z Lahti jako mistrzowie świata.

Norwegowie po niezbyt udanym sezonie wywalczyli drugie miejsce. Alexander Stoeckl na konkurs wyznaczył czworo najlepszych skoczków: Anders Fannemel, Andreas Stjernen, Daniel Andre Tande, Johann Andre Forfang. Reprezentacja Norwegii uzbierała 1078,5 pkt. Podium zamknęła reprezentacja Austrii (1068,9 pkt.).

Pechowe czwarte miejsce zajęli Niemcy, którym do podium zabrakło 16 pkt.

Rekord skoczni

Dotychczasowym rekordzistą skoczni Salpausselka był Andreas Widhoelzl, który w 2006 roku poszybował 135,5 m. Druga seria konkursowa przeprowadzona została dziś w nieco loteryjnych, jak i trudnych warunkach. Johann Andre Forfang skoczył aż 138 m tym samym zostając w ostatnim dniu zawodów nowym rekordzistą fińskiego obiektu.

Medaliści MŚ

Mistrzostwa Świata w Lahti dobiegły końca dla skoczków narciarskich. Oprócz konkursu drużynowego, w którym najlepsi okazali się być Polacy, odbyły się także zawody indywidualne i rywalizacja mieszana. Mistrzem świata zarówno na skoczni normalnej jak i dużej został Stefan Kraft, który od dłuższego czasu nie ma sobie równych. W konkursie mieszanym najlepsi okazali się być Niemcy w składzie: Andreas Wellinger, Markus Eisenbichler, Carina Vogt i Svenja Wuerth.

Kolejny przystanek – Raw Air

Już 11 marca br. rozpocznie się nowy norweski turniej w skokach narciarskich. Raw Air to cykl zawodów trwający przez 10 dni. Konkursy odbędą się kolejno w Oslo, Lillehammer, Trondheim i Vikersund. Zwycięzcą zostanie skoczek narciarski, który we wszystkich czterech konkursach indywidualnych, w kwalifikacjach oraz w dwóch zawodach drużynowych uzbiera największą ilość punktów.