Aktualności

Juniorski czempionat w Szczyrku?

9 maja odbyło się posiedzenie Polskiego Związku Narciarskiego, na którym m.in. został rozpatrzony nowatorski pomysł Wojciecha Saługi – Marszałka Województwa Śląskiego. Dotyczy on organizacji mistrzostwa świata juniorów w konkurencjach klasycznych w 2019 roku. Czy juniorskie mistrzostwa zawitają do Szczyrku? 

Aprobata PZN

Pomysł Marszałka Województwa Śląskiego zdecydowanie przypadł do gustu zarządowi Polskiego Związku Narciarskiego. Po skonsultowaniu pomysłu z burmistrzem Szczyrku – Antonim Byrdym oraz Tomaszem Bujokiem (burmistrzem Wisły), podjął on decyzję o zaprezentowaniu kandydatury Szczyrku do zorganizowania mistrzostwa świata juniorów podczas najbliższej konferencji FIS, która odbędzie się 26 maja. 

Praktyczne szanse 

Do zorganizowania mistrzostw świata juniorów w konkurencjach klasycznych, czyli skokach narciarskich, biegach narciarskich oraz kombinacji norweskiej, potrzebne są nie tylko skocznie, ale także dobre trasy biegowe. O ile szczyrkowskie skocznie zna chyba każdy kibic tego sportu (K-40, K-70, K-95), to już trasy biegowe nie są dla wszystkich widoczne na pierwszy rzut oka. Jednak w Beskidach odbywały się już wielokrotnie zawody LOTOS Cup w kombinacji norweskiej, gdzie sportowcy oprócz skoczni Skalite rywalizowali także na trasach biegowych w Kubalonce. Poniżej możecie zobaczyć ich schemat, pochodzący ze strony tenpieknyswiat.pl. 

Szansa dla Polski? 

Bez wątpienia mistrzostwa świata juniorów to szansa dla Polski, aby udowodnić, że jesteśmy w stanie jako kraj podjąć się organizacji ważnych imprez w świecie sporów zimowych, co może zaprocentować w przyszłości. Byłaby to też promocja dla samego Szczyrku, który później mógłby mieć lepszą pozycję negocjacyjną podczas starań o przyznanie mu organizacji zawodów wyższej rangi, jak chociażby Pucharu Świata w skokach narciarskich, o którym marzy Apoloniusz Tajner. Dodatkowo juniorski czempionat mógłby się okazać lekarstwem na braki spektakularnych sukcesów polskich juniorów, którzy byliby zmotywowani możliwością walki o medale w swoim kraju. 


  • Źródło: PZN
  • Foto: Justyna Gorzkowska

O autorze

Justyna Gorzkowska