Aktualności

Alexander Stoeckl trenerem Norwegów do 2022!

Trener z wieloma sukcesami swych podopiecznych na koncie, Alexander Stoeckl, podpisał umowę z Norges Skiforbundet, według której będzie trenował norweskich skoczków aż do roku 2022. Austriak objął kadrę Norwegii w 2011 roku, zastępując tym samym Mikę Kojonkoskiego.

Aż do 2022

Alexander Stoeckl i NSF Hopp doszli do porozumienia nad umową dotyczącą współpracy Austriaka z norweską kadrą narodową. Trener poprowadzi drużynę aż do 2022 roku. Clas Brede Bråthen, który reprezentował Norwegię w Pucharze Świata od 1986 roku, wyraził swą radość z faktu, iż drużyna nie zmieni trenera i ma nadzieję na długoterminową współpracę i dobre wyniki pod czujnym okiem Stoeckla.

Legenda z St. Johann in Tirol

Świetny trener, ojciec sukcesu, doskonały pedagog… O trenerze Stoecklu można by mówić wiele. Nie da się natomiast zaprzeczyć, że wzniósł drużynę norweską na wyżyny i jest ona widoczna przez cały czas trwania zawodów, zarówno Pucharu Świata jak i Letniego Grand Prix. O tych chłopakach jest głośno przez cały czas, co jest zasługą nie tylko pracy z trenerem, ale także ich samozaparcia i dążenia do doskonałości. Kierunek rozwoju musi jednak nadać trener i aby tak się stało, musi mieć dobry kontakt z zawodnikami.

Skoczkowie norwescy nieraz powtarzają, że dobrze układa im się współpraca z trenerem z Austrii. Sam prowadzący drużynę był niegdyś skoczkiem narciarskim i wie jak czują się jego podopieczni kiedy siadają na belce startowej. Pomaga im przezwyciężyć strach czy blokady, a nawet swoje fobie.

//platform.instagram.com/en_US/embeds.js

 

Mistrzowski trener

Alexander Stoeckl objąwszy kadrę w 2011 zastąpił dotychczas trenującego Norwegów Mikę Kojonkoskiego. 23 marca skoczkowie z Północy odbyli pierwsze spotkania i treningi z Austriakiem. Pierwszych sukcesów pod jego skrzydłami Norwegia doczekała się już w sezonie 2011/12, kiedy to Rune Velta został Wicemistrzem Świata w lotach narciarskich, Anders Bardal zdobył Puchar Świata, a Norwegowie jako drużyna zajęli drugie miejsce w Klasyfikacji Pucharu Narodów.

Sezon 2012/13 był nie mniej satysfakcjonujący dla zespołu norweskiego. Drugie miejsce Andersa Jacobsena i trzecie Toma Hilde w Turnieju Czterech Skoczni, tytuł Mistrza Świata Andersa Bardala oraz drugiego Wicemistrza Świata dla Andersa Jacobsena nie zatrzymały Stoeckla i jego podopiecznych. Drugie miejsce Bardala w klasyfikacji generalnej, trzecie miejsce Andreasa Stjernena na zawodach Pucharu Światach w lotach narciarskich oraz Puchar Narodów zdobyty przez drużynę Norwegii dopełniły pulę trofeów.

Kolejny sezon był sezonem Andersa Bardala. Zdobył brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich oraz został Wicemistrzem Świata w Lotach Narciarskich.

W sezonie 2014/15 Alexander Stoeckl doprowadził Norwegów do drużynowego Mistrzostwa Świata oraz drugiego miejsca w Klasyfikacji Narodów. Rune Velta zdobył podwójny tytuł; Mistrza Świata oraz drugiego Wicemistrza w skokach narciarskich.

Tytuł Wicemistrza w lotach narciarskich i trzecia lokata w Klasyfikacji Generalnej Kennetha Gangnesa, Mistrzostwo Świata w lotach narciarskich drużyny norweskiej, trzecie miejsce Johanna Andre Forfanga w klasyfikacji Pucharu w lotach i ponownie zdobyty przez Norwegów Puchar Narodów to highlighty sezonu 2015/16.

W sezonie 2016/17 Norwegowie zostali Wicemistrzami Świata, a Daniel Andre Tande zdobył trzecie miejsce podczas Turnieju Czterech Skoczni i ukończył sezon jako trzeci zawodnik w Klasyfikacji Generalnej Pucharu Świata.

Zawodnikom życzymy sukcesów, a trenerowi udanej współpracy ze skoczkami!


  • Źródło: skiforbundet.no /Instagram.com / Informacja własna
  • Foto: Angelika Uchacz

O autorze

Angelika Uchacz